• Informacje na temat:

  tuwim

Artykuły na temat: tuwim
 • Piechociński, Kaczyński i Tuwim

  ...adekwatną odpowiedź na bezceremonialną zaczepkę prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, to zacytowałbym Juliana Tuwima: "Próżność repliki się spodziewał, nie dam ci prztyczka ani klapsa, nie powiem...

 • 123 lata temu urodził się Julian Tuwim. Jak dobrze znasz jego twórczość?

  ...13 września 1894 roku w Łodzi urodził się Julian Tuwim - wybitny polski poeta. Na jego utworach wychowały się pokolenia. Wszyscy pamiętamy "Lokomotywę" i "Ptasie radio", ale co z innymi utworami? Sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie.

 • "Bal w operze", czyli Tuwim dla dorosłych

  Spektakl z muzyką na żywo,"Bal w operze", pokaże 8 czerwca w Teatrze Polskim w Warszawie Teatr im. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego. Ten najpopularniejszy poemat satyryczny Juliana Tuwima, powstał w gorącym czasie 20-lecia międzywojennego, kiedy upadały autorytety, a elita bawiła się.

 • Znają Tuwima na pamięć

  Już po raz czwarty uczniowie drugich klas zamojskich szkół podstawowych wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Literackim pn. "Tuwim i Ja".

 • Recytowali Brzechwę i Tuwima

  Uczniowie klas zerowych z legnickich podstawówek recytowali wiersze i śpiewali piosenki do tekstów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy na pierwszym międzyszkolnym konkursie recytatorskim.

 • Tuwim w Piotrkowie Trybunalskim

  Spektakl "Tuwimki" opowiada o abstrakcyjnej podróży w głąb dziecięcej wyobraźni. W przedstawieniu wiersze Tuwima stają się pretekstem do teatralnej zabawy z widzem, zabawy w znaki i znaczenia, gdzie nie tylko wiersze, ale także widz, aktor, scena nie poddają się jednoznacznej interpretacji.

 • Innowacje w Cafe Tuwim

  Stara się także promować restaurację Cafe Tuwim, utrzymaną w klimacie przedwojennego domu żydowskiego, w którym zasmakować można różnorodnych, tradycyjnych dań. M. Burzyńska-Keller planuje od września zorganizować wieczorki, w trakcie których na zamontowanych na ścianach telewizorach plazmowych wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć filmy dotyczące Żydów. - Są one niezwykłe. To obrazy...

 • Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima dla Hanny Krall

  Hanna Krall, pisarka, dziennikarka i reporterka otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Galę zorganizowano w ramach VIII edycji Festiwalu Puls Literatury.

 • Łódź świętuje 116. urodziny Tuwima

  Próba ustanowienia rekordu w jednoczesnym czytaniu "Lokomotywy" Juliana Tuwima, wycieczka śladami poety, a także konkurs na sobowtóra Tuwima - te i inne atrakcje czekać będą na łodzian podczas dwóch imprez, które zaplanowano w Łodzi z okazji 116. urodzin poety.

 • Koncerty, wycieczki, konkursy, projekcje filmowe, prezentacje literackie, kręcenie teledysku, malowanie graffiti - to atrakcje "Urodzin Tuwima", które w piątek odbędą się w Łodzi. We wtorek mija 117. rocznica urodzin tego słynnego łódzkiego poety.

Zdjęcia na temat: tuwim
Wideo na temat: tuwim
 • Tomasz Knapik nagrywa "Lokomotywę" Tuwima

  Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów w Polsce. Wszyscy znamy go od lat i razem z nim obejrzeliśmy setki, jeśli nie tysiące filmów. Jak Tomasz Knapik poradził sobie z „Lokomotywą” Juliana Tuwima, która pojawi się na naszej płycie z bajkami? Oceńcie sami.

 • Mural ku czci Juliana Tuwima

  Mural inspirowany dorobkiem Juliana Tuwima został odsłonięty na ścianie Domu Literatury w Łodzi. Wielkoformatowy malunek powstał w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Jak tłumaczy autor dzieła - Grzegorz Gąsior - malowidło jest luźną interpretacją "Kwiatów Polskich", a jego wielowątkowość nawiązuje do wielości metafor w poezji Tuwima.

 • Michał Żebrowski czyta "Dwa Michały" Tuwima

  Był już Wiedźminem, Tadeuszem Soplicą i Ziemowitem ze "Starej Baśni". Teraz postanowił opowiedzieć historię swoich imienników - dwóch Michałów z wiersza Juliana Tuwima. Zajrzyjcie za kulisy sesji nagraniowej na naszą mikołajkową płytę, w której uczestniczył Michał Żebrowski.