• Informacje na temat:

  talmud

Artykuły na temat: talmud
 • Na gdańskim cmentarzu żydowskim znaleziono grób zmarłego w 1803 roku rabina Meira Posnera - znawcy Talmudu i autora ważnego dla wyznawców judaizmu dzieła "Bet Meir" zawierającego komentarze do prawa żydowskiego.

 • ..."Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - ten napis z Talmudu widnieje na medalu "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata".

 • Kobiety mają dość "bunga bunga" i Berlusconiego

  Niedziela jest we Włoszech dniem masowych protestów na 230 placach miast i miasteczek, zorganizowanych w obronie godności kobiet i przeciwko szefowi rządu. Ich hasłem są słowa z Talmudu: "Jeśli nie teraz, to kiedy?".

 • Niedziela jest we Włoszech dniem masowych protestów na 230 placach miast i miasteczek, zorganizowanych w obronie godności kobiet i przeciwko szefowi rządu. Ich hasłem są słowa z Talmudu: "Jeśli nie teraz, to kiedy?". W wiecach uczestniczą tysiące kobiet i popierających je mężczyzn.

 • Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – do grona wyróżnionych tym tytułem dołączyła dziś czwórka mieszkańców Warszawy. Osoby te z narażeniem swego życia i zdrowia ratowały podczas niemieckiej okupacji życie osobom pochodzenia żydowskiego. "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Motto pochodzące z Talmudu widnieje na każdym medalu, który otrzymują wyróżnieni.

 • Status kobiety w judaizmie

  ...świeckiej szkoły. Chader jest szkołą religijną w której nie nauczało się przedmiotów innych niż religia. Chłopcy uczyli się na pamięć całych fragmentów Tory i Talmudu. Kobiety nie otrzymywały takiego(...) wszechstronne wykształcenie niż mężczyźni? Z całą pewnością kobiety otrzymywały inne wykształcenie. Mężczyźni czytali przede wszystkim Torę, Talmud i książki o tematyce religijnej. Kobiety mogły czytać niemal...

 • ..."Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Motto pochodzące z Talmudu widnieje na każdym medalu, który otrzymują „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”. Izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem nadał już ponad 17 tysięcy takich tytułów ludziom, którzy podczas II Wojny Światowej ratowali Żydów. W warszawskiej synagodze wyróżniono wczoraj kolejnych 17 osób.

 • Piron: Przepaść w duszy izraelskiego narodu po Zagładzie

  ..., komuniści, syjoniści i antysyjoniści. - Ta różnorodność nie interesowała nikogo. Dla hitlerowców byli oni po prostu Żydami - powiedział. - Od czasów wygnania babilońskiego, kiedy powstał Talmud...

 • Nowy rok szkolny dla przyszłych rabinów

  ..., uprawniające do wykonywania zawodu rabina. Jak poinformowała Tybora, studenci codziennie będą studiować Torę, Talmud i Kabałę. Okres 10-miesięcznej nauki zostanie uwieczniony dyplomem ukończenia studiów(...). - Jestem bardzo szczęśliwy, iż warszawska jesziwa po raz kolejny może gościć przyszłych rabinów. Cieszy nas odradzająca się w Polsce tradycja szkół talmudycznych - powiedział rabin Szalom Ber Stambler...

 • ...wysiedlenia 28 października 1942 r. okupanci niemieccy rozstrzelali jego pacjentów oraz dyrektora Jakuba Kranza. W dawnym budynku szkolnym Stowarzyszenia Talmud Tora przy ul. Rękawka 30 dr Aleksander...