• Informacje na temat:

  szendzielarz

Artykuły na temat: szendzielarz
 • Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" spoczął na Wojskowych Powązkach

  W Warszawie odbyły się uroczystości pochówku szczątków żołnierza Armii Krajowej, po wojnie uczestnika niepodległościowego podziemia antykomunistycznego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i wojskowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Ppłk Szendzielarz spoczął obok córki Barbary na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 • Legendarny żołnierz podziemia spoczął na Wojskowych Powązkach. "Przywracamy godność Polsce"

  Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, legendarny żołnierz podziemia antykomunistycznego, został w niedzielę – 65 lat po śmierci - pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach. "To przywracanie godności Polsce" - mówił prezydent Andrzej Duda.

 • "Wspaniały człowiek i dowódca". Wspomnienia o majorze "Łupaszce"

  Przyjaciele i historycy wspominają, że major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" był wspaniałym człowiekiem i dowódcą. Żołnierz podziemia antykomunistycznego zostanie pochowany jutro na Wojskowych Powązkach. Uroczystość będzie miała charakter państwowy, wezmą w niej udział członkowie rodziny oficera, prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele władz.

 • Odnaleziono szczątki majora Zygmunta Szendzielarza

  Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" to kolejna ofiara komunistycznej bezpieki, którą udało się zidentyfikować po ekshumacjach na warszawskich Powązkach. Wyniki identyfikacji podał w czwartek IPN.

 • Powrót bohaterów

  Kolejne ofiary terroru komunistycznego zostały zidentyfikowane po ekshumacjach na warszawskich Powązkach. Swoje groby będą wreszcie mieli bohaterscy dowódcy oddziałów AK i WiN: mjr Hieronim Dekutowski "Zapora" i mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

 • "Łupaszka" i "Zapora" wśród ekshumowanych na Powązkach

  Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i Hieronim Dekutowski "Zapora" to najsłynniejsi z Żołnierzy Wyklętych, których szczątki udało się zidentyfikować na warszawskich Powązkach. Oprócz nich ustalono tożsamość jeszcze siedmiu żołnierzy Armii Krajowej zamordowanych przez komunistów po drugiej wojnie światowej.

 • Kolejne ekshumacje na Powązkach. IPN ogłosi nazwiska ofiar

  IPN ogłosi w środę kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na warszawskich Powązkach. Wśród poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".

 • Na Powązkach ruszyły ekshumacje ofiar komunistycznego terroru

  Na terenie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął ekshumacje ofiar terroru komunistycznego. Poszukiwani są m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil", rtm. Witold Pilecki, mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Prace mają potrwać do końca sierpnia.

 • Prezes IPN: Radnym wyślemy materiały edukacyjne o "Łupaszce" i "Nilu"

  ..."Musimy bronić nadal naszych bohaterów" - skomentował decyzję radnych Białegostoku i Żyrardowa Jarosław Szarek, zapowiadając wysłanie im materiałów edukacyjnych. Lokalni politycy zdecydowali o zmianie nazw ulic mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

 • Kraków: Pomnik "Łupaszki" oblany czerwoną farbą. Policja szuka sprawcy

  ...​Krakowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzenia pomnika majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszko" w Parku Jordana. Nieznani sprawcy oblali popiersie grubą warstwą czerwonej farbą, która spłynęła także na postument z piaskowca. "Dewastację pomnika zauważyli strażnicy miejscy patrolujący park po godzinie 16. Prowadzimy dochodzenie w tej sprawie. Na razie nie udało się zatrzymać...

Zdjęcia na temat: szendzielarz
Dyskusje na temat: szendzielarz