• Informacje na temat:

  tankietka

Artykuły na temat: tankietka
 • To jeden z nielicznych tego typu pojazdów w polskich zbiorach. Choć jest w bardzo złym stanie, kustosz muzeum zapowiada, że zostanie zrekonstruowany. Tankietka została wyprodukowana w listopadzie(...) wykluczone, iż zrujnowany pojazd uda się przywrócić do życia i będzie on jeździł. Tankietka trafiła do Polski dzięki współpracy Ambasady RP w Oslo, Norweskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Centrum Szkolenia Wojsk...

 • Święto Niepodległości z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi

  ...najlepszy czas, żeby o tym przypomnieć" - dodała. Na Placu Wolności można było również zobaczyć tankietka TKS z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, samochód Polski Fiat 612 i 508 Łazik oraz motocykl...

 • II wojna światowa nie rozpoczęła się na Westerplatte?

  Na pytanie: gdzie zaczęła się II Wojna Światowa - większość z nas bez wahania odpowie - oczywiście na Westerplatte. Ale mało kto wie, że jedne z pierwszych działań wojennych prowadzone były w południowej Małopolsce. Wojska niemieckie uderzyły tam jeszcze przed 1 września. Później doszło do bohaterskiej obrony Wysokiej - to mała wieś niedaleko Jordanowa. Niezwykłe męstwo polskich żołnierzy określa się czasem jako Westerplatte Południa.

 • Święto Wojska Polskiego: Defilada na ulicach Warszawy

  Ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów na ulicach, przelot ponad 50 samolotów i śmigłowców oraz pokaz wojskowego sprzętu i festyn - w Warszawie trwa największa od kilku lat defilada z okazji święta Wojska Polskiego.

 • Podarowany Polsce przez władze afgańskie czołg typu Renault FT-17, pierwszy model używany przez Wojsko Polskie, trafił w piątek do Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Przejdzie tam renowację.

 • Polskie Termopile, czyli Zadwórze pod Lwowem

  Być może królowie, prezydenci i premierzy z całego świata, którzy składają wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie nie zdają sobie sprawy, że oddają część nieznanemu „Orlęciu lwowskiemu”, które zatrzymało Konną Armię Budionnego.

 • Dwa amerykańskie czołgi: M48 i M60 przyjechały w nocy z niedzieli na poniedziałek do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. Pojazdy służyły w greckiej armii i zostały podarowane Polsce po wycofaniu ich z użytkowania.

 • Ulicami Warszawy przeszła defilada historyczna

  Z okazji Święta Niepodległości ulicami Warszawy przemaszerowała w piątek parada wojsk w umundurowaniu i uzbrojeniu z lat 1920-1945. Wzięło w niej udział ponad 300 żołnierzy i 80 koni.

 • Tygodnik "Przegląd": ​Zmarnowany arsenał

  "Żołnierze we wrześniu 1939 r. nie mieli broni, a dziesiątki tysięcy nowych karabinów maszynowych i setki armat oraz haubic składowano w Dęblinie" - czytamy a artykule Tadeusza Opieki, dziennikarza Tygodnika "Przegląd".

 • Takiej defilady nie było w stolicy od lat

  Ok.1,2 tys. żołnierzy, w tym sojusznicy, weźmie udział w Warszawie w największej od kilku lat defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego. Po raz pierwszy wojsko pokaże czołgi Leopard 2A5 i armatohaubice Krab. Przygotowano też pokaz sprzętu i festyn.

Dyskusje na temat: tankietka