• Informacje na temat:

  v-2

Artykuły na temat: v-2
 • Szczątki niemieckiej rakiety V-2, która rozbiła się pod Suchedniowem latem 1944 roku, odnalazł miłośnik historii z województwa świętokrzyskiego. Teraz pracownicy Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej chcą dokładnie przeszukać miejsce, gdzie spadła.

 • "Media i Dokument v.2" - wernisaż wystawy

  Fundacja Kultury Wici zaprasza na wernisaż wystawy fotografii podsumowującej projekt "Użyteczne Media ? pierwszy krok ? budujemy lokalny patriotyzm".

 • Przyszły pierwsze sondaże zrobione po trotylowym skandalu i euforia na salonach skończyła się, jakby kto oblał zimną wodą. Powszechnie uważano, że powrót Jarosława Kaczyńskiego do radykalnej retoryki musi zniwelować pozytywne dla PiS skutki merytorycznych debat i pomysłu z "premierem technicznym", a więc sondaże wrócą do stanu, do którego przywykliśmy przez ostatnie lata: PiS w granicach swego "żelaznego elektoratu" i PO jako powszechny wybór mniejszego zła. Przyznam, że ja też się tego...

 • Rakietowy ostrzał Kraju Warty

  Co najmniej kilkadziesiąt osób, Polaków i Niemców, przypłaciło życiem testy rakiet V-2, które wystrzeliwano z Borów Tucholskich, by wkrótce mogły one przenosić głowice potwornie niszczycielskiej broni.

 • Dwie osoby oskarżone o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz skazane na więzienie

  ​Na karę 1,5 roku więzienia skazał Sąd Rejonowy w Oświęcimiu Adama B. oskarżonego o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz, a jego kolegę Mikitę V. na 1 rok i 2 miesiące.

 • Adam Bahdaj - pisarz, znany głównie jako autor książek dziecięcych i młodzieżowych, scenarzysta, tłumacz z języka węgierskiego; urodzony 2 I 1918 r. w Zakopanem, zmarł 7 V 1985 r. w Warszawie.

 • Kara więzienia za znieważenie Auschwitz. "Inny wyrok nie wchodził w grę"

  Sąd Rejonowy w Oświęcimiu skazał Adama B., oskarżonego o znieważenie miejsca pamięci Auschwitz, ​na karę 1,5 roku więzienia, a jego kolegę Mikitę V. na 1 rok i 2 miesiące. Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński uznał, że "wyrok inny niż skazujący oskarżonych o znieważenie tego miejsca nie wchodził w grę". Główny oskarżony zapowiada apelację.

 • "Polskie Państwo Podziemne przeciwko broni V-1 i V-2" - to tytuł wystawy historycznej, którą przygotowuje Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ekspozycja jest okazją do poznania kulisów tworzenia tej broni przez Niemców.

 • "Z głową bez karabinu"- powojenne dokonania AK-owców na wystawie w Krakowie

  Kto jest autorem trzech międzynarodowych norm ISO? Kto rozpracował układ niemieckich rakiet V-2? Kto w swoim herbie umieścił znak Polski Walczącej? Kto stworzył nowe założenia urbanistyczne peruwiańskiego miasta Chimbote, a kto wybudował schronisko i obserwatorium na Śnieżce? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć na wystawie czasowej w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.

 • Historyk odkrył nazwisko anonimowego więźnia Auschwitz. To bohater AK

  Obozowe zdjęcie więźnia Auschwitz oznaczonego numerem 4267 przestało być anonimowe. Historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra poinformował, że przedstawia ono Antoniego Kocjana, oficera AK, który rozpracowywał konstrukcyjnie niemieckie latające bomby V-1 i V-2.

Wideo na temat: v-2
 • "Z głową bez karabinu"- powojenne dokonania AK-owców na wystawie w Krakowie

  Kto jest autorem trzech międzynarodowych norm ISO? Kto rozpracował układ niemieckich rakiet V-2? Kto w swoim herbie umieścił znak Polski Walczącej? Kto stworzył nowe założenia urbanistyczne peruwiańskiego miasta Chimbote, a kto wybudował schronisko i obserwatorium na Śnieżce? Odpowiedzi na wszystkie te pytania można znaleźć na wystawie czasowej w krakowskim Muzeum Armii Krajowej.

