• Informacje na temat:

  szeptycki

Artykuły na temat: szeptycki
 • Andrzej Szeptycki: Macron? Z perspektywy interesów Polski to dobry wybór

  Dr hab. Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Francji jest dobry z uwagi na interesy Polski.

 • Szeptycki: Trudno przesądzić, komu mogłyby sprzyjać zabójstwa na Ukrainie

  W środę zastrzelono polityka Partii Regionów, organizatora prorządowych protestów w czasie rewolucji, Ołeha Kałasznikowa. Dzień później zginął Ołeś Buzyna, dziennikarz i publicysta, który nie ukrywał prorosyjskich sympatii. Sprawę komentuje politolog, Andrzej Szeptycki.

 • Zorganizowaną w Krakowie konferencję poświęconą greckokatolickiemu metropolicie lwowskiemu abp. Andrzejowi Szeptyckiemu zakłóciła w środę około 40-osobowa grupa protestujących. Obrady na kilkanaście minut przerwano.

 • Prezydent odsłonił tablicę pamięci gen. Szeptyckiego

  Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił w czwartek w Warszawie tablicę poświęconą gen. Stanisławowi Szeptyckiemu, który w 1923 r. ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego. Prezydent złożył też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 • Pałac w Łaszczowie pod Lublinem zostanie przekształcony w Dom Komedii Aleksandra Fredry - to inicjatywa Fundacji Rodu Szeptyckich, spadkobierców dramatopisarza.

 • Do końca kwietnia trwać będzie budowa ogólnodostępnego miasteczka ruchu drogowego, zlokalizowanego u zbiegu ulic Szeptyckiego i Kościuszki w Iławie. Na nowym obiekcie prowadzone będą szkolenia i zawody dla dzieci i młodzieży.

 • ​Uniwersytet Wrocławski upamiętnił hitlerowskiego kolaboranta

  Dwa dni temu odchodzący prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz odsłonił w budynku rektoratu Uniwersytetu Wrocławskiego tablicę dedykowaną byłemu studentowi tej uczelni, hrabiemu Romanowi Szeptyckiemu(...) zapisała się w historii Lwowa i Kresów Wschodnich. Jego dziadkiem był pisarz Aleksander Fredro, a bratem generał Stanisław Szeptycki, który w 1922 roku przejmował w imieniu władz polskich Górny Śląsk...

 • Ukraina: Lech Kaczyński i Jan Paweł II patronami ulic

  ...wszystkim postaci z historii Ukrainy. Znaleźli się wśród nich między innymi metropolita Andrzej Szeptycki, ale też Stepan Bandera czy Jewhen Konowalec. Na całej Ukrainie w ramach dekomunizacji...

 • Upamiętniono kapłanów pomordowanych przez UPA

  ...greckokatolickiej, której zwierzchnikiem był arcybiskup-metropolita Andrzej Szeptycki ze Lwowa. Nawiasem mówiąc hierarcha ów, który poszedł także na kolaborację z Adolfem Hitlerem, to wnuk poety i komediopisarza Aleksandra Fredy, a zarazem brat polskiego generała, Stanisława Szeptyckiego. Tablica ufundowana została przez osoby prywatne, głównie Kresowian i ich potomków, zamieszkujących licznie...

 • ...tej partii tyle dobrego zrobił dla poprawy stosunków polsko-żydowskich. I znowu, gdyby to było takie proste, to bratem Andrzeja Szeptyckiego nie mógłby być Stanisław Szeptycki, a bratem Wacława...

Dyskusje na temat: szeptycki