• Informacje na temat:

  unrug

Artykuły na temat: unrug
 • Syn pruskiego oficera, obrońca polskiego wybrzeża. Admirał Unrug wrócił do Polski

  W Helu rozpoczną się dziś uroczystości pogrzebowe dowódcy Marynarki Wojennej w okresie II RP i dowódcy Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku, admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Ich szczątki przypłynęły z Francji do Polski w niedzielę na pokładzie okrętu ORP Kościuszko.

 • Admirał Unrug nie może wrócić do ojczyzny

  Rodzina bohaterskiego obrońcy Helu admirała Józefa Unruga chciałaby sprowadzenia jego prochów do Polski. Zwraca jednak uwagę, że do tej pory nie odnaleziono szczątków jego towarzyszy broni, jak np. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, zamordowanych w okresie stalinowskim - pisze "Nasz Dziennik".

 • Pogrzeb Józefa Unruga. "Odbudowujemy sprawiedliwość"

  Na cmentarzu w Gdyni, z pełnym ceremoniałem wojskowym, pochowany został we wtorek Dowódca Obrony Wybrzeża z 1939 roku Józef Unrug wraz z żoną Zofią. Przed dwoma laty Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podjęło starania o sprowadzenie do Polski prochów małżonków.

 • Szczątki wiceadmirała Józefa Unruga są sprowadzane do Polski

  ...​Rozpoczęło się uroczyste sprowadzanie do Polski szczątków wiceadmirała Józefa Unruga, dowódcy obrony wybrzeża z 1939 roku. Z francuskiej miejscowości Montresor, gdzie znajdował się jego grób, prochy przewożone są do portu w Breście w Bretanii, skąd przetransportowane zostaną drogą morską do ojczyzny.

 • Uroczystości sprowadzenia do Polski szczątków dowódcy obrony wybrzeża w 1939 r. wiceadmirała Józefa Unruga rozpoczną się w poniedziałek we Francji z udziałem przedstawicieli wojska, BBN, Urzędu ds. Kombatantów, IPN i rodziny admirała.

 • Gdynia: Zakończyła się msza pogrzebowa admirała Józefa i Zofii Unrugów

  W kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu zakończyła się msza pogrzebowa dowódcy obrony Wybrzeża 1939 r., admirała floty Józefa Unruga i jego żony Zofii. Do konduktu zmierzającego na Cmentarz Marynarki Wojennej dołączył prezydent Duda.

 • Hel: Uroczystość pogrzebowa admirała Józefa Unruga i jego żony

  W kościele pw. Bożego Ciała w Helu (Pomorskie) rozpoczęła się w poniedziałek msza św. związana z uroczystościami pogrzebowymi dowódcy floty w II RP i dowódcy obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 r. adm. Józefa Unruga i jego żony Zofii. W nabożeństwie uczestniczy m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

 • Średniowieczni rycerze i wikingowie, czyli "Powrót do przeszłości"

  ...wielkich bitew zabierze nas dziennikarz i aktor Krzysztof Unrug. Prowadzący program sam będzie uczestnikiem starć, w każdym z nich narażając się na potężne ciosy i ciężkie kontuzje. W programie(...) i przybliżamy życie naszych przodków z różnych epok - powiedział Krzysztof Unrug, prowadzący program "Powrót do przeszłości" . Dla mnie osobiście było to niecodzienne przeżycie. Z militariami miałem...

 • "Wierzę, że będziemy mieli Polskę wolną od komunistów". Słowa Dudy spotkały się z oburzeniem

  ...z innymi, nie uznano ich, a Polskę pozostawiono poza żelazną kurtyną - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, do Polski po wojnie nie wrócił m.in. dowódca Marynarki gen. Józef Unrug, a "jego koledzy, którzy(...) ich na cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni, aby tam mogli spocząć godnie. Wierzę w to głęboko, że będzie mógł w najbliższym czasie dołączyć także do nich ich admirał Józef Unrug, który powiedział, że...

 • Prezydent: Wierzę, że będziemy mieli Polskę wolną od komunistów i postkomunistów

  ..., ciesząc się z innymi, nie uznano ich, a Polskę pozostawiono poza żelazną kurtyną" - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, do Polski po wojnie nie wrócił m.in. dowódca Marynarki gen. Józef Unrug, a "jego(...), odprowadzając ich na cmentarz Marynarki Wojennej w Gdyni, aby tam mogli spocząć godnie. Wierzę w to głęboko, że będzie mógł w najbliższym czasie dołączyć także do nich ich admirał Józef Unrug, który...

Dyskusje na temat: unrug