Dyskusje na temat: v-2
 • Re: Ranking: Najlepsze licea i technika w Polsce

  Nie przesadzajmy. Szczecińska Trzynastka potrzebowała kilkunastu lat, żeby zdobyć pozycję, na którą inne placówki pracowały przez pokolenia. Oczywiście, że jest to mechanizm samonapędzający się, bo dobra renoma przyciąga wysokiej jakości kadrę i narybek. Ale to nie znaczy, że jego działanie jest gwarantowane i gdy raz puści się w ruch, nie trzeba go już doglądać.

 • Re: Ranking: Najlepsze licea i technika w Polsce

  Oczywiście uniwersytety niemieckie są na wyższym poziomie, ale liczba patentów jest kiepskim miernikiem tego faktu. Patent patentowi nierówny; opatentować można cokolwiek bądź. Patent nie musi obronić się potem w sądzie, jak też i nie musi przedstawiać sobą czegoś wartościowego. A w obrębie nauk społecznych patenty w ogóle nie mają istotnego zastosowania. Poza tym czy przed Gowinem było inaczej? To trochę tak, jakby każdego kolejnego ministra finansów obwiniać za to, że jesteśmy mniej zamożni...

 • Re: Ranking: Najlepsze licea i technika w Polsce

  Jeden olimpijczyk nie wywinduje szkoły na szczyt rankingu : ) Musi ich być sporo, a to już jest zjawisko systemowe. Sam fakt, że ruchliwość w tym rankingu jest niewielka, pokazuje, że nie są to jakieś losowe fluktuacje, ot, co się komu akurat trafi.

 • Re: Szlakiem Palikota

  "aborcja była bardzo stanowczo potępiana przez dawne sufrażystki. Jej dostępność na każde życzenie stała się hasłem feminizmu dopiero w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku" Pisze pan kompletne bzdury... nie słyszał pan o Margaret Sanger czy - w Polsce międzywojennej - Irenie Krzywickiej?

 • Re: Kornel Morawiecki: Pracownicy uczelni, którzy byli TW, nie powinni uczyć

  Sęk w tym, że TW rzadko kiedy są "bardzo dobrymi dydaktykami". Typowy scenariusz wyglądał tak, że SB pomagała w karierze miernotom, którzy za pomocą donosów wygryzali ze stanowisk lepszych i zdolniejszych od siebie. Oczywiście, że dobijający do osiemdziesiątki Morawiecki nie mógłby wykładać biologii, skoro jest doktorem fizyki. Ale nie o to przecież chodzi. Chodzi o to, że - inaczej niż sugerujesz - w poszukiwaniu kompetentnych wykładowców nie jesteśmy wcale skazani na esbeckich kabli; choćby...

 • Re: Zatrzymania w związku z neonazistowskimi ekscesami na Śląsku

  Obiektywnie nie ma - co nie znaczy, że jakieś dzbany nie mogą tak sobie wyobrażać i usiłować łączyć jedno z drugim. Poziom wiedzy historycznej w Polsce jest raczej niski, a u ludzi, których kusi robienie polityki na poziomie podwórka, tym bardziej.

 • Re: Zatrzymania w związku z neonazistowskimi ekscesami na Śląsku

  To nie jest takie proste. Nazizm był ideologią hybrydową. Oczywiście nie "skrajnie prawicową", to są brednie. Były w niej oczywiście silne nurty lewicowe (wręcz rewolucyjne - braci Strasserów - które Adolf potem trochę utemperował, bo chciał dogadać się z wielkim biznesem). Ale zarazem naziści nie prowadzili nacjonalizacji gospodarki - co dla przedwojennej lewicy, nawet demokratycznej, było normalnym hasłem. Ba, prowadzili nawet prywatyzację tu i ówdzie. W pewnym sensie wyprzedzali swoje...

 • Re: Zatrzymania w związku z neonazistowskimi ekscesami na Śląsku

  "Fajnie byłoby popatrzeć, jak mówisz SS-manowi, że jest komunistą :)" Nie każdy lewicowiec (czy nawet lewak) musi być komunistą w sowieckim sensie. Sojusz między państwami w każdym razie funkcjonował (o czym jako Polska w smutny sposób się przekonaliśmy), i SS-mani przybijali niedźwiadki z enkawudzistami i sołdatami z czerwoną gwiazdą na czapce.