• Informacje na temat:

  turing

Artykuły na temat: turing
 • Odnaleziono 150 listów Alana Turinga. Co jest w korespondencji genialnego matematyka?

  ...​Prawie 150 listów Alana Turinga znaleziono w magazynie Uniwersytetu w Manchesterze. Brytyjski matematyk prowadził zespół, któremu udało się złamać kod niemieckiej Enigmy.

 • "Ojciec nowoczesnej informatyki" pośmiertnie ułaskawiony

  Brytyjska królowa Elżbieta II zrehabilitowała pośmiertnie Alana Turinga - kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy. W 1951 roku Turing, uznawany powszechnie za ojca nowoczesnej informatyki, został skazany za pogwałcenie moralności i utrzymywanie stosunków homoseksualnych.

 • Apel o ułaskawienie skazanych za homoseksualizm

  Brytyjscy aktorzy Benedict Cumberbatch i Stephen Fry wraz z ponad 40 tys. ludzi podpisali się pod listem otwartym, w którym wezwali brytyjski rząd do ułaskawienia 49 tys. mężczyzn, skazanych za homoseksualizm - podają brytyjskie media. Wśród sygnatariuszy są też członkowie rodziny genialnego matematyka Alana Turinga (1912-54), którego zespół w czasie II Wojny Światowej, bazując na osiągnięciach...

 • Elżbieta II ułaskawiła pośmiertnie genialnego matematyka

  W 60 lat po śmierci genialnego matematyka Alana Turinga (1912-54), który odebrał sobie życie w dwa lata po skazaniu go przez sąd za homoseksualizm, królowa Elżbieta II pośmiertnie go ułaskawiła - donoszą media.

 • Najważniejsza maszyna na świecie

  Bez niej świat byłby inny, bo nie byłoby komputerów, przynajmniej takich, jakimi obecnie dysponujemy. Przez lata wierzono, że wyjaśnia funkcjonowanie umysłu. Maszyna Turinga - najważniejsza matematyczna konstrukcja w historii ludzkości?

 • Polskie lody, wielki matematyk, zakazany seks i logo Apple'a

  To historia związków odległych w czasie i przestrzeni, w której jest wszystko. Kryptologia, wojna, polskie lody, "Enigma", tajne służby, zakazany seks i hołd złożony przez firmę Steve'a Jobsa wielkiemu matematykowi, Alanowi Turingowi.

 • Nauczyciele krytykowali pogromcę Enigmy. Uważali, że powinien zająć się nauką

  Największym zainteresowaniem cieszą się eksponaty związane z Alanem Turingiem, wybitnym uczonym, nazywanym ojcem współczesnej informatyki. To on stał na czele zespołu szyfrantów, którzy złamali kod Enigmy. Na wystawie znalazł się raport napisany przed wojną przez nauczycieli Turinga, którzy wcale nie byli zachwyceni jego osiągnięciami w szkole. Przyszły pogromca Enigmy jest w nim krytykowany...

 • Brown zrehabilitował wybitnego kryptologa

  Brytyjski premier Gordon Brown przeprosił za sposób, w jaki powojenne władze potraktowały genialnego matematyka. Chodzi o Alana Turinga, który pomógł w złamaniu kodu Enigmy. Naukowiec, który przyznał się do homoseksualizmu, kilka lat po wojnie został skazany na przymusową chemiczną kastrację. Niedługo potem popełnił samobójstwo.

 • Benedict Cumberbatch jako genialny matematyk

  ...również Benedict Cumberbatch - grający wybitnego matematyka Alana Turinga, który walnie przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Aktor ma nominację dla najlepszego aktora w głównej roli, a partnerująca mu Keira Knigtley, wcielająca się w Joan Clarke, członkinię zespołu Turinga oraz przez krótki czas narzeczoną geniusza, została nominowana w kategorii najlepsza aktorka...

 • ​Brytyjski historyk: Szczególne uznanie należy się Polakom

  ...osobą, która wymyśliła przedstawienie tego jako sztafety, abyśmy wreszcie przestali skupiać się na niepotrzebnych dyskusjach o tym, czy Marian Rejewski był mądrzejszy od Alana Turinga, ale uznali zasługi(...) przedstawiła wkład Polaków w złamanie Enigmy była Joan Clarke, narzeczona Turinga z jego czasów w Bletchley Park. "Po latach od zakończenia służby, po przejściu na emeryturę, została poproszona...

Dyskusje na temat: turing