• Informacje na temat:

  trójpodział władzy

Artykuły na temat: trójpodział władzy
 • Trójpodział władzy w Polsce zagrożony?

  Nie widzę zagrożenia dla trójpodziału władzy w Polsce - powiedziała w niedzielę prezes TK Julia Przyłębska, odnosząc się do ustawy o SN i dwóch noweli o KRS i ustroju sądów powszechnych, które czekają na podpis prezydenta. Pytana, czy łamią one konstytucję, zaapelowała o dokładne czytanie jej zapisów.

 • Czy w Polsce istnieje trójpodział władzy? Sondaż dla "Rz"

  ...40,2 proc. respondentów uważa, że w Polsce nie istnieje trójpodział władzy - wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

 • Horała: SN zostanie zreformowany tak, żeby przywrócić trójpodział władzy

  Naszym projektem ustawy o Sądzie Najwyższym dokańczamy proces reformowania sądów; teraz Sąd Najwyższy również zostanie zreformowany tak, żeby przywrócić rzeczywisty trójpodział władzy - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Marcin Horała.

 • Wałęsa: Jeśli nie zrozumiemy, że trójpodział władzy jest niezbędny, będę musiał znów poprowadzić bój

  ...- Musimy zwracać uwagę, żeby nie mogło się to powtórzyć. Jeszcze nie jest za późno. Jeśli się nie opamiętamy, jeśli nie zrozumiemy, że trójpodział władzy jest niezbędny, to uwierzcie mi, będę musiał jeszcze raz stanąć na czele i poprowadzić ten bój - powiedział Lech Wałęsa, który przemawiał podczas obchodów 45. rocznicy wydarzeń grudniowych w 1970 r.

 • Kard. Nycz: Proszę Boga, by nie został zachwiany trójpodział władz

  Proszę Boga, żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany żaden fundament w trójpodziale władzy i służbie na rzecz państwa i człowieka - powiedział w homilii podczas mszy św. z okazji jubileuszu 100-lecia Sądu Najwyższego kard. Kazimierz Nycz.

 • Kard. Nycz: Proszę Boga, by nie został zachwiany fundament trójpodziału władzy

  Proszę Boga, żeby nic złego się nie stało, żeby nie został zachwiany żaden fundament w trójpodziale władzy i służbie na rzecz państwa i człowieka - mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas mszy z okazji jubileuszu 100-lecia Sądu Najwyższego. Zwracając się do sędziów, podkreślił: "Trzeba czasem cierpieć, żeby ocalić to, co jest do ocalenia, czyli wasze powołanie, niezależność, niezawisłość...

 • Organizacje pozarządowe: Projekty ustaw o KRS i SN prowadzą do zachwiania trójpodziału władzy

  Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" wydały wspólne oświadczenie w sprawie propozycji zmian w ustawach o KRS i SN. "Prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym prowadzą wprost do zachwiania trójpodziału władzy w Polsce i mogą sprowadzać rolę sędziów do wykonawców woli politycznej osób sprawujących...

 • Prezydent o ministrze sprawiedliwości: Nie powinien mieć olbrzymiej władzy nad SN

  ..."Zawetowałem ustawę o Sądzie Najwyższym, bo proponowane przepisy przewidywały olbrzymią władzę ministra sprawiedliwości nad SN; nie zgadzam się na takie rozwiązanie - naruszałoby trójpodział władzy" - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Gość Niedzielny" prezydent Andrzej Duda. Dodaje, że nie zamierza zakładać własnego ugrupowania.

 • Witek: Kontrola władzy sądowniczej jest potrzebna

  ...sądownicze są różne w różnych krajach". Jej zdaniem ustawa o KRS jest bardzo potrzebna, "bo nie może być tak, że sędziowie sami tworzą prawo i sami osądzają się". "Trójpodział władzy, na który bardzo...

 • Sejm anulował wybór 5 sędziów TK. Opozycja: Odejście od trójpodziału władzy

  Sejm przyjął uchwały stwierdzające nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm poprzedniej kadencji. Wcześniej posłowie opozycji ostro krytykowali projekt PiS, a w parlamencie wywiązała się awantura. "Smutne, że wracacie do zasady jednolitości władzy, narzuconej przez ustój stalinowski" - zarzucał PiS-owi Krzysztof Brejza z PO. Posłowie Platformy przed głosowaniem...

Dyskusje na temat: trójpodział władzy