• Informacje na temat:

  układ wyszehradzki

Artykuły na temat: układ wyszehradzki
 • Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie jednym z głównych tematów szczytu Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Bronisława Komorowskiego, w piątek i sobotę w czeskich Karlowych Warach.

 • V4: Niezbędne dalsze działania ws. polityki migracyjnej

  Jest postęp w UE na rzecz zbliżenia poglądów ws. zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej i ochrony granic - oceniły kraje Grupy Wyszehradzkiej przed szczytem UE. V4 podkreśliła, że niezbędne są dalsze działania dotyczące wewnętrznego wymiaru tej polityki.

 • Tusk i Morawiecki mówią jednym głosem w sprawie migrantów. Ruszył szczyt w Brukseli

  ...porozumienie, są tzw. ruchy wtórne migrantów między krajami UE. Według źródeł cytowanych przez agencję, kraje, które nie przystąpią do porozumienia, mogą zostać wykluczone z układu Schengen. (nm)

 • "FAS": Ludzie w Europie środkowej "nie mają wiele do oddania innym"

  Spoiwem łączącym rządy Polski, Węgier, Słowacji i Czech (V4) jest chęć zneutralizowania instytucji kontrolującej ich władzę. Kraje Grupy Wyszehradzkiej traktują UE jak "uciążliwą zewnętrzną instancję kontrolną, na którą mają niewielki wpływ" - pisze "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

 • Siedem krajów UE - Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej - w środę zaapelowało w Nowym Jorku do Ukrainy, by zagwarantowała demokratyczny charakter wyborów w październiku. Ostrzegły, że brak postępów w zakresie praworządności opóźni integrację Ukrainy z UE.

 • "Jeśli będziemy działać wspólnie, nikt nas nie zlekceważy"

  Premier Donald Tusk przekonywał w Pradze, podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej, że jeśli będzie ona działała wspólnie, nikt w Unii Europejskiej nie będzie mógł zlekceważyć jej głosu.

 • KE ugina się ws. Schengen, przesiedlenia sposobem na fiasko relokacji

  .... Jestem pewien, że na różnych szczeblach będzie na nas presja, żeby przyjmować migrantów w ramach tego programu przesiedleń - mówi dyplomata z kraju należącego do Grupy Wyszehradzkiej. Nie można także(...) wcześnie, by w tej sprawie ogłosić zwycięstwo - mówi dyplomata Grupy Wyszehradzkiej. Komisja Europejska także pod wpływem Niemiec, Austrii i Francji zaproponowała łatwiejsze przywracania kontroli na...

 • Hiszpanie krytycznie o pomysłach Macrona

  ...i polskiego, próbujący łączyć wokół siebie już nie tylko państwa Grupy Wyszehradzkiej, ale też Rumunię i Austrię" - napisał "El Mundo". O trudnych warunkach do wprowadzania w życie reformy Macrona(...) może próbować zmienić partyjny układ sił w Parlamencie Europejskim poprzez stworzenie nowej siły obejmującej ugrupowania od centrolewicowych po centroprawicowe. "Oznaczałoby to zakończenie dominacji...

 • Czas kompromisu, czyli wielki gambit Camerona

  ...współczesnej polityki wciąż istnieje słowo kompromis. W tym przypadku oznacza to wprowadzenie zmian w systemie świadczeń w ten sposób, by w wyszehradzkich stolicach nie mówiono o dyskryminacji. Typowy(...) taki układ obejmowałby także Brytyjczyków, zneutralizowane zostałyby zarzuty za zmuszanie Polaka, Czecha, Słowaka i Węgra do czteroletniej zwłoki w przyjmowaniu świadczeń. Trzeba grać fair. W Unii...

 • Sofia: Mateusz Morawiecki na szczycie UE-Bałkany Zachodnie

  Wyszehradzkiej dzisiaj - jak ważne jest to, żeby utrzymać naszą perspektywę, naszą optykę patrzenia na budżet Unii Europejskiej w latach 2020-2027" - podkreślił premier. "Nasza optyka podkreśla to, że fundusze(...) również ze Stanami Zjednoczonymi, wypracowania swojego rodzaju nowej umowy, nowego układu z Iranem. Układu obejmującego zarówno pociski balistyczne, jak również aktywność Iranu w regionie...

Dyskusje na temat: układ wyszehradzki