• Informacje na temat:

  szpada

Artykuły na temat: szpada
 • Mediolan: Na Expo bez szpad, bębnów i rakietnic

  Na teren pawilonów światowej wystawy Expo w Mediolanie w przyszłym roku nie będzie można wnosić szpad i szabel, łuków, rakietnic, bębnów i trąb. Dokładną, budzącą wręcz rozbawienie listę zakazów, zamieszczoną na oficjalnej stronie imprezy, opublikowały włoskie media.

 • Wrocławski szermierz z fontanny stojącej koło Uniwersytetu Wrocławskiego znowu jest bezbronny. Ktoś przywłaszczył sobie jego szpadę. Zdarzyło się to już po raz trzynasty w historii charakterystycznej fontanny.

 • Polskie szpadzistki wywalczyły brązowy medal na Mistrzostwach Świata

  ...​Drużyna polskich szpadzistek zdobyła brązowy medal szermierczych mistrzostw świata w Lipsku. W decydującym meczu biało-czerwone pokonały ekipę Korei Południowej 33:28. Polki walczyły w składzie: Ewa Nelip (UKS Żoliborz Warszawa), Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa), Renata Knapik-Miazga (Wisła Kraków) i Barbara Rutz (Szpada Wrocław). Polska zajęła siódme miejsce w klasyfikacji medalowej.

 • Gdy przed laty zaczynałem pisać do Interii, jej szefowie, w tym nieodżałowanej pamięci Zygmunt Moszkowicz, zachęcali mnie do tego, żeby starać się od czasu do czasu skrzyżować szpadę z innymi autorami Interii. Bo to - powiadali szefowie - będzie ożywcze.

 • Pijany jak Polak i inne stereotypy narodowe

  Diabła w naszym kraju przedstawiano często jako osobnika noszącego się na niemiecką modłę - pludry, rajtuzy, rajtarska bródka, szpada u boku - "istny Niemiec - sztuczka kusa". Rosjanie natomiast widzieli "czorta" jako Polaka - ubranego w kontusz, z sarmackimi wąsiskami: "łeb golony, słucki pas, szablisko".

 • Puchar Świata "Szabla Kilińskiego"

  W czwartek, 3 lipca, rozpoczyna się VIII edycja Pucharu Świata "Szabla Kilińskiego". Pojedynki na szable, szpady i florety rozgrywane będą w hotelu "Marriott". Pierwsze walki odbędą się w piątek i potrwają do niedzieli.

 • Coraz więcej zakazów podczas karnawałowych zabaw

  Władze wielu miast we Włoszech wydały na czas karnawału szereg rozporządzeń, zabraniających niektórych tradycyjnych w tym kraju zwyczajów lub ograniczające je. I tak, na przykład nie wolno obrzucać ludzi mąką i jajkami bądź nosić szpad Zorro.

 • Zlicytują przedmioty zagubione na lotniskach

  Kostium panny młodej, dziesiątki wózków dziecięcych, szpady, a nawet zwierzęce kły trafią na aukcję organizowaną 4 czerwca przez linie lotnicze Iberia, które chcą pozbyć się w ten sposób przedmiotów zostawionych na lotniskach.

 • Polityczna debata w Wlk. Brytanii - twardy dialog bez chwytów poniżej pasa

  Brytyjczycy mają za sobą ostatnią przedwyborczą debatę najważniejszych przywódców partyjnych. W przyszły czwartek wybiorą nowy parlament. W tym roku po raz pierwszy liderzy trzech największych partii skrzyżowali przedwyborcze szpady na oczach milionów telewidzów. Ostro spierali się na tematy gospodarki, podatków, imigracji i oświaty.

 • ...: pierwsze - Marta Fidrych (szabla, kategoria A) drugie - Dariusz Pender (szpada, kat.A) - drużyna kobiet (szpada: Marta Makowska, Marta Fidrych, Dagmara Witos-Eze, Renata Burdon) - drużyna mężczyzn (szabla: Adrian Castro, Radosław Stańczuk, Stefan Makowski, Grzegorz Pluta) trzecie - Radosław Stańczuk (szpada, kat.A) - Grzegorz Pluta (szpada, kat.B) - Grzegorz Pluta (szabla, kat.B) - Piotr...

Dyskusje na temat: szpada