• Informacje na temat:

  stanisław august poniatowski

Artykuły na temat: stanisław august poniatowski
 • Przegląd XVIII-wiecznych wizerunków Stanisława Augusta Poniatowskiego - malarskich, rysunkowych, graficznych i rzeźbiarskich znalazł się w albumie Hanny Widackiej "Splendor i niesława", który zaprezentowano we wtorek w Warszawie.

 • Niemal 900 stron liczy pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spisana po francusku ręką królewskich sekretarzy opowieść przedstawia okres od narodzin króla do 1778 r. Przeplata ją korespondencja władcy i oficjalne dokumenty państwowe.

 • 75 lat temu pochowano w Polsce Stanisława Augusta Poniatowskiego

  ...75 lat temu w Wołczynie pochowane zostały szczątki Stanisława Augusta Poniatowskiego, które po 140 latach powróciły do Polski. Na polecenie władz II Rzeczypospolitej odbyło się to jednak w tajemnicy i bez żadnych uroczystości.

 • Pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego

  Blisko 900 stron liczy pierwsza pełna edycja pamiętników Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spisana po francusku ręką królewskich sekretarzy opowieść przedstawia okres od narodzin króla do 1778 r. Przeplata ją korespondencja władcy i oficjalne dokumenty państwowe. Na razie publikacja jest dostępna jedynie we Francji lub przez internet. Są jednak plany przetłumaczenia jej na język polski.

 • Kolekcja obrazów St. Augusta na wystawie "Rembrandt i inni"

  Niemal 150 obrazów pochodzących ze zbiorów króla Stanisława Augusta, mecenasa i kolekcjonera dzieł sztuki, od wtorku będzie można oglądać na wystawie "Rembrandt i inni", prezentowanej w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach Królewskich.

 • "Życie po życiu" Stanisława Augusta

  ..."Dwieście lat ponad trwała ta epopeja związana z "życiem po życiu" Stanisława Augusta" - mówi Michał Rogalski z Muzeum Historii Polski. O ciężkim losie króla rozmawiał reporter RMF FM, Grzegorz Kwolek.

 • 200 lat temu pod Lipskiem poległ książę Józef Poniatowski

  ...200 lat temu, 19 października 1813 roku, zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem książę Józef Poniatowski, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Dla wielu pokoleń - symbol żołnierskiego męstwa i honoru.

 • ...200 lat temu,19 października 1813 roku, zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem książę Józef Poniatowski, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Dla wielu pokoleń - symbol żołnierskiego męstwa i honoru.

 • Prezydent otworzył wystawę poświęconą ks. Józefowi Poniatowskiemu

  Prezydent Bronisław Komorowski otworzył w sobotę w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego wystawę poświęconą naczelnemu wodzowi armii Księstwa Warszawskiego, księciu Józefowi Poniatowskiemu. Uroczystość upamiętniła 200. rocznicę jego śmierci w bitwie pod Lipskiem.

 • 250 lat temu urodził się książę Józef Poniatowski

  ...7 maja 1763 roku urodził się w Wiedniu książę Józef Poniatowski, zwycięski wódz w bitwie pod Zieleńcami, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Zginął w nurtach Elstery w bitwie pod Lipskiem, stając się dla wielu pokoleń symbolem żołnierskiego męstwa i honoru.

Dyskusje na temat: stanisław august poniatowski