• Informacje na temat:

  unia polsko-litewska

Artykuły na temat: unia polsko-litewska
 • Media: Ocieplenie w stosunkach polsko-litewskich

  Premier Mateusz Morawiecki przyjął zaproszenie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa do złożenia wizyty w Wilnie pod koniec marca - informują w sobotę litewskie media. Podkreślają, że przyjęcie zaproszenia symbolizuje ocieplenie litewsko-polskich stosunków.

 • ...polskiego Senatu zaznaczył, że spadkobiercy Rzeczpospolitej Obojga Narodów mają europejskie powołanie. - Doświadczenie unii polsko-litewskiej pokazuje siłę pojednania oraz równości dla rozwoju społeczeństw i bogactwa narodów - mówił Borusewicz. Jego zdaniem, unia polsko-litewska była pierwowzorem integracji europejskiej w naszej części kontynentu. - Możemy zmienić Europę. Zmienić, czyli budować...

 • Powstał on w ramach polsko-litewskiego projektu mającego poprawić stan służby zdrowia na pograniczu obu krajów. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który otworzył placówkę, podkreślił, że po raz(...). mieszkańców. Powiat wyróżnia to, że zamieszkuje go kilkutysięczna grupa Litwinów. Na jego terenie znajduje się polsko-litewskie przejście graniczne w Ogrodnikach oraz kolejowe w Trakiszkach.

 • Postanowiliśmy wspólnie objąć patronat nad obchodami 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem - poinformował w środę prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

 • Tusk: Relacje polsko-litewskie zawsze były bardzo dobre

  Relacje polsko-litewskie zawsze były bardzo dobre; nawet jeśli były okresy trochę chłodniejsze i trochę cieplejsze, saldo jest zdecydowanie dodatnie - uważa premier Donald Tusk. Jak dodał, nie sądzi zatem, by potrzebny był w tej kwestii przełom.

 • L.Kaczyński: Polityka polsko-litewska jest sukcesem

  Wspólna polityka polsko-litewska w ciągu ostatnich kilku lat jest sukcesem - powiedział w poniedziałek prezydent Lech Kaczyński, podczas inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu.

 • ...do tej pory nigdy nie były odtwarzane. Unia Lubelska była przypieczętowaniem związku Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim zawartym 1 lipca 1569 r. na Sejmie w Lublinie. W jej wyniku(...) po tym wydarzeniu. Najważniejsze to Zamek z obrazem Jana Matejki przedstawiającym podpisywanie Unii Polsko-Litewskiej, Bazylika oo. Dominikanów czy pomnik Unii Lubelskiej na placu Litewskim. 1 lipca...

 • ...rzecz unii. Kończył się rozejm z Moskwą i Litwini musieli szukać pomocy w Koronie. Zrozumiała to szlachta litewska, która na sejmie w Grodnie w 1568 r. gorąco upominała się o unię. Dla szlachty unia(...) się do tych działań stwierdzał: "Egzekucjoniści początkowo uważali sprawę za prostą, skoro unia w Krewie mówiła o inkorporacji Litwy do Polski, i uważali, że należy po prostu takie włączenie...

 • Polsko-litewska unia energetyczna bez korzyści dla Polski?

  ...współfinansowanie na poziomie 196 mln euro oraz uzyskanie jeszcze innych dodatkowych środków unijnych ponad tę kwotę. Strona litewska przewiduje, że UE wesprze inwestycję kwotą 144 mln euro.

 • Unia jak forteca? Jest porozumienie

  Czy Unia Europejska stanie się zamkniętą fortecą otoczoną elektronicznym murem nie do przebicia? Jest wstępne porozumienie w sprawie EUROSUR - europejskiego systemu nadzoru granic.

Dyskusje na temat: unia polsko-litewska