• Informacje na temat:

  układ monachijski

Artykuły na temat: układ monachijski
 • Monachijski raport o niepokojącym stanie świata

  Porządek świata rozpada się. "Kto pozbiera pojedyncze części?" - zastanawiają się Europejczycy. Odpowiedzi na to pytanie będą też szukali uczestnicy tegorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

 • Monachijska pułapka

  Traktat monachijski z września 1938 r. to wspomnienie podwójnie bolesne: z jednej strony przywódcy mocarstw zachodnich haniebnie zdradzili swych sojuszników, z drugiej zaś owa zdrada okazała się dla nich samych groźną naiwnością. Dotyczy to także Polski.

 • Nowy układ START wszedł w życie

  Sekretarz stanu USA Hillary Clinton i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wymienili w Monachium dokumenty ratyfikacyjne nowego układu o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START. Amerykańsko-rosyjskie porozumienie weszło w życie.

 • "Grozi nam era zbrojeń atomowych. Powróci konflikt supermocarstw"

  .... Według publicysty liczba wojen jest coraz większa. Nie kończą się one zawarciem pokoju i odbudową, a jedynie przybierają inny poziom intensywności i sposób przebiegu. Układy mające na celu kontrolę zbrojeń nuklearnych są łamane. "Grozi nam era zbrojeń atomowych. Eksperci mówią o powrocie konfliktu supermocarstw. Od lat raporty Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podkreślają na różne...

 • Merkel w Monachium ostrzega przed izolowaniem Rosji

  Angela Merkel podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) przyznała, że prowadzona przez Rosję wojna hybrydowa jest odczuwana w Europie, ale ostrzegła przed izolowaniem Moskwy. Ukraina musi pozostać krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu - oświadczyła.

 • Alarmujący raport: Ogromna przewaga Rosji na wschodniej flance NATO

  Pomimo wysiłków NATO, by wzmocnić swoją wschodnią flankę, układ sił jest nadal niekorzystny dla Sojuszu – ostrzegają analitycy z Rand Corporation.

 • Unia Europejska powinna podjąć prace nad nową strategią bezpieczeństwa - zaapelował w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie w Monachium.

 • Nawet po układzie monachijskim z września 1938 r. brytyjski premier Neville Chamberlain gotów był do dalszych ustępstw wobec Adolfa Hitlera, "których efektem byłoby uczynienie dwustronnych stosunków szczęśliwymi i dalekosiężnymi" - donosi "Mail on Sunday".

 • Komorowski: Mieliśmy własny "reset" w relacjach z Rosją

  ..."Mieliśmy swój własny 'reset' w relacjach z Rosją, ale liczymy, że po wyborach prezydenckich w tym kraju dialog zostanie wzmocniony" - ogłosił Bronisław Komorowski podczas 48. Monachijskiej Konferencji o Bezpieczeństwie. Przemówienie wygłosił podczas głównej sesji konferencji poświęconej budowie euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa.

 • Władimir Putin broni IV rozbioru Polski

  ...i zawarty przez te państwa układ monachijski z Niemcami, który sankcjonował aneksję Czechosłowacji w 1938 roku. "Przywódcy sowieccy mieli przeczucie, że celem układu w Monachium nie był podział(...) bagatelizować fakty, które doprowadziły do faktycznego IV rozbioru Polski. Przypomnijmy, że oficjalnie pakt o nieagresji, jakim rzekomo był układ podpisany przez Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława...

Dyskusje na temat: układ monachijski