• Informacje na temat:

  sobieska

Artykuły na temat: sobieska
 • "Rz": Zagubiony skarb Jana III Sobieskiego

  W czasie II wojny światowej z Wilanowa zniknął namiot turecki zdobyty pod Wiedniem przez króla Jana III Sobieskiego. Zaginiony skarb może znajdować się na Wschodzie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 • Karczewski w Austrii zapyta o pomnik Jana III Sobieskiego

  Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział w rozmowie z PAP, że w czasie wrześniowej wizyty w Wiedniu w rozmowach z austriackimi politykami poruszy temat pomnika Jana III Sobieskiego, który miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg.

 • Jan III Sobieski zamiast Bonapartego w hymnie Polski?

  Przewodniczący Komitetu Budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu Piotr Zapart wystąpił z pomysłem zmiany fragmentu tekstu hymnu Polski. Według niego fraza "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy" powinna brzmieć: "Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy".

 • Jan III Sobieski był królem polski w latach 1674-1696. Zasłynął jako pogromca Turków w bitwach pod Chocimiem i Wiedniem.

 • Na bitwę pod Wiedniem pojechał z... książkami. Poznajcie pasje Sobieskiego

  Zawodowo - najpierw hetman, potem król. Prywatnie - mężczyzna prowadzący niezdrowy i męczący tryb życia, nadużywający alkoholu i lubiący przepych. Jan III Sobieski - bo to o nim mowa - to w historii Polski postać wyjątkowa. I on i wojska Rzeczpospolitej największa sławę zyskali po bitwie pod Wiedniem. W 1683 roku Sobieski zjednoczył trzy armie - polską, austriacką i niemiecką - i pokonał Turków. Tym samym "złamał potęgę Osmanów w Europie" i zatrzymał napór islamu.

 • 320. rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego. Zapraszamy do Krakowa

  "Gdyby każdy mieszkaniec Krakowa wpłacił na pomnik Króla Jana III Sobieskiego chociaż złotówkę, mielibyśmy już 700 tysięcy" - mówi w rozmowie z RMF FM Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Aby projekt się udał, a odsłonięcie monumentu nastąpiło we wrześniu tego roku, potrzeba w ciągu miesiąca zebrać 400 tysięcy złotych.

 • Władze Wiednia nie chcą pomnika Jana III Sobieskiego. Gotowy monument czeka w Polsce

  Pieniądze na jego budowę zbierano od lat. Miejsce pod monument jest od dawna gotowe. Gotowy jest też pomnik Jana III Sobieskiego i czeka tylko ona transport do Wiednia. Miał zostać odsłonięty w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Nowe władze stolicy Austrii uznały jednak, że pomnik może mieć wydźwięk… antyturecki.

 • RMF: Władze Wiednia nie chcą pomnika Sobieskiego. Monument czeka w Polsce

  Pieniądze na jego budowę zbierano od lat. Miejsce pod monument jest od dawna gotowe. Gotowy jest też pomnik Jana III Sobieskiego i czeka tylko na transport do Wiednia. Miał zostać odsłonięty w 335. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Nowe władze stolicy Austrii uznały jednak, że pomnik może mieć wydźwięk… antyturecki.

 • Zniszczyli tablicę upamiętniającą zwycięstwo Jana III Sobieskiego. Wpadli na gorącym uczynku

  Austriacka policja zatrzymała wandali, którzy sprayem zniszczyli tablicę, przedstawiającą wizualizację mającego powstać pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu. Do dewastacji doszło na kilka dni przed uroczystościami rocznicowymi, związanymi z odsieczą wiedeńską. Wandale namalowali na tablicy wulgarny napis.

 • Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Trwa zbiórka pieniędzy

  Czy we wrześniu tego roku na Wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu odsłonięty zostanie pomnik Jana III Sobieskiego? Wiele zależy od tego, czy członkom komitetu budowy uda się zebrać odpowiednie fundusze na dokończenie przedsięwzięcia. A brakuje jeszcze około 400 tysięcy złotych.

Zdjęcia na temat: sobieska
Wideo na temat: sobieska
Dyskusje na temat: sobieska