• Informacje na temat:

  sobieska

Artykuły na temat: sobieska
 • "Rz": Zagubiony skarb Jana III Sobieskiego

  W czasie II wojny światowej z Wilanowa zniknął namiot turecki zdobyty pod Wiedniem przez króla Jana III Sobieskiego. Zaginiony skarb może znajdować się na Wschodzie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 • Jan III Sobieski zamiast Bonapartego w hymnie Polski?

  Przewodniczący Komitetu Budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu Piotr Zapart wystąpił z pomysłem zmiany fragmentu tekstu hymnu Polski. Według niego fraza "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy" powinna brzmieć: "Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy".

 • Jan III Sobieski był królem polski w latach 1674-1696. Zasłynął jako pogromca Turków w bitwach pod Chocimiem i Wiedniem.

 • Na bitwę pod Wiedniem pojechał z... książkami. Poznajcie pasje Sobieskiego

  Zawodowo - najpierw hetman, potem król. Prywatnie - mężczyzna prowadzący niezdrowy i męczący tryb życia, nadużywający alkoholu i lubiący przepych. Jan III Sobieski - bo to o nim mowa - to w historii Polski postać wyjątkowa. I on i wojska Rzeczpospolitej największa sławę zyskali po bitwie pod Wiedniem. W 1683 roku Sobieski zjednoczył trzy armie - polską, austriacką i niemiecką - i pokonał Turków. Tym samym "złamał potęgę Osmanów w Europie" i zatrzymał napór islamu.

 • 320. rocznica śmierci Króla Jana III Sobieskiego. Zapraszamy do Krakowa

  "Gdyby każdy mieszkaniec Krakowa wpłacił na pomnik Króla Jana III Sobieskiego chociaż złotówkę, mielibyśmy już 700 tysięcy" - mówi w rozmowie z RMF FM Piotr Zapart z Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu. Aby projekt się udał, a odsłonięcie monumentu nastąpiło we wrześniu tego roku, potrzeba w ciągu miesiąca zebrać 400 tysięcy złotych.

 • Zniszczyli tablicę upamiętniającą zwycięstwo Jana III Sobieskiego. Wpadli na gorącym uczynku

  Austriacka policja zatrzymała wandali, którzy sprayem zniszczyli tablicę, przedstawiającą wizualizację mającego powstać pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu. Do dewastacji doszło na kilka dni przed uroczystościami rocznicowymi, związanymi z odsieczą wiedeńską. Wandale namalowali na tablicy wulgarny napis.

 • Pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Trwa zbiórka pieniędzy

  Czy we wrześniu tego roku na Wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu odsłonięty zostanie pomnik Jana III Sobieskiego? Wiele zależy od tego, czy członkom komitetu budowy uda się zebrać odpowiednie fundusze na dokończenie przedsięwzięcia. A brakuje jeszcze około 400 tysięcy złotych.

 • Wandale zniszczyli pomnik Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu. Ambasada monitoruje sytuację

  ​Na kilka dni przed uroczystościami rocznicowymi na Kahlenbergu zniszczono miejsca upamiętniające odsiecz wiedeńską. Wandale namalowali napis na pomniku Jana III Sobieskiego i oblali monument czarną farbą. O informacje w tej sprawie będzie prosił w Wiedniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który udaje się do Austrii w związku z obchodami 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

 • Kto przewiózł trumnę Marysieńki Sobieskiej do Polski?

  .... W ustach miała medalion, który informował, że jest to Maria Kazimiera Sobieska.  W takich nieco tajemniczych okolicznościach Marysieńka spoczęła obok męża Jana III Sobieskiego w kościele kapucynów...

 • XVII-wiecznego, polskiego króla do dziś zobaczycie wśród gwiazd. Sobieski ma swój gwiazdozbiór

  Jan III Sobieski sławę zyskał wygrywając z Turkami w bitwie pod Wiedniem. Był rok 1683. Polskiemu królowi udało się zjednoczyć trzy armie: niemiecką, austriacką i oczywiście polską i w ten sposób pokonać Kara Mustafę. Zwycięstwo pod Kahlenberg "złamało potęgę Osmanów w Europie", zatrzymało napór islamu i zapewniło na wiele stuleci sławę wojskom Rzeczpospolitej i Sobieskiemu. Nic więc dziwnego, że po takim sukcesie polski król był - i nadal jest - upamiętniany. Na cześć Sobieskiego, odkryty...

Zdjęcia na temat: sobieska
Wideo na temat: sobieska
Dyskusje na temat: sobieska