• Informacje na temat:

  teatr dionizosa

Artykuły na temat: teatr dionizosa
 • Nie byłoby całej historii teatru, a dzięki niemu może i kina, gdyby nie kult greckiego boga winnej latorośli, zabaw, biesiad i tańców, Dionizosa. Fakt, że Dionizje były tak radosnym i hucznym świętem zaowocował późniejszym zorganizowaniem tych obchodów wedle pewnego scenariusza. Efekty były oszałamiające. Jakiego teatru nie mogło zatem zabraknąć w Grecji? Teatru Dionizosa oczywiście.

 • Teatr antyczny kojarzy się z posępnymi tragediami, a źródło swe czerpie w zgoła dalekich od posępnego nastroju obchodach ku czci najbardziej rozrywkowego z bogów - Dionizosa. Jak możliwe jest, że obchody ku czci boga wina i rozkoszy ewoluowały w widowiska tak dramatyczne i poważne, jak greckie tragedie?

 • "Akropolis. Rekonstrukcja" premierą Teatru Współczesnego

  ..."Akropolis. Rekonstrukcja" w reż. Michaela Marmarinosa będzie najnowszym spektaklem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Premierę, do której trwają ostatnie przygotowania, zaplanowano na 11 grudnia.

 • ..."Akropolis. Rekonstrukcja" w reż. Michaela Marmarinosa będzie najnowszym spektaklem Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Premierę, do której trwają ostatnie przygotowania, zaplanowano na 11 grudnia.

 • Paryski nie-co-dziennik: Po Bogu

  Efektowne poszukiwanie duchowości w świecie bez Boga... Świetnie zagrane przedstawienie... Wspaniały teatr zacierający granice i burzący ustalony porządek - piszą paryscy recenzenci o przedstawieniu Krystiana Lupy "Zaratustra" według Nietzschego, wystawionym gościnnie w paryskim Odeonie przez Teatr Stary z Krakowa.

 • Jak Grek z Niemcem...

  Tomasza Manna? Jan Schurmant: To, moim zdaniem, nie jest ważne. Naprawdę nasz Oezil to jest wysoka kultura. A inni zawodnicy? Co robią poza boiskiem? Chodzą do kina czy teatru? Jan Schurmant: No oczywiście, czytają też. Do teatru raczej nie, ale oglądają filmy. Jakoś się uzewnętrzniają, mówią o tym, co robią poza treningami? Jan Schurmant: Tak, jasne. Jaki film jest najbardziej...

 • W Teatrze Współczesnym we Wrocławiu trwają próby przed premierą sztuki "Akropolis. Rekonstrukcja" Reżyseruje Michael Marmarinos. Grek, który na co dzień Akropol widzi ze swojego okna.