• Informacje na temat:

  turing

Artykuły na temat: turing
 • Odnaleziono 150 listów Alana Turinga. Co jest w korespondencji genialnego matematyka?

  ...​Prawie 150 listów Alana Turinga znaleziono w magazynie Uniwersytetu w Manchesterze. Brytyjski matematyk prowadził zespół, któremu udało się złamać kod niemieckiej Enigmy.

 • Duda podziękował autorowi książki o Enigmie. "Polscy naukowcy otrzymają uznanie"

  ..."Dzięki pana staraniom polscy naukowcy nareszcie otrzymają uznanie, na które zasłużyli" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Dermota Turinga, autora książki opowiadającej o wkładzie polskich matematyków w rozszyfrowanie Enigmy i bratanka kryptologa Alana Turinga.

 • Bratanek brytyjskiego kryptologa: Jego kult przyćmił osiągnięcia Polaków

  Bratanek brytyjskiego kryptologa Alana Turinga ocenił, że eksponowanie zasług jego krewnego sprawiło, że zapomina się o zasługach polskich matematyków. Według niego bez Polaków złamanie szyfru niemieckiej Enigmy "nie udałoby się tak szybko, jeśli udałoby się w ogóle".

 • "Ojciec nowoczesnej informatyki" pośmiertnie ułaskawiony

  Brytyjska królowa Elżbieta II zrehabilitowała pośmiertnie Alana Turinga - kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy. W 1951 roku Turing, uznawany powszechnie za ojca nowoczesnej informatyki, został skazany za pogwałcenie moralności i utrzymywanie stosunków homoseksualnych.

 • Apel o ułaskawienie skazanych za homoseksualizm

  Brytyjscy aktorzy Benedict Cumberbatch i Stephen Fry wraz z ponad 40 tys. ludzi podpisali się pod listem otwartym, w którym wezwali brytyjski rząd do ułaskawienia 49 tys. mężczyzn, skazanych za homoseksualizm - podają brytyjskie media. Wśród sygnatariuszy są też członkowie rodziny genialnego matematyka Alana Turinga (1912-54), którego zespół w czasie II Wojny Światowej, bazując na osiągnięciach...

 • Elżbieta II ułaskawiła pośmiertnie genialnego matematyka

  W 60 lat po śmierci genialnego matematyka Alana Turinga (1912-54), który odebrał sobie życie w dwa lata po skazaniu go przez sąd za homoseksualizm, królowa Elżbieta II pośmiertnie go ułaskawiła - donoszą media.

 • Najważniejsza maszyna na świecie

  Bez niej świat byłby inny, bo nie byłoby komputerów, przynajmniej takich, jakimi obecnie dysponujemy. Przez lata wierzono, że wyjaśnia funkcjonowanie umysłu. Maszyna Turinga - najważniejsza matematyczna konstrukcja w historii ludzkości?

 • Polskie lody, wielki matematyk, zakazany seks i logo Apple'a

  To historia związków odległych w czasie i przestrzeni, w której jest wszystko. Kryptologia, wojna, polskie lody, "Enigma", tajne służby, zakazany seks i hołd złożony przez firmę Steve'a Jobsa wielkiemu matematykowi, Alanowi Turingowi.

 • Nauczyciele krytykowali pogromcę Enigmy. Uważali, że powinien zająć się nauką

  Największym zainteresowaniem cieszą się eksponaty związane z Alanem Turingiem, wybitnym uczonym, nazywanym ojcem współczesnej informatyki. To on stał na czele zespołu szyfrantów, którzy złamali kod Enigmy. Na wystawie znalazł się raport napisany przed wojną przez nauczycieli Turinga, którzy wcale nie byli zachwyceni jego osiągnięciami w szkole. Przyszły pogromca Enigmy jest w nim krytykowany...

 • Złamał Enigmę. Teraz jego metoda pomoże walczyć z rakiem

  Alan Turing był brytyjskim kryptologiem, którego praca przyczyniła się do odkrycia tajemnicy niemieckiej maszyny szyfrującej. Używano jej do przesyłania rozkazów w czasie II wojny światowej. Uczeni(...). Pracując w centrum kryptologicznym Bletchley Park, Turing wynalazł metodę polegającą na analizie dostępnych faktów, która prowadziła do ustalenia prawdopodobnego rozwiązania w określonej sytuacji. To...

Dyskusje na temat: turing