• Informacje na temat:

  teatr ateński

Artykuły na temat: teatr ateński
 • Nie byłoby całej historii teatru, a dzięki niemu może i kina, gdyby nie kult greckiego boga winnej latorośli, zabaw, biesiad i tańców, Dionizosa. Fakt, że Dionizje były tak radosnym i hucznym świętem zaowocował późniejszym zorganizowaniem tych obchodów wedle pewnego scenariusza. Efekty były oszałamiające. Jakiego teatru nie mogło zatem zabraknąć w Grecji? Teatru Dionizosa oczywiście.

 • Teatr antyczny kojarzy się z posępnymi tragediami, a źródło swe czerpie w zgoła dalekich od posępnego nastroju obchodach ku czci najbardziej rozrywkowego z bogów - Dionizosa. Jak możliwe jest, że obchody ku czci boga wina i rozkoszy ewoluowały w widowiska tak dramatyczne i poważne, jak greckie tragedie?

 • "Akropolis. Rekonstrukcja" premierą Teatru Współczesnego

  ..."Akropolis. Rekonstrukcja" w reż. Michaela Marmarinosa będzie najnowszym spektaklem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Premierę, do której trwają ostatnie przygotowania, zaplanowano na 11 grudnia.

 • Trasmisje z londyńskiego teatru w kinie Mikro

  Kino Mikro w Krakowie zaprasza na przekazy Live z londyńskiego Teatru Narodowego. 22 października o godzinie 19.00 będzie można zobaczyć "Fedrę" Jean'a Racine'a.

 • ..."Akropolis. Rekonstrukcja" w reż. Michaela Marmarinosa będzie najnowszym spektaklem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Premierę, do której trwają ostatnie przygotowania, zaplanowano na 11 grudnia.

 • Próby przed wielką premierą opery "Oresteia" Iannisa Xenakisa w reżyserii Michała Zadary trwają na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Moja " Oresteia" będzie metaforą o losach naszego kraju - mówi Zadara. Premierę spektaklu zaplanowano na 14 marca.

 • .... w filmach: "Kim jest ten człowiek", "Stan strachu", "Prymas", a także w serial u "M jak miłość". W latach 1997-99 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. 1946 - w Warszawie powstał Państwowy(...) się strajki robotników m. in. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Tego samego dnia premier, Piotr Jaroszewicz, odwołał podwyżki. 1983 - w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zadebiutowała Ewa Kasprzyk. Obecnie...

 • Sprawdź rozwiązania zadań maturalnych z historii!

  ...kozłów , lecz jako pieśń nad kozłem. Ofierze składanej w postaci kozła towarzyszył popis śpiewaka i chóru. A obrzęd stał się teatrem chyba dopiero wtedy, gdy pojawili się zawodowi aktorzy, drugi obok widzów ważny element teatru . A. Podaj termin, którego etymologię (pochodzenie) zaprezentowano w tym tekście. Tragedia B. Podaj nazwę uroczystości, których częścią były przedstawienia...