• Informacje na temat:

  stan wojenny w prl 1981-83

Artykuły na temat: stan wojenny w prl 1981-83
 • TK: Dekrety o stanie wojennym niekonstytucyjne

  Dekrety Rady Państwa PRL wprowadzające stan wojenny w 1981 r. były niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

 • W grudniu 1981 r. wszyscy pracownicy biura prawnego Urzędu Rady Ministrów kwestionowali legalność dekretów o stanie wojennym - zeznała b. pracownica tego biura na procesie autorów stanu wojennego. Według niej dekrety mogły być pisane "za granicą".

 • Stan wojenny - Kiszczak się nie przyznaje

  Stan wojenny uchronił Polskę przed rozpadem państwa, ruiną gospodarki, walkami wewnętrznymi oraz interwencją Układu Warszawskiego - twierdzi przed sądem szef MSW z lat 80. gen. Czesław Kiszczak.

 • Kiszczak: Stan wojenny uratował gospodarkę

  Po wprowadzeniu w 1981 r. stanu wojennego poprawił się stan polskiej gospodarki; dobre były też relacje państwa z Kościołem - stwierdził przed sądem szef MSW z lat 80. gen. Czesław Kiszczak.

 • Pracownicy biura prawnego Urzędu Rady Ministrów zwracali uwagę, że Rada Państwa nie miała prawa wprowadzić stanu wojennego, skoro trwała sesja Sejmu - zeznali świadkowie w procesie byłego członka Rady Państwa Emila Kołodzieja.

 • 25 lat wolności: Jak rozliczano zbrodnie PRL po 1989 roku

  Po 1989 roku tylko częściowo rozliczono w sądach zbrodnie aparatu władzy PRL. Wymiar sprawiedliwości napiętnował wprawdzie na przykład wprowadzenie stanu wojennego czy masakrę robotników w 1970 roku, ale nie osądzono wszystkich winnych. Bezkarnych pozostało też wiele zbrodni stalinowskich.

 • Proces Jaruzelskiego za stan wojenny - zawieszony

  Z powodu złego stanu zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego, Sąd Okręgowy w Warszawie zawiesił proces byłego szefa Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, oskarżonego o wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. - ustaliła PAP w źródłach sądowych.

 • Kiszczak może być sądzony za stan wojenny

  Nie ma bezwzględnych przeszkód zdrowotnych by szef MSW z lat 80. gen. Czesław Kiszczak nie mógł być sądzony za wprowadzenie w 1981 r. stanu wojennego - orzekli biegli po zbadaniu 83-letniego Kiszczaka.

 • To gen. Wojciech Jaruzelski polecił, by dekrety Rady Państwa PRL o stanie wojennym wydrukować z datą 14 grudnia 1981 r., choć faktycznie opublikowano je 17 grudnia - zeznał świadek w procesie autorów stanu wojennego.

 • Były I sekretarz KC PZPR Stanisław Kania odmówił zeznań w procesie b. członka Rady Państwa PRL Emila Kołodzieja, sądzonego za przekroczenie uprawnień przez głosowanie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. za dekretami o stanie wojennym.

Dyskusje na temat: stan wojenny w prl 1981-83
 • Re: Mniej pieniędzy dla b. ubeków? Związkowcy krytykują projekt

  służb PRL-u" "12 stycznia 2012 r. sąd uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Uzasadnienie zostało podpisane przez wszystkich(...) uznał, że stan wojenny w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą Jaruzelskiego - ówczesnego szefa PZPR, premiera i szefa MON - w celu likwidacji NSZZ

 • Grupa trzymająca sondaże .

  Kazimierza Kutza. O ile filmowy Kwiatkowski podawał się za oficera UB, to twórca powołanego w stanie wojennym CBOS płk Stanisław Kwiatkowski (dziś znacznie bardziej znany jest jego syn – były prezes TVP(...) Zjednoczonymi. Stan wojenny stał się okazją do tego, by Kwiatkowski mógł kontynuować swój zawodowy rozwój w nowej instytucji. W pierwszym numerze "Biuletynu CBOS" (1/85) Kwiatkowski tak opisywał początki

 • ............ 13  LETNIE  DZIEWCZYNKI ......))

  rodzice o 12 w południe wiedzieli, że jest w Polsce stan wojenny. Niemała gromadka trzynastoletnich dziewczynek płakała za swoimi mamusiami i tatusiami, dziadkami, babciami, starszym rodzeństwem, których w nocy zabrała milicja. Tylko jedna polska patriotyczna rodzina z tradycjami akowskimi i herbu Pomian 13 grudnia 1981, kiedy ojczyzna byłą w potrzebie, wstała o 12 w południe i zastanawiała się czy

 • ............ 13  LETNIE  DZIEWCZYNKI ......))

  rodzice o 12 w południe wiedzieli, że jest w Polsce stan wojenny. Niemała gromadka trzynastoletnich dziewczynek płakała za swoimi mamusiami i tatusiami, dziadkami, babciami, starszym rodzeństwem, których w nocy zabrała milicja. Tylko jedna polska patriotyczna rodzina z tradycjami akowskimi i herbu Pomian 13 grudnia 1981, kiedy ojczyzna byłą w potrzebie, wstała o 12 w południe i zastanawiała się czy

 • Grupa trzymająca sondaże ...!

  się o 20 lat, do tajemniczej postaci pułkownika Kwiatkowskiego. Nie tego z komedii Kazimierza Kutza. O ile filmowy Kwiatkowski podawał się za oficera UB, to twórca powołanego w stanie wojennym CBOS płk Stanisław Kwiatkowski (dziś znacznie bardziej znany jest jego syn – były prezes TVP Robert Kwiatkowski) usytuowany był w hierarchii władzy PRL znacznie wyżej. Urodzony w 1939 r. guru polskiej