• Informacje na temat:

  sowietyzacja

Artykuły na temat: sowietyzacja
 • Pietrow: W Jałcie nie było zgody na sowietyzację państw

  W Jałcie nie było zgody na sowietyzację państw, do których wejdzie Armia Czerwona - mówił na konferencji historyków w Gdańsku Nikita Pietrow ze Stowarzyszenia Memoriał. Zdaniem b. szefa MSZ Adama D. Rotfelda "każda narodowa perspektywa jest inna i trzeba się z tym pogodzić".

 • Kowaliow: Rosja to udoskonalony Związek Sowiecki

  Przed postępującą ponowną sowietyzacją Rosji ostrzega obrońca praw człowieka Siergiej Kowaliow. W wywiadzie dla Polskiego Radia nazwał on współczesną Rosję "udoskonaloną wersją Związku Radzieckiego".

 • Z nagrań programów, które prowadzę dla TVP Historia, czasem wychodzę dosłownie chory. Tak było na przykład, gdy rozmawialiśmy o zagładzie polskich Kresów oraz wielkich stalinowskich deportacjach, podczas których wywieziono na Syberię i do Kazachstanu od miliona do dwóch milionów Polaków. Dziś nie ma wątpliwości, że plan Stalina zakładał nie sowietyzację, ale całkowitą eksterminację Polaków z tego terenu; gdyby nie napaść Hitlera na Sowiety, nie przetrwałby prawdopodobnie nikt.

 • ​Adamowicz: Witamy premiera i prezesa PiS w Gdańsku

  ...transparenty z takimi napisami jak np. "PiS - polexit i sowietyzacja" oraz "Kłamiecie i kradniecie".

 • W środę archeolodzy IPN wydobędą szkielety z grobu zbiorowego na Łączce

  ​Najprawdopodobniej w środę archeolodzy Instytutu Pamięci Narodowej wydobędą z ziemi szczątki trzech osób, które odnaleziono w jamie grobowej na Łączce. Zdaniem historyków prowadzących poszukiwania na warszawskich Powązkach to 3 szkielety osób zamordowanych na początku lat 50. w więzieniu UB na Rakowieckiej. Badacze mówią o wyjątkowym znalezisku.

 • IPN rozpoczął na Polu Mokotowskim prace poszukiwawcze ofiar komunizmu

  ​IPN rozpoczął prace archeologiczne na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie, które mają na celu odnalezienie miejsc pochówku ofiar komunizmu. Specjaliści Instytutu chcą odnaleźć szczątku osób straconych przez bezpiekę w dawnym areszcie przy ul. Rakowieckiej.

 • Premier Ukrainy: Chciałbym się spotkać z premierem Morawieckim

  "Chciałbym się spotkać z premierem Morawieckim" - przyznał w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Patrykiem Michalskim premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, który w Kijowie rozmawiał z przedstawicielami ważnych europejskich mediów.

 • W Olsztynie nieznani sprawcy zniszczyli mural poświęcony partyzantce antykomunistycznej. Napis "Cześć i chwała bohaterom" oraz postaci żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK wandale zamalowali białą farbą - pisze "Nasz Dziennik".

 • Ukielski: Kiszczak jednoznacznie negatywnie zapisał się w dziejach Polski

  ​Czesław Kiszczak był postacią, która jednoznacznie negatywnie zapisała się w dziejach Polski - powiedział dr Paweł Ukielski, wiceprezes IPN. Dodał, że Kiszczak był jednym z nielicznych komunistycznych dygnitarzy, których wolna Polska pociągnęła do odpowiedzialności.

 • Niecodzienna wystawa w Krakowie

  ...ludziom, którzy w nich działali. - W sposób niebywały ta kilkunastoletnia wówczas młodzież odczytała zagrożenia, jakie niesie ze sobą sowietyzacja kraju. Dla nich najważniejsze było, by...