• Informacje na temat:

  volkslista

Artykuły na temat: volkslista
 • Jedna ze szkół na Opolszczyźnie przymusza rodziców do podpisywania deklaracji, że należą do Mniejszości Niemieckiej. Dzięki temu ich dzieci mogą uczestniczyć w lekcjach języka niemieckiego, który prowadzony jest w tej szkole tylko dla uczniów należących do mniejszości - informuje "Rzeczpospolita".

 • TK umorzył skargę na dekret z 1946 r. Dotyczył podpisania volkslisty

  ​Trybunał Konstytucyjny umorzył skargę na zapisy dekretu z 1946 r. o odpowiedzialności za "odstępstwo od narodowości polskiej" z lat 1939-45. Złożyła ją kobieta, której rodzice - za podpisanie volkslisty - stracili w PRL kamienicę w Katowicach, co w 2015 r. potwierdził sąd.

 • Cud w ZUS. Mniej rencistów

  ...ponad 100 tys. Więcej na ten temat w najnowszej "Rzeczpospolitej". Tam także przeczytacie następujące artykuły: - Biurowa ofensywa urzędników - Szkolna volkslista...

 • ..., obywatele II RP, m.in. za podpisanie w czasie okupacji niemieckiej listy narodowościowej, tzw. volkslisty (co na Śląsku wobec represji za odmowę podpisania zalecał Kościół; volkslista była też...

 • ...okupacji niemieckiej listy narodowościowej, tzw. volkslisty (co na Śląsku wobec represji za odmowę podpisania zalecał Kościół; volkslista była też narzucana rdzennym mieszkańcom, aby wcielić ich do...

 • Litzmannstadt - piekło polskich dzieci

  Jednym z najważniejszych ośrodków germanizacyjnych na ziemiach II Rzeczpospolitej była Łódź. Kilka obozów przesiedleńczych, obóz rasowy, obóz karny dla dzieci i szereg sierocińców dawały Niemcom nieograniczone możliwości selekcjonowania dzieci "wartościowych rasowo". O piekle, które przechodziły w Łodzi polskie maluchy porywane do germanizacji, mówi znawca tematu z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Artur Ossowski.

 • Ślązak żąda 50 tys. zł zadośćuczynienia za Tragedię Górnośląską

  50 tys. zł zadośćuczynienia od państwa domaga się Rudolf Woźniczek z Rudy Śląskiej za wydarzenia sprzed 66 lat, które wpłynęły na los jego rodziny. Chodzi o określane przez historyków mianem Tragedii Górnośląskiej represje komunistyczne wobec Ślązaków w latach 1945-48.

 • Bez zadośćuczynienia za Tragedię Górnośląską

  Sąd odmówił przyznania zadośćuczynienia Rudolfowi Woźniczkowi z Rudy Śląskiej za wydarzenia sprzed 66 lat, które wpłynęły na los jego rodziny.

 • "Portrecista" w Galerii Camelot

  Fundacja Imago Mundi zaprasza do Kina Letniego Galerii Camelot na specjalny pokaz, niezwykłego dokumentu pt. "Portrecista" w reżyserii Irka Dobrowolskiego.

 • Dwa obrazy Wojciecha Kossaka, które przed wojną należały do kolekcji żywieckich Habsburgów, wróciły na stałe do Żywca. Rzecznik burmistrza miasta Tomasz Terteka powiedział w środę, że płótna są aktualnie wieszane w tamtejszym muzeum w dawnym zamku Habsburgów.