• Informacje na temat:

  szare szeregi

Artykuły na temat: szare szeregi
 • Wspomnieli Szare Szeregi

  Niecodzienna uroczystość upamiętniająca Szare Szeregi odbyła się w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki. Zorganizowali ją mrągowscy harcerze ze Szczepu im. Szarych Szeregów.

 • Wspominali Szare Szeregi

  Niecodzienna uroczystość upamiętniająca Szare Szeregi odbyła się w mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki. Zorganizowali ją mrągowscy harcerze ze Szczepu im. Szarych Szeregów.

 • Historia Szarych Szeregów na ekranie

  .... Warszawy - mówił Filipkowski. Szare Szeregi zostały założone 27 września 1939 roku przez członków Naczelnej Rady Harcerskiej. Były konspiracyjną organizacją młodzieżową podzieloną na chorągwie, hufce(...) powstańczą - "jutro" oraz pracę w wolnej Polsce - "pojutrze". Szare Szeregi zostały rozwiązane 17 stycznia 1945 roku.

 • Powstaje film o Szarych Szeregach

  Powstaje nowy film o Szarych Szeregach, fabularyzowany dokument z Lesławem Żurkiem w roli Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". Premierę zaplanowano na listopad - poinformowali jego twórcy na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

 • Casting do najnowszego filmu Mariusza Malca "Nasza Historia" odbył się w czwartek w Kielcach. Film ma opowiadać o młodych bohaterach ruchu oporu "Alku", "Zośce" i "Rudym" - powiedział reżyser. Film ma wejść na ekrany w 2014 roku.

 • Pistolet ukryty w książce i inne historie... Opowieść syna komendanta Szarych Szeregów

  "Ojca nigdy nie poznałem. Jego losami zająłem się dopiero po czterdziestce, gdy opisano go w książce jako agenta gestapo, zastrzelonego przez Podziemie" - mówi dziennikarzowi RMF FM Grzegorzowi Jasińskiemu Roman Heil, syn komendanta Szarych Szeregów w Krakowie, harcmistrza Edwarda Heila. Pamiątki po harcmistrzu, w tym przechowywany przez wiele lat w ukryciu pistolet, można obejrzeć na otwieranej dziś w Muzeum AK w Krakowie wystawie, poświęconej 75. rocznicy powstania Szarych Szeregów pod...

 • Wiceminister środowiska: Szarą strefę w gospodarce odpadami szacujemy na 2 mld zł

  Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podkreślił, że "szarą strefę w gospodarce odpadami szacujemy na 2 mld zł. Jest to związane też z szeregiem nieprawidłowości jak puste dokumenty, które mają potwierdzić recykling i odzysk - ale nic nie potwierdzają, dlatego uruchomiliśmy bazę danych odpadami, która ma śledzić (...) cała masę odpadów, która porusza się po Polsce". "Uruchomiliśmy...

 • Ukazała się biografia dowódcy oddziału partyzanckiego Armii Krajowej, Antoniego Hedy "Szarego", który wsławił się rozbiciem ubeckiego więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku. Książkę Sebastiana Piątkowskiego i Marcina Sołtysiaka wydało Muzeum Historii Kielc.

 • Piknik Historyczno-Edukacyjny "Wojna Polsko-Bolszewicka 1920 r."

  ..."Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii, ale dzięki Grupie Historyczno - Edukacyjnej Szare Szeregi i skupionej wokół niej grupie dzieci oraz ich rodziców opowiemy najmłodszym o Wojnie Polsko-Bolszewickiej, tym bardzo trudnym a dla dzieci często niezrozumiałym, a nawet niebezpiecznym wydarzeniu" - zapewniają organizatorzy Pikniku Historyczno-Edukacyjnego "Wojna Polsko...

 • Ciągle się spotykają, ciągle pamiętają

  ...już się skończyła, przychodziła refleksja, że całego życia w lesie nie można spędzić, że trzeba chcąc nie chcąc wyjść z podziemia. Szare Szeregi w Łowiczu Za datę przejścia do podziemia istniejącego przed wojną harcerstwa i nadanie mu nazwy Szare Szeregi trzeba przyjąć 19 listopada 1939 r. To tego dnia w mieszkaniu Henryka Klimczaka przy ulicy Gdańskiej w Łowiczu zebrali się harcerze, głównie...

Zdjęcia na temat: szare szeregi
Dyskusje na temat: szare szeregi