• Informacje na temat:

  stanisław leszczyński

Artykuły na temat: stanisław leszczyński
 • Ostatnie pożegnanie prof. Stanisława Leszczyńskiego

  Pogrzeb prof. Stanisława Leszczyńskiego odbędzie się w czwartek na Starych Powązkach w Warszawie. Żegnamy wybitnego radiologa oraz autora podręczników i międzynarodowych publikacji.

 • Jeśli minister kultury ogłosi konkurs na dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wystartuję w nim - zapowiada Stanisław Leszczyński, który zrezygnował z funkcji zastępcy szefa Instytutu. Decyzja, czy konkurs się odbędzie, ma zapaść w tym tygodniu.

 • Portret Marii Leszczyńskiej, zwanej "matką królów", polskiej księżniczki, która została królową Francji, uroczyście odsłonięto w piątek w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Obraz został kupiony od polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu.

 • „Baba” Leszczyńskiego hitem najstarszej cukierni Paryża

  Najstarsza paryska "świątynia łakoci" założona została już w 1730 roku przez Nicolasa Stohrera. Był on najpierw cukiernikiem Stanisława Leszczyńskiego, kiedy polski król znalazł się na wygnaniu we(...) cukiernię. Specjalnością Stohrera stała się wymyślona przez Stanisława Leszczyńskiego "baba z rumem", która przypomina dzisiejsze ciastka ponczowe. Babka drożdżowa była za sucha i Stanisław...

 • Miasto Leszno ogłasza konkurs na komiks "Leszczyńskie po królewsku", który kierowany jest zarówno do pełnoletnich profesjonalistów jak i amatorów. Do wygrania są trzy tysiące złotych, wydanie komiksu oraz jego promocja.

 • Hans Kloss w leszczyńskiej Galerii Lochy

  Stanisław Mikulski, znany aktor filmowy i teatralny, odwiedzi dziś Leszno. Jego wizyta to kolejne wydarzenie w ramach projektu "Pan Samochodzik i... przygoda w Lesznie". Spotkanie odbędzie się o godz. 12.00 w Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 • Nie żyje Wojciech Cacko-Zagórski, aktor znany z filmów Stanisława Barei

  ...13 maja na Starych Powązkach w Warszawie zostanie pochowany Wojciech Cacko-Zagórski. Aktor znany m.in. z wyrazistych ról drugoplanowych w komediach Stanisława Barei, zmarł 29 kwietnia. Miał 88 lat.

 • Kapłon, barszcz cytrynowy, baba Stanisława, czyli stół wielkanocny kiedyś

  ...baby wielkanocne - na pewno już za czasów króla Stanisława Leszczyńskiego, o czym pisał sam Aleksander Dumas ojciec. I były bardzo okazałe! Tzw. Babę króla Stanisława robiono z półtora kilograma mąki...

 • Pracy mniej, urlopu więcej

  Inspektor w wydziale finansów, radny powiatowy Mirosław Leszczyński i inspektor OC Stanisław P. dostarczyli burmistrzowi orzeczenia o niepełnosprawności.

 • Czasy saskie w Polsce to okres panowania Augusta II i Augusta III z saskiej dynastii Wettynów, czyli lata od 1697 do 1763 r. Panowanie tych władców było przerywane elekcjami Stanisława Leszczyńskiego (1704-1709 i 1733-1736), którego zwolennikiem była opozycyjna szlachta.

Zdjęcia na temat: stanisław leszczyński
Dyskusje na temat: stanisław leszczyński
 • Re: Arcybiskup Stanisław Gądecki o sukcesie filmu "Kler"

  Zobaczymy jak ci śmierć spojrzy w oczy czy taki będziesz mądry . Jaruzelski , Oleksy , Leszczyński też byli tacy jak ty mądrzy , ale jak kostucha stanęła obok ich łóżka to od razu zmienili swoje przez swoje całe życie mówione poglądy .

