• Informacje na temat:

  średniówka

Artykuły na temat: średniówka
 • ...16-letni chłopak zginął na miejscu, po tym jak z kolegami zdetonował bombę własnej roboty w miejscowości Kolonia Średniówka koło Biłgoraja na Lubelszczyźnie - poinformowała w niedzielę policja.

 • 16-latek zginął od bomby domowej roboty

  ...16-letni chłopak zginął na miejscu, po tym jak z kolegami zdetonował bombę domowej roboty. Do tragedii doszło wczoraj późnym wieczorem w miejscowości Kolonia Średniówka koło Biłgoraja na Lubelszczyźnie. Czterej chłopcy w wieku 14-16 lat włożyli do pustej butli gaśnicy samochodowej środki wybuchowe, które sami przygotowali, przyczepili lont o długości około 20 metrów i podpalili.

 • ...akcentowych - Deszcz jesienny to utwór sylabotoniczny; akcentowana jest kolejno druga, piąta, ósma i jedenasta sylaba, a średniówka dzieli linijkę na pół zawsze po szóstej sylabie. Kolejną cechą...

 • ...regularnością budowy wersyfikacyjnej; jest zatem jedenastozgłoskowcem, w którym po piątej sylabie wypada średniówka. Dwie początkowe zwrotki mają układ rymów abba, dwie kolejne - abb. Nadawca oraz odbiorca...

 • Zgodnie z tradycją antyczną, każda epopeja zaczyna się inwokacją. Rozbudowana apostrofa, w której twórca zwraca się do bóstwa opiekuńczego z prośbą o natchnienie oraz nakreśla istotę tematu, jest tradycją równie szanowaną jak kunsztowny werset. Nie inaczej jest z inwokacją Pana Tadeusza.

 • "Pan Tadeusz" rozpoczyna się inwokacją. Po rozbudowanej apostrofie pojawia się prośba do Najświętszej Marii Panny o to, aby wyjednała wygnańcom możliwość powrotu do rodzinnego kraju, choćby tylko w myślach. Wzmocnieniem wymowy tego fragmentu jest przywołanie faktu z życia poety - cudownego wyzdrowienia przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej kilkuletniego Adama Mickiewicza, który wypadł przez okno i odniósł poważne obrażenia.

 • Kazimierz Przerwa-Tetmajer był mistrzem impresjonizmu w liryce. Jego utwór Melodia mgieł nocnych (Nad Czarnym Stawem Gąsienicowym), jest chyba jednym z najbardziej wyrazistych tego przykładów. Nic dziwnego, poeta spędził dzieciństwo na Podhalu i widoki, które opisywał były dla niego tym, co kształtowało jego wrażliwość.

 • Czego chcesz od nas, Panie? Jana Kochanowskiego, utwór najprawdopodobniej powstały około roku 1558, to nie tylko hymn sławiący hojność Boga. Stanowi też swoistą kwintesencję myśli renesansowej. Może dlatego nie wszedł w żaden zbiór pieśni poety, a ukazał się zupełnie osobno jako wyraz poglądów Jana z Czarnolasu.

 • Czołowy przedstawiciel modernistów, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, jak przystało na typowego dla tego nurtu twórcę, głosił najczęściej własną niemoc i bierność wobec zastanej rzeczywistości, która napawała go poczuciem beznadziei i chęci ucieczki. A jednak były okoliczności, w których ten skrajny pesymista czuł w sobie siłę, by wznieść okrzyk. Brzmiał on Eviva l’arte! Sztuka była bowiem jedyną wartością, dla której można było wznieść głowę wysoko i poczuć się królem życia.

 • Do króla to szczególna satyra. Może wprowadzać w błąd mało bystrego czytelnika, który uzna, że mistrz tego gatunku, Ignacy Krasicki dopuścił się w niej złamania podstawowego prawa rządzącego satyrą, czyli bezimienności. Każdy jednak, kto wnikliwiej wejrzy w tekst, stwierdzi, ze nadworny poeta Stanisława Augusta Poniatowskiego, stały bywalec obiadów czwartkowych, nie tylko nie złamał zasady bezimienności, ale jeszcze zręcznie napisał dla swego władcy panegiryk.

Dyskusje na temat: średniówka
 • Re: Poznań: Kibice zniszczyli wóz TVP

  PISANIE TAKICH RZECZY wymaga pewnych zasad. Rym, rytm, średniówka i stanowią o istocie wiersza. Jeśli to nie jest zachowane to wychodzi takie bleble, discopolo, tyle, że bez muzyki, z częstochowskimi rymami. Oczywiście tak jak i discopolo - prostaczkom się podoba.