• Informacje na temat:

  vichy

Artykuły na temat: vichy
 • Hollande: Francja uznaje swoją odpowiedzialność za internowanie Romów

  ...​Francois Hollande potwierdził odpowiedzialność władz Francji za internowanie Romów podczas II wojny światowej. Prezydent odwiedził dziś obóz w Montreuil-Bellay w 70 rocznicę jego wyzwolenia, by oddać hołd Romom przetrzymywanym tam decyzją rządu Vichy.

 • Francja: Odkryto dokument, który obciąża Petaina

  We Francji odnaleziono nieznany dotąd oryginał dokumentu z 1940 roku, który ustanowił prawną dyskryminację Żydów na terenie tzw. państwa Vichy. Tekst obciąża odpowiedzialnością za te prześladowania marszałka Philippe'a Petaina.

 • Miraż miękkiej siły

  Europa ma chorobliwą obsesję na tle Ameryki, fałszywą wiarę w uniwersalność własnych osiągnięć i antyglobalizm zasadzony na mentalności Vichy. To skazuje Europę na przegraną. Z Johnem Gray'em, brytyjskim konserwatystą i filozofem, rozmawia Anna Wielopolska.

 • Maurice Papon, były wysoki urzędnik uległego wobec hitlerowców rządu Vichy powinien zostać wypuszczony na wolność. Żądają tego jego adwokaci w dwóch skargach wniesionych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 • Francuski prezydent Jaques Chirac odmówił ułaskawienia byłego członka kolaborujących z nazistami władz Vichy. Poinformował o tym urząd prezydencki w Paryżu nie podając na razie dalszych szczegółów.

 • Polityczny i prawny spór o portret marszałka Philippe'a Petaina

  Konflikt o marszałka Philippe'a Petaina, symbol francuskiej kolaboracji z hitlerowcami, rozgorzał z nową siłą. Wbrew sądowemu zakazowi mer normandzkiego kurortu Goneville-sur-Mer znów prowokacyjnie zawiesił w ratuszu obraz - przedstawiający szefa prohitlerowskiej Republiki Vichy.

 • Maurice Papon, były wysoki urzędnik uległego wobec hitlerowców rządu Vichy powinien zostać wypuszczony na wolność. Żądają tego jego adwokaci w dwóch skargach wniesionych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

 • W wieku 96 lat zmarł we Francji Maurice Papon, w czasie II wojny światowej wysoki urzędnik współpracującego z nazistami rządu Vichy. Dziewięć lat temu Papon otrzymał wyrok więzienia za udział w deportacjach francuskich Żydów do obozów zagłady.

 • Po niecałych trzech latach więzienia wyszedł na wolność francuski zbrodniarz Maurice Papon. Ten były wysoki urzędnik uległego hitlerowcom rządu w Vichy został skazany na 10 lat więzienia za zorganizowanie wywózki co najmniej 1,5 tys. Żydów do obozów zagłady. Dziś jednak Papon został wypuszczony z więzienia. Tę nieoczekiwaną decyzję podjął paryski sąd apelacyjny.

 • Niemcy wypłacą odszkodowania Żydom z Algierii, będącym ofiarami antyżydowskich przepisów vichystowskiej Francji - poinformowała w poniedziałek w Tel Awiwie rzeczniczka Konferencji ds. Żydowskich Pozwów Materialnych wobec Niemiec (Claims Conference).

Dyskusje na temat: vichy