• Informacje na temat:

  układ z dayton

Artykuły na temat: układ z dayton
 • Nie żyje Richard Holbrooke, współautor układu z Dayton

  W wieku 69 lat zmarł Richard Holbrooke - amerykański dyplomata, m.in. współautor układu z Dayton kończącego wojnę w Bośni oraz specjalny wysłannik USA do Afganistanu i Pakistanu. "Służbie Stanom Zjednoczonym oddał blisko 50 lat swego życia" - powiedziała sekretarz stanu Hillary Clinton.

 • USA: Dyplomata Richard Holbrooke nie żyje

  We wtorek nad ranem czasu polskiego zmarł w wieku 69 lat Richard Holbrooke - wybitny amerykański dyplomata, m.in. współautor układu z Dayton kończącego wojnę w Bośni oraz specjalny wysłannik USA do Afganistanu i Pakistanu.

 • USA chcą, by zeznania amerykańskiego dyplomaty Richarda Holbrooke'a, świadka w procesie Slobodana Miloszevicia przed haskim Trybunałem, zostały utajnione - pisze dziennik "Financial Times". Holbrooke był głównym architektem układu pokojowego w Dayton w 1995 r., kończącego wojnę w Bośni.

 • "Serbowie bośniaccy nie mają prawa do secesji"

  Państwa gwarantujące porozumienie z Dayton, w tym Unia Europejska, Rosja i Stany Zjednoczone, oświadczyły w środę, że Republika Serbska "nie ma prawa do oderwania się" od Bośni i Hercegowiny.

 • "Świat stracił wielkiego działacza na rzecz pokoju"

  Komentatorzy są zgodni: "Bez niego wiele konfliktów trudno będzie rozwiązać". W nocy zmarł - jak go nazwano - gigant amerykańskiej polityki zagranicznej. Richard Holbrooke, amerykański dyplomata, współautor układu z Dayton kończącego wojnę w Bośni, specjalny wysłannik USA do Afganistanu i Pakistanu.

 • USA chcą, by zeznania amerykańskiego dyplomaty Richarda Holbrooke’a, świadka w procesie Slobodana Miloszevicia przed haskim Trybunałem, zostały utajnione - pisze dziennik "Financial Times". Holbrooke był głównym architektem układu pokojowego w Dayton w 1995 r. kończącego wojnę w Bośni.

 • ...- Prawie 13 lat temu amerykańskie kierownictwo doprowadziło do końca wojny w Bośni i podpisania w Dayton układu pokojowego. Jeśli nie chcemy pogrążyć się w kolejnym kryzysie, potrzebna jest(...) zastępca sekretarza stanu USA ds. europejskich negocjował układ z Dayton, kończący wojnę w Bośni i Hercegowinie (BiH), a Ashdown był w tym kraju wysokim przedstawicielem wspólnoty międzynarodowej...

 • Referendum zagrożeniem dla stabilizacji na Bałkanach?

  ...w regionie. Zgodnie z Układem z Dayton zawartym 21 listopada 1995 roku, Bośnia i Hercegowina została podzielona na dwie główne części: Republikę Serbską zamieszkałą w większości przez bośniackich(...) porozumieniu z Dayton. W tej sprawie zaprotestowało również ośmiu ambasadorów z krajów, które nadzorują sytuację w Bośni i Hercegowinie po rozpadzie Jugosławii. Wśród nich są Niemcy, Kanada, USA i Francja...

 • "Pani życia i śmierci" skazana za zbrodnie wojenne. Zmuszała więźniów do połykania monet

  ...cztery lata wojna została zakończona wymuszonym przez NATO układem w Dayton. (ł)

 • Premier Chorwacji po samobójstwie Praljaka: Wyrok w Hadze moralnie niesprawiedliwy

  ...wojska na mocy porozumienia z armią BiH wyzwoliła wiele terytoriów, dzięki czemu mogło dojść do podpisania porozumienia z Dayton. Chorwacja zagwarantowała schronienie setkom tysięcy uciekinierów z BiH(...) wspierani militarnie i politycznie przez Zagrzeb prowadzili także wojnę z Bośniakami, zakończoną 1 marca 1994 roku podpisaniem układu o utworzeniu federacji muzułmańsko-chorwackiej w BiH. Na mocy...