• Informacje na temat:

  upadek komunizmu w polsce

Artykuły na temat: upadek komunizmu w polsce
 • W czwartek przed godz. 18 zakończyła się w Gdańsku z udziałem premiera Donalda Tuska i Lecha Wałęsy międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu", której celem było ukazanie roli i znaczenie Polski w przemianach 1989 roku w Europie.

 • Historycy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali dla uczniów z woj. śląskiego plansze edukacyjne, które w przystępny sposób opisują wydarzenia związane z II wojną światową oraz z upadkiem komunizmu w Europie Środkowo-wschodniej.

 • Jak badać historię komunizmu, jak postrzegana jest ona w Europie i co powinno się znaleźć w muzeum komunizmu - na te tematy debatowali eksperci w środę na konferencji "Pamięć po komunizmie" w Warszawie.

 • Zdaniem wielu watykanistów, Jan Paweł II przejdzie do historii głównie jako papież, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Nie polegało to tylko na dodaniu duchowej siły Polakom i zainspirowaniu ich do rewolty w sierpniu 1980 r.

 • "FT": Konflikt z Polską największym testem dla UE

  ..."W Polsce zaczęła się druga wojna światowa i upadek komunizmu, teraz spór Warszawy z Brukselą może prowadzić do kolejnego przełomowego momentu w europejskiej historii politycznej" - pisze Rachman(...) Europejska wygra to decydujące starcie z populistycznym autorytaryzmem w Polsce mogą być zawiedzeni (...). Połączenie polityki i strategicznych rozważań mogą doprowadzić do niechlujnego kompromisu...

 • Generał Władisław Aczałow, który w 1981 roku miał dokonać desantu w Warszawie, aby ratować w Polsce komunizm, w czwartek zmarł w Moskwie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 65 lat.

 • "Financial Times": Konflikt z Polską jest największym testem dla UE

  W Polsce zaczęła się druga wojna światowa i upadek komunizmu, teraz spór Warszawy z Brukselą może prowadzić do kolejnego przełomowego momentu w europejskiej historii politycznej - pisze Rachman(...) Europejska wygra to decydujące starcie z populistycznym autorytaryzmem w Polsce, mogą być zawiedzeni (...). Połączenie polityki i strategicznych rozważań mogą doprowadzić do niechlujnego kompromisu...

 • 4 czerwca 1989. Wspomnienia czytelników Interii

  ...4 czerwca, 30 lat temu, odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce. Zebraliśmy nadesłane przez Was wspomnienia tamtego dnia.

 • 30. rocznica wyborów czerwcowych

  ...30 lat temu, 4 czerwca 1989 r., odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do polskiego parlamentu. Zakończyły się one zwycięstwem "Solidarności" i zapoczątkowały upadek komunizmu nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dziś obchody rocznicowe odbywają się w Warszawie i Gdańsku. Kończymy naszą relację na żywo.

 • Navarro-Valls: To Jan Paweł II obalił komunizm

  ..., zatytułowanym "Reagan, Jan Paweł II i upadek Muru" były watykański rzecznik nawiązuje do przypadającej w tych dniach 20. rocznicy zwycięstwa George'a Busha seniora w wyborach prezydenckich(...) komunizmu z historii. Obaj współpracowali w decydujący sposób, by skruszyć kolosa na glinianych nogach". W dalszej części artykułu były hiszpański dziennikarz zwraca uwagę na to, że o prezydencie...

Wideo na temat: upadek komunizmu w polsce
 • Tak po 25 latach wygląda Okrągły Stół

  6 lutego 1989 r., zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce. Negocjacje trwały do 5 kwietnia 1989 r. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz Kościoła. Negocjowano możliwe do przyjęcia przez obie strony zasady demokratyzacji ustroju społecznego oraz naprawy systemu gospodarczego w Polsce.

Dyskusje na temat: upadek komunizmu w polsce