• Informacje na temat:

  upadek komunizmu w polsce

Artykuły na temat: upadek komunizmu w polsce
 • W czwartek przed godz. 18 zakończyła się w Gdańsku z udziałem premiera Donalda Tuska i Lecha Wałęsy międzynarodowa konferencja "Solidarność i upadek komunizmu", której celem było ukazanie roli i znaczenie Polski w przemianach 1989 roku w Europie.

 • Historycy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali dla uczniów z woj. śląskiego plansze edukacyjne, które w przystępny sposób opisują wydarzenia związane z II wojną światową oraz z upadkiem komunizmu w Europie Środkowo-wschodniej.

 • Jak badać historię komunizmu, jak postrzegana jest ona w Europie i co powinno się znaleźć w muzeum komunizmu - na te tematy debatowali eksperci w środę na konferencji "Pamięć po komunizmie" w Warszawie.

 • Rozkwit i upadek "Solidarności"

  Trzydzieści lat temu, 13 grudnia, w całej Polsce wprowadzony został stan wojenny. Nagłe przejęcie władzy przez wojsko po osiemnastu miesiącach kryzysu politycznego okazało się punktem zwrotnym tak w historii Polski, jak i zimnej wojny.

 • Zdaniem wielu watykanistów, Jan Paweł II przejdzie do historii głównie jako papież, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Nie polegało to tylko na dodaniu duchowej siły Polakom i zainspirowaniu ich do rewolty w sierpniu 1980 r.

 • Generał Władisław Aczałow, który w 1981 roku miał dokonać desantu w Warszawie, aby ratować w Polsce komunizm, w czwartek zmarł w Moskwie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 65 lat.

 • Navarro-Valls: To Jan Paweł II obalił komunizm

  ..., zatytułowanym "Reagan, Jan Paweł II i upadek Muru" były watykański rzecznik nawiązuje do przypadającej w tych dniach 20. rocznicy zwycięstwa George'a Busha seniora w wyborach prezydenckich(...) komunizmu z historii. Obaj współpracowali w decydujący sposób, by skruszyć kolosa na glinianych nogach". W dalszej części artykułu były hiszpański dziennikarz zwraca uwagę na to, że o prezydencie...

 • Dziś 28. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

  ...6 lutego 1989 r. w Warszawie rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Zapoczątkowały one upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 • Kukliński – polski Stauffenberg

  ...oceniać, czy to co robił pułkownik miało rzeczywiście kluczowy wpływ na upadek komunizmu. Czy dostarczanie Amerykanom planów wojskowych Układu Warszawskiego odegrało w przebiegu zimnej wojny rolę(...) można nazwać inaczej niż zdrajcami. Bohaterami PRL-u byli ludzie, którzy z otwartych działań przeciwko Polsce i współpracy z sowieckimi służbami specjalnymi czynili powód do chwały. Wielu działaczy...

 • ...podejmuję się oceniać, czy to,  co robił pułkownik, miało rzeczywiście kluczowy wpływ na upadek komunizmu. Czy dostarczanie Amerykanom planów wojskowych Układu Warszawskiego odegrało w przebiegu zimnej(...) - nie można nazwać inaczej niż zdrajcami. Bohaterami PRL-u byli ludzie, którzy z otwartych działań przeciwko Polsce i współpracy z sowieckimi służbami specjalnymi czynili powód do chwały. Wielu działaczy...

Wideo na temat: upadek komunizmu w polsce
 • Tak po 25 latach wygląda Okrągły Stół

  6 lutego 1989 r., zapoczątkowały upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce. Negocjacje trwały do 5 kwietnia 1989 r. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz Kościoła. Negocjowano możliwe do przyjęcia przez obie strony zasady demokratyzacji ustroju społecznego oraz naprawy systemu gospodarczego w Polsce.

Dyskusje na temat: upadek komunizmu w polsce