• Informacje na temat:

  szlachta

Artykuły na temat: szlachta
 • Uformowanie się stanu szlacheckiego spowodowało, że od drugiej połowy XIV w. szlachta poczęła pozyskiwać dla siebie przywileje. Rozróżnić należy dwa rodzaje przywilejów szlacheckich: generalne - rozciągające się na cały kraj, prowincjonalne lub ziemskie - obejmujące szlachtę jednej prowincji lub ziemi.

 • Portrety, meble i fotografie będzie można oglądać na ekspozycji "Szlachta śląska. Historie pałacowe" poświęconej znanym i najbogatszym rodom. Wystawa zostanie otwarta w piątek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Powstała we współpracy z niemieckimi muzealnikami.

 • Zawody organizować można, jak się okazuje we wszystkich dziedzinach, jakie tylko człowiekowi przyjdą do głowy. Wczoraj we wsi Szlachta, w samym sercu Borów Tucholskich odbyły się mistrzostwa świata w grze w kapele.

 • W uroczystości weźmie udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leon Kieres. Emilia Szlachta była harcerką, łączniczką Obwodu Dębickiego Armii Krajowej (1939-1944), sanitariuszką zgrupowania partyzanckiego AK mjr "Klamry" (1944), pracownikiem kontrwywiadu Inspektoratu rzeszowskiego AK- "Nie" (1945), więźniem politycznym PRL skazanym na karę śmierci (1948-1956).

 • Rząd dał zielone światło prezydenckiej ustawie o pomocy frankowiczom

  Nadchodzi frankowe przyspieszenie w Sejmie. Posłowie zapowiadają odmrożenie prac nad ustawą o pomocy kredytobiorcom zwłaszcza walutowym. Tak w rozmowie z RMF FM mówi nowy szef sejmowej komisji finansów publicznych poseł Andrzej Szlachta.

 • Obrońca Dariusza S. zaprzecza, że jego klient był szefem ochrony finału WOŚP w Gdańsku

  Obrońca aresztowanego ochroniarza Dariusza S. - Dawid Szlachta podkreślił, że jego klient nie był szefem ochrony finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. „To osoba, która ma drugą grupę inwalidzką. Podczas finału był wyłącznie pracownikiem ochrony” – podkreślał adwokat.

 • ...zasad była wolność polityczna szlachty. Postępowa szlachta chciała zapewnić sobie również wolność religijną. Podczas trwającego bezkrólewia w latach 1572 - 1573 odbył się sejm, na którym podpisano akt...

 • Rabacja galicyjska - geneza Przyczyną rabacji galicyjskiej była rozpuszczana wśród chłopów plotka, że szlachta polska planuje akcję zbrojną przeciwko chłopom. Inicjatorem tej plotki był starosta tarnowski Joseph Breinl von Wallerstern. W tej sposób Austriacy zamierzali pogłębić antagonizmy pomiędzy szlachtą a chłopami i powstrzymać powstanie krakowskie. Rabacja galicyjska - przebieg...

 • ...​Dymitriady to wyprawy szlachty polskiej do Rosji w XVI w. mające na celu zdobycie i zwiększenie tam wpływów. Nazwa "dymitriady" pochodzi od imienia Dymitra Samozwańca, domniemanego syna Iwana Groźnego, którego szlachta polska usiłowała wprowadzić na tron moskiewski.

 • Kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa ma poparcie Gowina

  Andrzej Szlachta - kandydat PiS na prezydenta miasta Rzeszowa zyskał poparcie Jarosława Gowina - lidera Polski Razem. Prawica w Polsce zjednoczyła się - podkreślał we wtorek na wspólnej konferencji prasowej Gowin.

Zdjęcia na temat: szlachta
Wideo na temat: szlachta
Dyskusje na temat: szlachta