• Informacje na temat:

  tatarzy

Artykuły na temat: tatarzy
 • Erdogan: Tatarzy krymscy pod stałą presją

  Ankara obserwuje problemy "znajdujących się pod stałą presją" Tatarów na okupowanym przez Rosję Krymie - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Kijowie. Podkreślił, że sprawę tatarską nadal należy podnosić na forum międzynarodowym.

 • Tatarzy: Blokada Krymu może być wstrzymana

  Blokada Krymu może być wstrzymana - zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem lider Tatarów Krymskich Refat Czubarow. Warunkiem jest likwidacja przez Ukrainę przepisów o specjalnej strefie ekonomicznej na półwyspie. Obecnie Krym jest blokowany ze strony ukraińskiej przez Tatarów i organizacje społeczne.

 • Polscy Tatarzy: Nie jesteśmy ekstremistami

  "Tak jak wszyscy, traktujemy to za zbrodnię, która nie powinna się zdarzyć" - mówi o zamachach w Paryżu Bronisław Talkowski, przewodniczący zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Kruszynianach. Jak podkreśla, polscy wyznawcy islamu w żadnym wypadku nie są ekstremistami.

 • "Tatarzy pod okupacją rosyjską mogą czuć się zagrożeni"

  Tysiące Tatarów przebywających pod okupacją rosyjską może czuć się zagrożonych. Tak Refat Czubarow komentuje decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego zabraniającą działalności Medżlisu. Notę protestacyjną wystosował też ukraiński resort dyplomacji.

 • Selim Chazbijewicz: Tatarzy wielokrotnie przelewali krew za Polskę

  ...- Polscy Tatarzy posługują się językiem polskim, wrośliśmy już w tutejszą kulturę. Od zawsze zdarzały się małżeństwa mieszane, byli ludzie, którzy konwertowali się na chrześcijaństwo, jest wiele dzieci, które są Tatarami i chrześcijanami. Do Związku Tatarów Polskich, który zakładałem, należą nie tylko muzułmanie, ale także chrześcijanie ​- mówi Selim Chazbijewicz, współzałożyciel Związku Tatarów...

 • Tatarzy chcą autonomii na Krymie

  ...swoim historycznym terytorium. Były przewodniczący Rady Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który dziś jest deputowanym ukraińskiego parlamentu, oświadczył w poniedziałek, że krymscy Tatarzy mają zamiar przeprowadzić referendum, by zdecydować o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji Krymu. O tym, jakie kwestie należy omówić w referendum, ma zdecydować właśnie zjazd. Tatarzy...

 • Krym: Tatarzy bojkotują referendum

  .... Posłanie tej treści do całego narodu ukraińskiego oraz do Rady Najwyższej Ukrainy podpisał przewodniczący Medżlisu Refat Czubarow. Tatarzy zaapelowali do ukraińskiego parlamentu i innych organów(...) oraz plany aneksji Krymu. Tatarzy krymscy zostali wysiedleni z półwyspu przez Moskwę w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą i pozwolono im wrócić na Krym dopiero...

 • Krymscy Tatarzy prześladowani jak za ZSRR

  ...krymscy Tatarzy nie składali takich podań, bo staliby się obcokrajowcami w swojej ojczyźnie - powiedział. Dodał, że Tatarzy muszą przyjmować rosyjskie paszporty, bo bez nich nie mogą podróżować nawet(...) ojczyzną, za która uważamy Ukrainę - oświadczył Dżemilew. Powiedział, że Tatarzy, którzy stanowią ok. 13 proc. ludności Krymu, to główna zorganizowana siła przeciwstawiająca się aneksji. Zwrócił uwagę, że...

 • Już dwaj liderzy Tatarów krymskich nie mają prawa wjazdu na Krym. Decyzja rosyjskich władz wywołała oburzenie wśród społeczności tatarskiej na anektowanym półwyspie. W poniedziałek zbierze się kierownictwo Medżlisu - samorządu tatarskiego, aby przygotować oświadczenie w tej sprawie.

 • Rosjanie utrudniają wjazd na Krym. Tatarzy alarmują, że Federacja gromadzi żołnierzy i czołgi

  Służby graniczne Rosji na zaanektowanym Krymie od kilku dni utrudniają przejazd na półwysep przez granicę administracyjną z obwodem chersońskim na południu Ukrainy, co - zdaniem komentatorów w Kijowie - wywołuje poważne zaniepokojenie co do zamiarów Moskwy.

Wideo na temat: tatarzy
 • Krymscy Tatarzy nie chcą do Rosji

  Demonstranci - głównie krymscy Tatarzy - zebrani przed gmachem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu nie dopuścili do rozpoczęcia posiedzenia. Według protestujących, w trakcie sesji(...) osób. Rosjanie stanowią ponad połowę spośród około 2 mln mieszkańców Krymu. 25 proc. to osoby narodowości ukraińskiej, a 12 proc. to lojalni wobec Kijowa krymscy Tatarzy.