 • Re: ​Tadeusz Zysk: Ja wam zadbam o ogródek

  Mój ród troszkę młodszy od zaprezentowanego Leszczyc. Ale mam równie zacnych członków herbu Wieniawa się pieczętuje. A zacnym członkiem mego rodu był król Stanisław Leszczyński. Większość majątku została zrabowana lub oddana ludziom przez przodków.

 • Re: "Usłyszeliśmy straszny huk". 49-latek zginął w płomieniach

  śmierć godna króla. Stanisław Leszczyński też zginął w płomieniach. Gdy rozpalał w kominku zajęło mu się ubranie, pochlapane olejem. :)

 • Re: Francja: Mężczyzna zaatakował siedem osób. Wśród rannych policjanci

  Trolle do akcji :-) Dlaczego mi się wydaje, ze dalej popieracie stacjonowanie obcych wojsk w Polsce? Tak samo, jak 30 lat wstecz. Czyżbyście nie mieli za grosz zaufania do polskich wojaków, podobnie jak Stanisław Leszczyński, który błagał króla Szwecji o przysłanie mu regimentu szwedzkich wojsk?

 • Re: Ukraina chce przeprowadzić ekshumacje polskich ofiar w Hucie Pieniackiej

  w stalowych mundurach, Poznań - W-wa 2003; M. Szczurowski, Dowódcy Wojska Polskiego na froncie wschodnim 1943-1945, Pruszków 1996; i inne Stanisław Leszczyński „Uwikłanie. Wspomnienia z Podola 1939-1945

 • Re: "SE": Tajna instrukcja dla posłów PiS w sprawie prezydenta

  Stanisława Leszczyńskiego, który miał wsparcie szwedzkiego monarchy Karola XII. W obliczu szwedzkiej agresji na Saksonię, August II we wrześniu 1706 r. abdykował1. Do Rzeczpospolitej powrócił dopiero po klęsce Karola XII pod Połtawą w 1709 r. Stanisław Leszczyński wraz ze swoimi zwolennikami w obliczu klęski swego protektora zmuszony został do udania się na emigrację. Natomiast August II powrócił na

 • Re: Kaczyński przyjechał na Wawel odwiedzić grób brata

  Nie tyle sam fakt pochowania na Wawelu Prezydenta z Małżonką jest niedobry, co atmosfera, w jakiej się to odbyło... Co zaś się tyczy "wielkich naszego narodu" - ooo... Wielu z nich krytykowano, niektórzy dopuścili się wojny domowej (August II Mocny vs. Stanisław Leszczyński). Jedno jest pewne, są częścią naszej historii, należy więc o nich pamiętać. W szczególności dni chwały...

 • Re: Andrzej Duda w Wierzchosławicach. Zdjęcia

  o rzekome przygotowania do zamachu stanu, a jego współpracowników torturowano. Warto zapamiętać sędziów dyspozycyjnych wobec sanacyjnej junty: Klemens Hermanowski i Jan Rykaczewski (sędzia Stanisław Leszczyński zachował przyzwoitość i obstawał przy uniewinnieniu podsądnych). Oskarżycielami byli Witold Grabowski i Robert Rauze. Ciekaw jestem za ile miesięcy doczekamy się podobnej sądowej farsy.

 • Re: Marsz narodowców w Krzemieńczuku. Obchody Dnia Obrońcy Ojczyzny na Ukrainie

  ; i inne Stanisław Leszczyński „Uwikłanie. Wspomnienia z Podola 1939-1945”, wyd. Instytut Pamięci Narodowej, Rzeszów 2016, które kto chce sam sobie łatwo znajdzie.

 • Re: W Irlandii odkryto masowy grób dzieci

  kamieniecki 1687-1715, Kotowicz Eustachy Stanisław Kazimierz, herbu Korczak (1637 — ok. 1704), biskup smoleński. od 1688 r., Leszczyński Bogusław, herbu Wieniawa (ok. 1645-1691), biskup łucki 1688(...)Udział biskupów w sądzie nad Łyszczyńskim::Brzostowski Konstanty Kazimierz, herbu Strzemię (16441722), biskup wileński 1687-1722, Dąmbski Stanisław Kazimierz z hrabiów na Lubrańcu, herbu Godziemba