• Informacje na temat:

  ukraińska literatura

Artykuły na temat: ukraińska literatura
 • Apetyt na literaturę

  Wydawnictwo W.A.B. i portal INTERIA.PL zapraszają na 41. spotkanie z cyklu Apetyt na literaturę. Tym razem gościem spotkania będzie Michał Witkowski, autor "Lubiewa" i "Fototapety".

 • Święto literatury międzynarodowej w Krakowie

  "Inne światy, inne języki" - to hasło przewodnie drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada organizowanego w Krakowie w dniach 2-7 listopada.

 • Poznanie Ukrainy - kraju, z którym łączą nas granica, historia, ale także mistrzostwa Euro 2012 - taki jest cel Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna. Impreza rozpoczęła się w Poznaniu.

 • Piękno poezji ukraińskiej - konkurs!

  Centrum Kultury w Lublinie zaprasza do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ukraińskiej "Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa".

 • Otwarcie wystawy rzeźby Wiaczesława Boreckiego rozpoczęło w poniedziałek w Poznaniu II edycję festiwalu kulturalnego "Ukraińska Wiosna". Podczas festiwalu w ciągu siedmiu dni w różnych miejscach Poznania zorganizowane zostaną wydarzenia promujące kulturę Ukrainy.

 • Potrzeba ukraińskiej „Solidarności”

  .... Odrzucić to, co mieli, by pójść wspólną drogą do wyznaczonego celu: związania Ukrainy z wolną Europą. Jednym słowem - potrzebna jest ukraińska "Solidarność". Bogusław Sonik -polityk i dziennikarz...

 • Ukraiński minister: Chcemy korzystać z polskich doświadczeń

  Kijów chce korzystać z polskich doświadczeń dekomunizacji i integracji społeczeństwa, a walcząc z rosyjską ekspansją kulturalną zamierza m.in. kupować polskie filmy - powiedział PAP wicepremier, minister kultury Ukrainy Wiaczesław Kyryłenko.

 • Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ukraińskiej

  Miłośnicy literatury ukraińskiej, którzy dodatkowo mają zacięcie recytatorskie, mogą wziąć udział w III Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezjii Prozy Ukrainskiej.

 • Laureatka literackiej Nagrody Nobla Herta Mueller, Amos Oz i Claude Lanzmann będą gośćmi odbywającego się w listopadzie w Krakowie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada - poinformowali w poniedziałek organizatorzy imprezy.

 • Ukraińska kultura - literatura, sztuka, film, muzyka, rynek wydawniczy - ale też kondycja i działania organizacji pozarządowych są przedmiotem analiz "Raportu o stanie kultury i NGO w Ukrainie", zaprezentowanego w piątek w Lublinie.

Dyskusje na temat: ukraińska literatura
 • Re: Spór na linii Ukraina-Polska. Akcje poparcia dla ukraińskiego działacza

  Tak samo jak literatura ukraińska , która zawiera się w jednym zdaniu; "spirwa nie bylo niczeho, a co bylo to se zabylo, a potom byly ludowyje pisni i dumki , a potom niczeho, a potom byl Szewczenko, a potom niczeho."

 • Re: Odliczanie na Ukrainie. "Ostateczne pożegnanie z imperium rosyjskim"

  To istnieje jakaś Klasyczna Ukraińska literatura ?

 • Re: Więzienie za "polskie obozy śmierci"? Sejm zadecydował

  No halo halo... literatura historyczna rosyjska a właść. sowiecka czy ukraińska nie ma nic wspólnego z rzeczywistością... Szkaluje Polskę. Nie widzę różnicy między kłamstwami takich "artystów " czy "naukowców" a zwykłym obywatelem , który dopuszcza się kalumni pod adresem Polski

 • Re: Oświadczenie Ukrainy dotyczące propozycji Andrzeja Dudy

  My już fioła dostajemy z tą Ukrainą. Spoko. Dziwna nacja. Ja wartość narodu mierzę w osiągnięciach w literaturze. Literatura ukraińska? = "nie pisaty, nie cytaty, ni poliakow rjezaty."

 • Re: "Ukraińska ustawa ws. UPA to policzek dla Polski"

  i mieczem". Włożył to w słowa Chmielnickiego wypowiedziane do Skrzetuskiego. To tylko literatura ale oddaje nastrój. A my ciągle o polskim widzeniu krzywd na Wołyniu. Czy zdajemy sobie sprawę, że

 • Re: Oficjalnie: Polska ma nowego ambasadora na Ukrainie

  Oby spory miedzy tymi narodami nie były rozwiązywane w ten sposób w jaki przyniosło wielki sukces militarny Ukrainie. Pozbyli się ludności polskiej na Wschodzie Ukrainy. Zostało 5% we Lwowie a było 80%. Wielka literatura Ukraińska (np.Taras Szewczenko - "Kobzar". jest antypolska zachęcająca do rzezi. Dzieci Ukraińskie w Polsce w szkole jak się pobiją z polskimi to grożą że jak się pojawią na

 • Re: Papież kolejny raz nazywa rzezie Ormian "ludobójstwem"

  doraźnych celów politycznych, aby" dowalić" Putinowi. Przywódcy Polski wrzeszczeli na Majdanie "Sława Ukrainie".Jak mogło dojść do takiego barbarzyństwa jakim była rzeź na Wołyniu.. Literatura Ukraińska(...) rzezi. Obecnie młodzież Ukraińska jest wychowywana na wielkich dokonaniach Bandery którego sukces był w czystkach etnicznych Polaków. Przemilczać, popierać i udawać że nic się nie stało to

 • Re: Papież kolejny raz nazywa rzezie Ormian "ludobójstwem"

  doraźnych celów politycznych, aby" dowalić" Putinowi. Przywódcy Polski wrzeszczeli na Majdanie "Sława Ukrainie".Jak mogło dojść do takiego barbarzyństwa. Literatura Ukraińska była antypolska nawołująca do(...) Ukraińska jest wychowywana na wielkich dokonaniach Bandery którego sukces był w czystkach etnicznych Polaków. Przemilczać, popierać i udawać że nic się nie stało to wspieranie wychowywania młodego

 • Re: Emeryt z Lwowa oddał samochód żołnierzom

  POLACY NIE DOKONYWALI CZYSTEK ETNICZNYCH NA UKRAIŃCACH.Oczywiście że one były.(krzywdy) .Inkorporacja Zach Ukrainy do państwa polskiego i polonizacja, oto one.A wielka literatura piękna ukraińska, antypolska, która wychowuje każdego Ukraińca w nienawiści do Lacha wg zasady Tarasa Bulby "Ja was porodił i ja was ubju"

 • Re: "Nie potrafiliśmy powiedzieć Rosjanom, że kłamią"

  Ukraińcy należą do cywilizacji turańskiej, w której cała aktywność polityczna ma charakter wojskowy, a władców nie obowiązuje moralność , bandytyzm i sadyzm są wyjątkowo mocno usytuowane w genach Ukraińców (wyjątki potwierdzają regułę), co niezbicie potwierdza literatura ukraińska, począwszy od „Hajdamaków” (1841) Tarasa Szewczenki po wielu innych pisarzy i poetów ukraińskich (Aleksander Ziemny