• Informacje na temat:

  traktat ryski

Artykuły na temat: traktat ryski
 • Traktat zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.

 • Historyk Giennadij Matwiejew wytknął Polsce, że ta nie przekazała Rosji list zmarłych w polskiej niewoli jeńców bolszewickich z wojny z lat 1919-20, choć taki obowiązek nakładał na Warszawę Traktat Ryski z 1921 roku.

 • Rosyjski parlamentarzysta: Polska ma zerowe szanse na odszkodowania

  ...pytani o kwestię reparacji wojennych od Niemiec, a także ewentualnego domagania się reparacji od strony rosyjskiej. Mosiński m.in. przypominał, że Rosja Sowiecka podpisała w 1921 roku Traktat Ryski(...) "prawnym spadkobiercą Rosji sowieckiej", powinna przyjść refleksja na temat tego, co zrobić z Traktatem Ryskim. (mal)

 • Rosja: "Zerowe" szanse Polski na odszkodowania

  ...podpisała w 1921 roku Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką, na mocy którego Polska miała otrzymać 30 mln rubli w złocie. Jak zauważył, odszkodowania te nigdy nie zostały wypłacone. W jego ocenie ze strony Rosji, która jest "prawnym spadkobiercą Rosji sowieckiej", powinna przyjść refleksja na temat tego, co zrobić z Traktatem Ryskim.   Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)  

 • ...do linii Dniepra. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 roku, określał polską granicę na wschodzie. Bitwa Warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

 • Rocznicowe wspomnienie o Wojciechu Ziembińskim

  ...traktat ryski". W latach 70. inicjował w stolicy patriotyczne Msze Święte za marszałków Józefa Piłsudskiego i  Edwarda Rydza-Śmigłego, wmurowywał w kościołach tablice pamiątkowe, organizował...

 • ...chińskie. 18 stycznia 1915 r. rząd chiński zawarł traktat, według którego Szantung, południowa Mandżuria i Henan pozostają japońską strefa wpływów. W 1917 r. Japonia zawarła układ z USA dotyczący stref(...) Rumunia negocjowała swój udział w wojnie z obiema stronami. 17 sierpnia 1916 r. podpisała z państwami koalicji traktat przymierza, a następnie uderzyła na Siedmiogród. Państwa centralne odparły atak...

 • Dni chwały

  ...traktatu ryskiego, i tych bliskich, które Sowieci zajęli po zdradzieckiej napaści 17 września 1939 r. Na przestrzeni setek tysięcy kilometrów na terenie dzisiejszej Białorusi i Ukrainy, które niegdyś były(...) w wojnie z bolszewikami. Kończący ją ostatecznie traktat w Rydze, podpisany w marcu 1921 r., był ostateczną klęską planu federacyjnego Józefa Piłsudskiego. Przewidywał on federację Rzeczypospolitej...

 • Polacy rozgromili bolszewików i uratowali stolicę

  ...odepchnięci aż do linii Dniepra. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 roku, określał polską granicę na wschodzie. Bitwa Warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata.

Dyskusje na temat: traktat ryski