• Informacje na temat:

  themerson

Artykuły na temat: themerson
 • Biblioteka Narodowa bogatsza o zbiory Themersonów

  Ponad trzy tony dokumentów - w tym zdjęcia, listy, notatki, rysunki - składa się na archiwum Franciszki i Stefana Themersonów, które w środę przekazała do warszawskiej Biblioteki Narodowej jego dotychczasowa opiekunka, Jasia Reichardt.

 • Spektakl "Mmaa", oparty na powieści filozoficznej "Wykład Profesora Mmaa", zainauguruje w czwartek wieczorem w Płocku Transgraniczny Festiwal Sztuki im. Stefana Themersona - SkArPa (Spotkania-Artyści-Płock), który potrwa do 5 września.

 • Premierę jedynej opery Franciszka Themersona "Święty Franciszek i wilk z Gubbio" zaprezentuje w środę, 7 kwietnia, Teatr Wielki w Poznaniu. Będzie to trzecia premiera z cyklu "Opera kieszonkowa".

 • Twórczości Franciszki i Stefana Themersonów - jednych z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX wieku - poświęcona jest wystawa, którą od piątku będzie można oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi. W tym roku mija 25. rocznica śmierci obojga artystów.

 • Rada Miasta Płocka na Mazowszu chce ogłosić 2013 r. Rokiem Stefana Themersona (1910-1988) - urodzonego w tym mieście awangardowego prozaika, poety, twórcy teorii poezji semantycznej, a także filmów eksperymentalnych.

 • Historia awangardowego małżeństwa w Stoczni Kultury

  Powstające w Gdyni Muzeum Emigracji zaprasza w niedzielę 2 października do Stoczni Kultury na projekcję dokumentu "Themerson & Themerson" oraz spotkanie z Wiktorią Szymańską, autorką filmu. Początek o godz. 15.00.

 • W Poznaniu niezwykłe spotkanie z twórczością niezwykłego małżeństwa Themersonów. Franciszka była malarką i grafikiem, Stefan filozofem, kompozytorem i...

 • ...wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego. Propozycja druga to rodzina Themersonów. Mieczysław Themerson (1871-1930) był lekarzem nazywanym "płockim Judymem", leczył m.in. ubogich. Oprócz opracowań w czasopismach medycznych, pisał także dramaty i wierze. Jednym z jego dwóch synów był Stefan Themerson (1910-88) światowej sławy twórca filmów awangardowych, pisarz, rysownik, poeta i wydawca. Trzecia...

 • Szymanowski na Śródce

  Program tego koncertu - happeningu opiera się na Słopiewniach - cyklu pieśni Karola Szymanowskiego do słów Juliana Tuwima i eksperymentatorskich filmach Stefana Themersona. Usłyszymy również muzykę(...) Themersona. Fragmenty jego tekstów przeczyta Aleksander Machalica. W kinie Malta wyświetlone będą eksperymentalne filmy Stefana i Franciszki Themersonów. 13 października 2008, godz.19.15. Początek...

 • ...r. o utworzeniu państwa Izrael, a także Edward Flatau (1868-1932) - lekarz zaliczany do pionierów polskiej i światowej neurologii oraz Stefan Themerson (1910-1988) - prozaik, poeta, twórca koncepcji...