• Informacje na temat:

  układ z dayton

Artykuły na temat: układ z dayton
 • Nie żyje Richard Holbrooke, współautor układu z Dayton

  W wieku 69 lat zmarł Richard Holbrooke - amerykański dyplomata, m.in. współautor układu z Dayton kończącego wojnę w Bośni oraz specjalny wysłannik USA do Afganistanu i Pakistanu. "Służbie Stanom Zjednoczonym oddał blisko 50 lat swego życia" - powiedziała sekretarz stanu Hillary Clinton.

 • USA: Dyplomata Richard Holbrooke nie żyje

  We wtorek nad ranem czasu polskiego zmarł w wieku 69 lat Richard Holbrooke - wybitny amerykański dyplomata, m.in. współautor układu z Dayton kończącego wojnę w Bośni oraz specjalny wysłannik USA do Afganistanu i Pakistanu.

 • USA chcą, by zeznania amerykańskiego dyplomaty Richarda Holbrooke'a, świadka w procesie Slobodana Miloszevicia przed haskim Trybunałem, zostały utajnione - pisze dziennik "Financial Times". Holbrooke był głównym architektem układu pokojowego w Dayton w 1995 r., kończącego wojnę w Bośni.

 • "Serbowie bośniaccy nie mają prawa do secesji"

  Państwa gwarantujące porozumienie z Dayton, w tym Unia Europejska, Rosja i Stany Zjednoczone, oświadczyły w środę, że Republika Serbska "nie ma prawa do oderwania się" od Bośni i Hercegowiny.

 • "Świat stracił wielkiego działacza na rzecz pokoju"

  Komentatorzy są zgodni: "Bez niego wiele konfliktów trudno będzie rozwiązać". W nocy zmarł - jak go nazwano - gigant amerykańskiej polityki zagranicznej. Richard Holbrooke, amerykański dyplomata, współautor układu z Dayton kończącego wojnę w Bośni, specjalny wysłannik USA do Afganistanu i Pakistanu.

 • W niedzielę wybory powszechne w Bośni i Hercegowinie

  ...wobec grup etnicznych, z których się wywodzą. BiH spaja określający powojenny ustrój polityczno-administracyjny układ pokojowy z Dayton z 1995 roku. Jego głównym punktem jest podział kraju na dwie(...) wrześniowym wywiadzie dla Reutera tonował jednak nastroje, twierdząc, że "będzie szanować porozumienie z Dayton". Zgodnie z konstytucją BiH, która jest integralną częścią układu z Dayton, żaden z dwóch...

 • Koniec z "usłużną polityką wobec Zachodu"?

  ...i Chorwatami. Po blisko 23 latach od zakończenia wojny w BiH, która pochłonęła ponad 100 tys. ofiar, to federacyjne państwo nadal jest nadal mocno podzielone. Zgodnie z postanowieniami układu z Dayton(...) patologii, które krępują rozwój państwa, jest właśnie układ z Dayton bowiem narzuca on zbyt skomplikowany system polityczny. Wielu utrzymuje jednak, że jest to cena, jaką trzeba zapłacić za pokój. Układ...

 • USA chcą, by zeznania amerykańskiego dyplomaty Richarda Holbrooke’a, świadka w procesie Slobodana Miloszevicia przed haskim Trybunałem, zostały utajnione - pisze dziennik "Financial Times". Holbrooke był głównym architektem układu pokojowego w Dayton w 1995 r. kończącego wojnę w Bośni.

 • ...- Prawie 13 lat temu amerykańskie kierownictwo doprowadziło do końca wojny w Bośni i podpisania w Dayton układu pokojowego. Jeśli nie chcemy pogrążyć się w kolejnym kryzysie, potrzebna jest(...) zastępca sekretarza stanu USA ds. europejskich negocjował układ z Dayton, kończący wojnę w Bośni i Hercegowinie (BiH), a Ashdown był w tym kraju wysokim przedstawicielem wspólnoty międzynarodowej...

 • Referendum zagrożeniem dla stabilizacji na Bałkanach?

  ...w regionie. Zgodnie z Układem z Dayton zawartym 21 listopada 1995 roku, Bośnia i Hercegowina została podzielona na dwie główne części: Republikę Serbską zamieszkałą w większości przez bośniackich(...) porozumieniu z Dayton. W tej sprawie zaprotestowało również ośmiu ambasadorów z krajów, które nadzorują sytuację w Bośni i Hercegowinie po rozpadzie Jugosławii. Wśród nich są Niemcy, Kanada, USA i Francja...