• Informacje na temat:

  trianon traktat

Artykuły na temat: trianon traktat
 • Traktat wersalski - kiedy został zawarty? Jakie były postanowienia?

  Traktat wersalski zawarto 28 czerwca 1919 r. Traktat wersalski był zwieńczeniem konferencji pokojowej w Paryżu, która rozpoczęła się w styczniu 1919 r. Uczestniczyli w niej delegaci 27 państw zwycięskiej koalicji. Państwa pokonane w I wojnie światowej nie zostały dopuszczone do udziału w konferencji pokojowej, nie brała w niej udziału także Rosja.

 • 90 lat temu podpisano Traktat Wersalski

  ...28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych.

 • ​Układ Sykes-Picot - stulecie Jałty Bliskiego Wschodu

  ...historycznej, a traktat z Trianon - w pamięci zbiorowej Węgrów.

 • Krzysztof Varga: W Europie Środkowej budzą się demony

  O kilku twarzach Węgier, pograniczach, miejscach, z których nie da się uciec, "upiorze" z Trianon, marzeniach o powrocie do Wielkich Węgier i demonach, które budzą się w Europie Środkowej rozmawiam z pisarzem, dziennikarzem, Polakiem i Węgrem jednocześnie - Krzysztofem Vargą.

 • Premier Rumunii mówił o „wieszaniu osób odpowiedzialnych”. Teraz się tłumaczy

  Siedmiogrodu, który został przyłączony do Rumunii w 1918 roku po rozpadzie Austro-Węgier, co potwierdził traktat w Trianon z 1920 roku. (az)

 • Węgry oburzone słowami premiera Rumunii. "To całkowicie niegodne Europy"

  ...potwierdził traktat w Trianon z 1920 r. (m)

 • Rumunia: Słowa premiera nie były antywęgierskie

  ...etniczną, liczącą ok. 1,3 mln osób. Mieszkają głównie na terenie Siedmiogrodu, który został przyłączony do Rumunii w 1918 r. po rozpadzie Austro-Węgier, co potwierdził traktat w Trianon z 1920 r.

 • ​Węgierski premier chce autonomii dla Węgrów za granicą

  Za poprzedniej kadencji Orban i jego rząd przyznali węgierskie obywatelstwo etnicznym Węgrom w krajach sąsiednich. Teraz premier podkreślił, że uważa kwestię Węgrów za granicą za "kwestię europejską". Węgrzy mieszkający w Kotlinie Panońskiej mają prawo do podwójnego obywatelstwa (...) a także do autonomii - powiedział. Reuters odnotowuje, że wielu Węgrów postrzega traktat z Trianon z 1920 roku...

 • Węgierski premier chce autonomii dla Węgrów za granicą

  Za poprzedniej kadencji Orban i jego rząd przyznali węgierskie obywatelstwo etnicznym Węgrom w krajach sąsiednich. Teraz premier podkreślił, że uważa kwestię Węgrów za granicą za "kwestię europejską". - Węgrzy mieszkający w Kotlinie Panońskiej mają prawo do podwójnego obywatelstwa (...) a także do autonomii - powiedział. Reuters odnotowuje, że wielu Węgrów postrzega traktat z Trianon...

 • Język niespotykany w UE od dawna: "Węgry to kraj..."

  ...powrotu do Wielkich Węgier sprzed Trianon. Stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa Słowacji(...). Premier Viktor Orban zachowuje się tak, jakby Słowacja nie istniała" - oświadczył Fico, stawiając pytanie, czy "Europa będzie tolerować ten historyczny rewizjonizm". Traktat z Trianon z 4 czerwca 1920 r. pozbawił Węgry 2/3 terytorium i połowy ludności. Obecnie Węgrzy stanowią blisko 10 proc...

Dyskusje na temat: trianon traktat