• Informacje na temat:

  szwedzka literatura

Artykuły na temat: szwedzka literatura
 • Kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury?

  O godz. 13.0.00 poznamy nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Werdykt ogłosi w Sztokholmie Akademia Szwedzka. Jednym z faworytów wielu gazet jest japoński eseista Haruki Murakami.

 • "Święto polskiej literatury". Liczne gratulacje dla Tokarczuk

  ...i tłumacza. Jej zdaniem, Booker jest "drugą najważniejszą po Noblu nagrodą". "Już większego wydarzenia literackiego nie będzie. Nie ma też większego zasięgu na świecie niż ten, jaki ma literatura(...) promowaniem innych twórców" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Przypomniał, że "Bieguni" zostali nagrodzeni 12 lat po premierze, co może świadczyć o tym, że "literatura się nie...

 • Szwedzka reporterka laureatką nagrody im. Kapuścińskiego

  .... Bohaterką trzeciego dramatu jest sama autorka. To jest jej gorzka rozprawa z mitem Szwecji lat 30. kraju równości i tolerancji. Niezwykły dokument historyczny, a zarazem literatura najwyższego lotu...

 • Nobel z literatury przyznany! Laureatem Kazuo Ishiguro

  Brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia Kazuo Ishiguro laureatem literackiego Nobla - ogłosiła Szwedzka Akademia. Jego słynna powieść "Okruchy dnia" została zekranizowana w 1993 roku - w głównego bohatera wcielił się Anthony Hopkins.

 • Ruszył proces bohatera skandalu w Akademii Szwedzkiej

  ​W Sztokholmie rozpoczął się w środę proces Jean-Claude'a Arnaulta, bohatera skandalu w Akademii Szwedzkiej, nominującej laureatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Afera z jego udziałem spowodowała, że w tym roku literacki Nobel nie został przyznany.

 • Szwecja: Ruszył proces bohatera skandalu w Akademii Szwedzkiej

  W Sztokholmie rozpoczął się w środę proces Jean-Claude'a Arnaulta, bohatera skandalu w Akademii Szwedzkiej, nominującej laureatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Afera z jego udziałem spowodowała, że w tym roku literacki Nobel nie został przyznany.

 • Szwedzki prokurator oskarżył Jean-Claude'a Arnaulta o gwałt

  Szwedzka prokurator wniosła dwa oskarżenia o gwałt przeciwko Jean-Claude'owi Arnaultowi, francusko-szwedzkiemu fotografikowi, mężowi członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson. Sprawa Arnaulta łączy się z kryzysem instytucji przyznającej nagrody noblowskie.

 • Kolejne odejście z Akademii Szwedzkiej, literacki Nobel zagrożony

  Akademia Szwedzka poinformowała w sobotę, że z jej grona odchodzi pisarka Sara Stridsberg. To już kolejna rezygnacja w związku ze skandalami w tej instytucji, co zwiększa ryzyko, że w tym roku Akademia nie wskaże laureata literackiego Nobla.

 • W czwartek poznamy laureata Nobla z literatury

  Laureat literackiej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w czwartek 8 października o godzinie 13 - poinformowała w Akademia Szwedzka. Główną kandydatką do tego wyróżnienia jest Swietłana Aleksijewicz, pisarka i dziennikarka urodzona na Ukrainie, mieszkająca na Białorusi i tworząca po rosyjsku.

 • Akademia Szwedzka zaprzestała prób kontaktu z Bobem Dylanem

  Cztery dni po przyznaniu nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Akademia Szwedzka zaprzestała prób kontaktu z laureatem, czyli Bobem Dylanem. Wciąż nie wiadomo więc, czy artysta odbierze nagrodę.

Zdjęcia na temat: szwedzka literatura
Wideo na temat: szwedzka literatura
 • Tomasz Fiałkowski przewidział, kto dostanie Nobla

  W Faktach o 13 tuż przed ogłoszeniem przez Szwedzką Akademię tegorocznego noblisty w dziedzinie literatury Tomasz Fiałkowski, krytyk literacki, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" trafnie postawił na Tomasa Tranströmera. „To mój wybór rozsądkowy i uczuciowy” – zaznaczył w rozmowie z Michałem Kowalewskim.

 • Tomasz Fiałkowski trafnie wytypował tegorocznego noblistę

  W Faktach o 13 tuż przed ogłoszeniem przez Szwedzką Akademię tegorocznego noblisty w dziedzinie literatury Tomasz Fiałkowski, krytyk literacki, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" trafnie postawił na Tomasa Tranströmera. „To mój wybór rozsądkowy i uczuciowy” – zaznaczył w rozmowie z Michałem Kowalewskim.

Dyskusje na temat: szwedzka literatura
 • Re: Szwedzka historyk oskarża władze Polski o ukrywanie polskiego antysemityzmu

  większość z was na forum nie żadnego pojęcia o tych sprawach, więc zamknijcie gęby, antypolskie ataki i oszczerstwa są zaplanowane, wykonywane, są ośrodki, które się tym zajmują, ;poza tym istnieje olbrzymia literatura historyczna, a nie wasz bełkot domorosłych specjalistów od historii na suficie; jeśli jesteśmy jako naród (a tu chodzi o to, że katolicki!, wojna z chrześcijaństwem trwa cały czas

 • Garść uwag do ANGIE ....

  Właśnie więcej lektury Łaskawa Pani a póżniej pouczać. "Potop" jest fikcją pisaną na zamówienie społeczne "ku pokrzepieniu serc". Prawda historyczna to już inna sprawa. Wojna Polsko - Szwedzka była(...). Literatura zaś to jest fikcja i tu możemy sobie interpretować do woli. Ja cytując słowa Zagłoby skorzystałem z doskonałego wzorca do swoistej literackiej ekspresji i nic więcej. To na tyle. Jeżeli