• Informacje na temat:

  strój śląski

Artykuły na temat: strój śląski
 • Najdalej w połowie przyszłego roku zostanie wydany pierwszy śląski elementarz. Twórcy ślabikorza, bo tak po śląsku nazywa się to wydawnictwo, liczą, że będzie to kolejny krok w staraniach o uznanie śląskiego za język regionalny. Równolegle regionaliści i językoznawcy pracują nad standaryzacją pisowni śląskiej mowy.

 • Współpraca energetyczna, sytuacja w Gruzji, proces ratyfikacji Traktatu z Lizbony - będą głównymi tematami sobotnich rozmów prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa na Zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle (Beskid Śląski).

 • Barwna procesja Bożego Ciała w Lipinach. "Baby w białych jaklach"

  Barwna procesja przeszła ulicami świętochłowickich Lipin. Mieszkańcy każdego roku w Boże Ciało ubierają się w tradycyjne śląskie stroje. Procesja przyciąga fotografów, fotoreporterów a nawet wycieczki spoza Śląska.

 • Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach ogłosił w czwartek nabór do terenowej gry miejskiej "Powstaniec Śląski Play". Uczniowie będą mieli okazję przebrać się za powstańców oraz odwiedzić miejsca związane z tymi wydarzeniami w czasie 4-godzinnej marszruty.

 • Regionalną infolinię dotyczącą cyfryzacji telewizji naziemnej uruchomił w czwartek Śląski Urząd Wojewódzki. Ma ona związek ze zbliżającymi się datami wyłączania analogowego sygnału telewizyjnego w kolejnych częściach woj. śląskiego.

 • Górny Śląsk pamięta i świętuje

  .... rocznicę podpisania 16 lipca 1922 roku dokumentu, który symbolicznie potwierdzał dokonane kilka tygodni wcześniej przyłączenie części historycznie śląskich ziem do Polski. Wcześniej, podczas konferencji prasowej wraz z posłami PO, Młodzi Demokraci zarzucili rządowi lekceważenie ważnych dla Górnego Śląska wydarzeń. Wojewoda śląski odrzucił te zarzuty. Wskazał m.in. że formą i skalą tegoroczne obchody...

 • Koncert plenerowy na zamku w Ogrodzieńcu (Śląskie) zainaugurował w sobotę XX Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Uczestniczą w nim zespoły z Hiszpanii, Litwy, Malezji, Rumunii, Macedonii, Włoch i Polski. Impreza potrwa do 2 września.

 • Wieś to ogromna skarbnica

  ...nie wstydzi się tego, że jest ze wsi. Rozumie jaką skarbnicą jest wieś - przekonywał burmistrz Joachim Wojtala, który w panelu naukowców wystąpił ubrany w strój ludowy. I barwnie opowiadał o procesie(...) Śląski, który zdobył wyróżnienie ARGE (europejskie stowarzyszenie odnowy wsi), był w 2007 roku miejscem Europejskiego Kongresu Odnowy Wsi - wyliczał burmistrz tylko niektóre osiągnięcia swojej gminy...

 • ...młoda ubrana jest w tradycyjny śląski strój - tłumaczył Jan Greń, który wcielił się w rolę jednego z weselnych starostów. Młoda para przyznała, że drugie weselne przyjęcie z taką ilością gości jest...

 • II Noc Muzeów, czyli Noc Muzeów 2009 w Opolu

  ......" Budynek główny, wejście od ul. Muzealnej 19.00-19.15 "Nocne duchy - ciekawostki z życia sów" - Piotr Zabłocki 19.30-19.45 "Co straszy nocą?" - Małgorzata Goc 20.40-20.55 "Strój nocny" - Izabela(...) ze Starego Lasu 21.00-22.30 Poczęstunek chlebem przy piecu z Rudziczki. 21.00-22.00 "Śląski przekładaniec" - widowisko w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Biadaczanie" z Luboszyc: prezentacja...

Dyskusje na temat: strój śląski
 • Re: a co to za państwo ??

  tutejszej kultury są: gwara (język, bo to już język), żywność, obrzędowość, strój, architektura, i wiele innych elemnetów. Właściwie można powiedzieć, że spaja je węgiel kamienny, wokół którcyh to złóż wytworzyła się ta specyficzna kultura, mająca swe wspólne elementy z Morawami, Niemcami (język śląski b. podobny w wielu elementach). Hiostorycznie Górny Śląsk należał do Czech, Austro-Węgier, Niemiec

 • A NAJLEPSZE

  , ponieważ Ślązacy mają swoją charakterystyczną kulturę, język, strój, potrawy, obrzędy, a i sami zapomnieli o węglu, który ich de facto żywił (dziś może już mniej, ale wciąż).

 • Pytanko...

  To jest fotka z Sylwestra we Wrocławiu czy okoliczej z agencji towarzyskiej?Jak dla normalnego Polaka to strój mało Sylwestrowy...Brak słów!Oby jakaś mało odpowiedzialna osoba nie ściągnęła jej w tym roku na Stadion Śląski,bo bedzie to pohańbienie wszystkich wielkich osób,które na nim występowały!!!