• Informacje na temat:

  trianon traktat

Artykuły na temat: trianon traktat
 • Traktat wersalski - kiedy został zawarty? Jakie były postanowienia?

  Traktat wersalski zawarto 28 czerwca 1919 r. Traktat wersalski był zwieńczeniem konferencji pokojowej w Paryżu, która rozpoczęła się w styczniu 1919 r. Uczestniczyli w niej delegaci 27 państw zwycięskiej koalicji. Państwa pokonane w I wojnie światowej nie zostały dopuszczone do udziału w konferencji pokojowej, nie brała w niej udziału także Rosja.

 • 90 lat temu podpisano Traktat Wersalski

  ...28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego państwa zwycięskiej koalicji podpisały traktat pokojowy z Niemcami. Był on najważniejszym z układów kończących I wojnę światową, w której zginęło około 9 milionów żołnierzy, a około 20 milionów zostało rannych.

 • ​Układ Sykes-Picot - stulecie Jałty Bliskiego Wschodu

  ...historycznej, a traktat z Trianon - w pamięci zbiorowej Węgrów.

 • Krzysztof Varga: W Europie Środkowej budzą się demony

  O kilku twarzach Węgier, pograniczach, miejscach, z których nie da się uciec, "upiorze" z Trianon, marzeniach o powrocie do Wielkich Węgier i demonach, które budzą się w Europie Środkowej rozmawiam z pisarzem, dziennikarzem, Polakiem i Węgrem jednocześnie - Krzysztofem Vargą.

 • Węgierski minister ostro o Junckerze: Niezdolny do kierowania KE

  ...austro-węgierskiej. Ten stan rzeczy usankcjonował Traktat z Trianon 4 czerwca 1920 roku. "Europa będzie silna i zjednoczona wtedy, kiedy zaakceptujemy, że niektóre daty historyczne oznaczają dla...

 • Premier Rumunii mówił o „wieszaniu osób odpowiedzialnych”. Teraz się tłumaczy

  Siedmiogrodu, który został przyłączony do Rumunii w 1918 roku po rozpadzie Austro-Węgier, co potwierdził traktat w Trianon z 1920 roku. (az)

 • Węgry oburzone słowami premiera Rumunii. "To całkowicie niegodne Europy"

  ...potwierdził traktat w Trianon z 1920 r. (m)

 • Rumunia: Słowa premiera nie były antywęgierskie

  ...etniczną, liczącą ok. 1,3 mln osób. Mieszkają głównie na terenie Siedmiogrodu, który został przyłączony do Rumunii w 1918 r. po rozpadzie Austro-Węgier, co potwierdził traktat w Trianon z 1920 r.

 • ​Węgierski premier chce autonomii dla Węgrów za granicą

  Za poprzedniej kadencji Orban i jego rząd przyznali węgierskie obywatelstwo etnicznym Węgrom w krajach sąsiednich. Teraz premier podkreślił, że uważa kwestię Węgrów za granicą za "kwestię europejską". Węgrzy mieszkający w Kotlinie Panońskiej mają prawo do podwójnego obywatelstwa (...) a także do autonomii - powiedział. Reuters odnotowuje, że wielu Węgrów postrzega traktat z Trianon z 1920 roku...

 • Węgierski premier chce autonomii dla Węgrów za granicą

  Za poprzedniej kadencji Orban i jego rząd przyznali węgierskie obywatelstwo etnicznym Węgrom w krajach sąsiednich. Teraz premier podkreślił, że uważa kwestię Węgrów za granicą za "kwestię europejską". - Węgrzy mieszkający w Kotlinie Panońskiej mają prawo do podwójnego obywatelstwa (...) a także do autonomii - powiedział. Reuters odnotowuje, że wielu Węgrów postrzega traktat z Trianon...

Dyskusje na temat: trianon traktat
 • Re: Rumunia: Słowa premiera nie były antywęgierskie

  I traktat w Trianon pasowałoby już uniewaznic - tyle lat minęło.

 • Re: Morawiecki w Budapeszcie. Spotka się z Kurzem

  Przypominam, Zakarpacie jest było i będzie ziemią węgierską, a traktat z Trianon to największa zbrodnia zachodu w XX wieku.

 • Re: Rumunia: Ostra krytyka pod adresem Victora Orbana

  Traktat w Trianon to dla Węgrów traktat rozbiorowy. Jak u nas 1795.

 • Re: Węgry grożą Ukrainie: Będzie symetryczna odpowiedź

  Nie jestem fanem węgierskiej polityki, ale trzeba przyznać, że Węgry zostały skrzywdzone w wyniku I wojny światowej. Traktat z Trianon oddawał ziemie węgierskie Rumunii, Czechosłowacji, Królestwu SHS, spowodowały, że Węgry przyłączyły się do Hitlera, który pomógł im odzyskać część dawnego terytorium.

 • Re: Rumunia: Ostra krytyka pod adresem Victora Orbana

  Traktat w Trianon z 1920 to traktat rozbiorowy. Węgry straciły 2/3 SWOJEGO terytorium, nie dziwota, że będą pokazywać, że większość ich państw ościennych nie jest u siebie.

 • Re: Mateusz ​Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

  Napisz do końca, że Węgry nie zgodziły się na zaatakowanie Polski z ich terytorium przez Niemcy, odmówiły przemarszu wehrmachtu w chwili ataku na Polskę i ani jeden żołnierz węgierski nie zaatakował Polski. Dodatkowo w powstaniu warszawskim Węgrzy przechodzili na stronę powstańców. Natomiast byli po stronie Hitlera ze względu na wyjątków krzywdzący dla nich traktat z Trianon, dzięki któremu

 • Re: ​"FAS": Solidarność z Polską w zamian za pomoc w rozwiązaniu problemu uchodźców

  Już Węgrzy na sojuszu z Austrią i Niemcami wyszli jak Zabłocki na mydle. Traktat w Trianon pozbawił ich 2/3 terytorium, a pakt z Hitlerem stał się pretekstem dla Stalina do brutalnej wasalizacji kraju po II wojnie światowej. Jasne, że Polska powinna dążyć do współpracy, bo to nasz najsilniejszy gospodarczo sąsiad i jesteśmy na siebie skazani, ale nie wolno godzić się na dyktat.

 • Re: Premier Węgier oskarża Amerykanów

  Dobrze kombinujesz - Węgry poniosły (Traktat z Trianon) olbrzymie straty terytorialne tylko dlatego, żeby w Rumunii i na Słowacji (przede wszystkim) znalazły się żyzne ziemie rolnicze i żeby Słowacja i Rumunia nie musiały importować żywności. Węgry od wielu lat prowadzą mocno zawoalowaną politykę odzyskania przynajmniej części utraconych ziem. Najpierw liczyły na WE, że im w tym pomoże a teraz

 • Re: Mogherini: Drzwi do europejskiej współpracy z Rosją są otwarte

  . Rozbiory Polski i haniebny traktat w Trianon przekreślimy!

 • Re: Za Republikę!

  Była przy podpisaniu ale nie była żadną stroną zwycięską. Zresztą szczęście, że nie uwalili nas jak Węgrów w Trianon, bo większość z naszych walczyła po stronie państw centralnych. Też niepodlegli nie byli, wojsko kontrolował Wiedeń, a 60% terytorium i dostęp do morza im demokracje zabrały. Cały ten traktat to była skazana z góry na porażkę prowizorka. Dowodem tego są choćby granice jakie potem