• Informacje na temat:

  uniwersytet wileński

Artykuły na temat: uniwersytet wileński
 • Stacja centralnego odcinka II linii metra Dworzec Wileński w Warszawie będzie miała rozbudowaną sieć przejść podziemnych, pasażerowie zaraz po wyjściu z dworca kolejowego, będą mieli możliwość zejścia do metra - poinformował w środę rzecznik wykonawcy inwestycji.

 • Stare wileńskie cmentarze - na Rossie, Bernardyński, Piotra i Pawła - zostały założone w drugiej połowie XVIII w. i na początku XIX w. Dzisiaj, przemierzając je, czytając epitafia, można prześledzić dzieje Polski i Wileńszczyzny.

 • Ponad 41 tys. złotych, na renowację nagrobków na wileńskim cmentarzu na Rossie, zebrali we wtorek politycy, sportowcy, dziennikarze i artyści podczas kwesty na największych poznańskich cmentarzach.

 • Pieniądze na odnowienie dwóch kaplic cmentarnych na wileńskim cmentarzu na Rossie zbierają w poniedziałek politycy, sportowcy dziennikarze i artyści podczas kwesty na największych poznańskich cmentarzach.

 • Senat Uniwersytetu Gdańskiego uczcił w sobotę uroczystym posiedzeniem jubileusz 40-lecia powstania uczelni. W trakcie posiedzenia tytuł doktora honoris causa odebrał prof. Tomas Venclova - litewski poeta, publicysta oraz badacz i tłumacz literatury pięknej.

 • Prof. Rezmer doktorem h.c. uniwersytetu w Kownie

  Historyk wojskowości prof. Waldemar Rezmer z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w czwartek odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.

 • Uniwersytet w Białymstoku jest przygotowany do otwarcia swojej filii w Wilnie na Litwie już od nowego roku akademickiego - poinformował rektor uczelni prof. Jerzy Nikitorowicz. Zastrzegł jednak, że oficjalnie nie ma jeszcze potwierdzenia, że białostocka uczelnia ma na to zgodę.

 • Litwa: Poloniści na wagę złota

  Centrum polonistyczne Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego nie ucierpi w wyniku reformy szkolnictwa wyższego – zapewnił PAP poseł Jarosław Narkiewicz. W piątek litewski Sejm omawiał sprawę połączenia tej uczelni z Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie.

 • Litwa: Spór w sprawie kształcenia Polaków

  Premier Litwy Saulius Skvernelis chce, by po reformie szkolnictwa wyższego kadra pedagogiczna dla szkół polskich w tym kraju była kształcona na Uniwersytecie Wileńskim. Nie zgadzają się na to środowiska polskie, które chcą powołania osobnego centrum polonistycznego.

 • Wystawę historyczną "Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie 1919-1939" otwarto w środę w Toruniu. Ekspozycja prezentuje przedwojenne dzieje uczelni, której kadra stworzyła w 1945 roku toruński uniwersytet.

Dyskusje na temat: uniwersytet wileński
 • Re: Uniwersytet Coventry z filią w Warszawie?

  A król Stefan Batory Uniwersytet Wileński założył w 1579 roku, więc jest starszy o prawie 300 lat.

 • Re: Litwa: Spór w sprawie kształcenia Polaków

  Uniwersytet Jagieloński utworzył Kazimierz Wielki, Uniwersytet Wileński Stefan Batory a Uniwersytet Lwowski Jan Kazimierz !

 • Re: Litwa: Spór w sprawie kształcenia Polaków

  Uniwersytet Wileński wybudował Polski Król Stefan Batory jak zresztą wszystko w Wilnie zostało zbudowane przez Polaków

 • Re: Reforma edukacji. "Klasyka" w wydaniu MEN

  Uczyłem się w podstawówce w czasach kiedy była to siedmioklasowa podstawówka i w klasie siódmej przerabialiśmy m.innymi całego "Pana Tadeusza". Do dzisiaj pamiętam Inwokację i nie tylko. W lekturach była "Lalka" i inne dzieła. Miałem ogromne szczęście ,mieliśmy wspaniałą, chociaż bardzo surową polonistkę, która ukończyła Uniwersytet Wileński w 1938 r. Wiem ,że wszystko zależy od nauczyciela, od

 • Re: Premier Litwy: Nie ma powodu, by rozważać usunięcie AWPL z koalicji

  a litwa to ma jaką kulturę i naukę ? uniwersytet wileński - zasługa Polaków . kultura - spolonizowanie się wszystkich litewskich wielmożów . żmudzkie głowy nie do myślenia . co można im zaliczyć , to litwini w dywizjach SS i rodzime oddziały szaulisów . uszy to oni mieli , a między małżowinami ? NIC .

 • Re: Grybauskaite: Rosja chce na nowo wyznaczyć granice

  Chłopie zejdź na ziemie wszyscy rąbią nas w dupę i dalej mamy się nadstawiać i się chwali, pójdź choćby na uniwersytet wileński jak ktoś tam jeździł na litwe kilka lat z rzędu to jest w szoku w ramach renowacji zamalowane i zatarte wszystkie polskie nazwiska na freskach, nazwiska, ludzi co to Wilno budowali tworzyli Polaków, przejrzyj na oczy, najwyższy czas mówić po prostu prawdę, a nie nadal

 • Re: "Litwa brała udział w rozbiorze Polski w 1939 r."

  swoimi nacjonalizmami przedstawia przede wszystkim interesy żmudzinów. Przejdź się na Uniwersytet Batorego (Wileński) i zobacz jak się przedstawia tam historię litwy jako państwa o pochodzeniu

 • Re: "Lewyj Bierieg": Separatyści zabili honorowego konsula Litwy

  i naukowy; 8 uniwersytetów,(POLSKICH) w tym Uniwersytet Wileński (1579)(NAJBARDZIEJ POLSKI) cenny zespół obiektów zabytkowych wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994. WSZYSTKO ZBUDOWANE PRZEZ(...)), Wileńskie Spotkania Teatralne Sceny Polskiej (2004), wydział Uniwersytetu w Białymstoku (2007). W Wilnie siedzibę ma także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).

 • Re: Komorowski: To był nokaut mimo nierównej walki

  . Stefan Batory ? No przecież przyłączył jedynie Inflanty i ziemie połocką, założył Uniwersytet Wileński, co to ma się do ostatnich 25 lat!!!

 • Historię badam od wielu lat. Ta "Polska"

  o której mówisz - to tylko państwo z jego dzisiejszymi granicami (które na przestrzeni wieków zawsze się zmieniały i będą zmieniać). A ja mówiłęm o Polsce w sensie historycznym, kulturowym,, duchowym, która zawsze miała trzy główne centra kulturowe: Kraków, Lwów i Wilno, gdzie polskość, polska nauka i kultura zawsze były najsilniejsze (to Uniwersytet Wileński przodował w polskiej literaturze