• Informacje na temat:

  twórcy renesansu

Artykuły na temat: twórcy renesansu
 • ...​Człowiek renesansu to osoba wszechstronnie uzdolniona, o szerokich zainteresowaniach nieograniczających się do jednej dziedziny. Człowiek renesansu swoją wiedzę i umiejętności wykorzystuje na wielu polach, w sztuce, literaturze, nauce. Jakie cechy nosił człowiek renesansu?

 • Zamiast tradycyjnych figur Trzech Króli, pokłon Świętej Rodzinie składają wielcy twórcy kultury z różnych epok: malarz i rzeźbiarz epoki renesansu Michał Anioł, malarze Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Gustav Klimt i Salvador Dali, a także polski rzeźbiarz Xawery Dunikowski oraz Imhotep, pierwszy znany z imienia architekt i lekarz. Umieszczając te nietypowe postacie w stajence, młodzi twórcy...

 • Reżyser Franco Zeffirelli jest potomkiem Leonarda da Vinci!

  Światowej sławy reżyser filmowy 93-letni Franco Zeffirelli jest potomkiem Leonarda da Vinci - ogłosili twórcy drzewa genealogicznego, którzy odkryli 35 żyjących krewnych geniusza renesansu. Prezentacja odbyła się w miejscowości Vinci koło Florencji.

 • Światowej sławy reżyser filmowy 93-letni Franco Zeffirelli jest potomkiem Leonarda da Vinci - ogłosili w czwartek twórcy drzewa genealogicznego, którzy odkryli 35 żyjących krewnych geniusza renesansu. Prezentacja odbyła się w miejscowości Vinci koło Florencji.

 • ..."Boska Komedia" to poemat Dantego z przełomu dwóch epok: średniowiecza i renesansu.

 • ..."Nic co ludzkie nie jest mi obce" - wyjaśnienie znaczenia sentencji, która stała się mottem renesansu.

 • Topos deus artifex narodził się w epoce, która rozpoczęła odnowę w skostniałym życiu religijnym. Odrodzenie, czyli renesans, dotyczyło bowiem również spraw wiary, która pokornym średniowiecznym wyznawcom, była dana jak dogmat. Ludzie renesansu wierzyli, że można Boga odkrywać bardziej osobiście i czuć dzięki temu więź z Nim silniej niż wtedy, gdy płynie ona tylko z narzuconej prawdy wiary.

 • ..."Wenus" Sandro Botticelliego ozdobiła ścianę niezbyt eleganckiej kamienicy w centrum Kalisza. Mieszkańcy są zachwyceni, gdy widzą jeden z najsłynniejszych obrazów doby renesansu. Uliczna galeria ma już swoich stałych obserwatorów.

 • Maleńkim helikopterem ku czci Leonarda

  Japończyk Gennai Yanagisawa, twórca jednego z najmniejszych na świecie śmigłowców, odbędzie lot nad miastem Vinci koło Florencji, by w ten sposób złożyć hołd urodzonemu w tej okolicy wielkiemu twórcy Renesansu, Leonardowi da Vinci.

 • Rok Wyspiańskiego w Krośnieńskiej Bibliotece

  W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego odbył się konkurs wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim pod hasłem "Wyspiański - w kręgu dzieł i twórcy".

Zdjęcia na temat: twórcy renesansu
Dyskusje na temat: twórcy renesansu
 • Fizyka wskazuje na istnienie Boga

  tylko do Stwórcy, ale dosięgnąć go się nie da. A jak odniesie się Pan do pojęcia wieczności? Poziom, na którym nie ma już energii, a jest tylko informacja, posiada możliwości najwyższe. Zdolny jest on(...) subtelnej. Z najwyższymi zaś poziomami rzeczywistości obcuje religia. W epoce Renesansu wszystko traktowano jak jedność, nie rozdzielano na naukę, sztukę, religię. Teraz nadchodzi czas ponownej syntezy

 • Gdansk

  Gdansk jest jeden w swoim rodzaju. Nie ma takiego drugiego miasta w Polsce.

 • Re: Z zalanego Lourdes ewakuowano setki pielgrzymów

  Jasne, renesans jest zasługą islamu. Głupszego tekstu dawno nie słyszałam. Wszyscy twórcy renesansu jeździli na wschód i studiowali islam. A słyszałeś ty o zainteresowaniu ludzi starożytną Grecją pod koniec średniowiecza? Średniowiecze wbrew pozorom też nie było takie ciemne. A twoi ukochani mahometanie spalili całą Bibliotekę Aleksandryjską - tak byli zaawansowani w rozwoju.