• Informacje na temat:

  walezjusze

Artykuły na temat: walezjusze
 • Jan Kochanowski - biografia

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Dziś zostanie podpisana umowa ws. zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich. Warte są miliardy

  "Dama z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, kilkadziesiąt tysięcy muzealiów i kilkaset tysięcy archiwaliów oraz starodruków - tak w skrócie można opisać kolekcję książąt Czartoryskich, która dziś ma zostać kupiona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko to warte jest - według jednych - trzy - według drugich źródeł - nawet 10 miliardów złotych.

 • Jan Kochanowski

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Prababcie Unii

  ...gotowała się właśnie do ataku na Anglię, a królowie Francji z dogasającej dynastii Walezjuszy walczyli z własnymi niekatolickimi poddanymi. Kiedy ze sceny zniknęła i Armada, i Walezjusze, gdy ucichły wojny...

 • "Kradzież Mony Lisy była szlachetnym czynem patriotycznym"

  Aktem patriotycznym nazywa kradzież Mony Lisy z Luwru włoski reżyser przedstawienia teatralnego, które sławi złodziejski czyn sprzed stu lat. Spektakl prezentowany jest na festiwalu w rodzinnym mieście rabusia - Dumenzy koło Mediolanu. Francuzi oczywiście mają inne zdanie na temat porwania Giocondy przez niejakiego Vincenzo Perugio.

 • Pewien Czytelnik zaprotestował przeciwko temu, że obraziłem pamięć śp. Gandhiego, który przecież otrzymał był przydomek Mahatma, czyli "Wielki Duchem" - a w ogóle to podważam sens powstań narodowo-wyzwoleńczych.

 • Berło w pieluchach

  Gdy król Maciuś I objął panowanie, usiłował wprowadzić parlament dziecięcy i uczynić kraj sprawiedliwym. Metaforyczna baśń Janusza Korczaka jest przepojona wiarą w szlachetność dzieci, choć również oddaje ich naiwność w zderzeniu ze światem dorosłych. A jak to było naprawdę z dziećmi na tronie?

Dyskusje na temat: walezjusze
 • Re: Macron wskazuje winnych fiaska szczytu. "Osobiste ambicje"

  Przypomnę ci kiepsko wyedukowany kmiotku iż ci Litwini błyskawicznie się spolonizowali, Walezjusz a nie Walezjusze był królem ledwie kilka miesięcy, zaś Adwegaweńska dynastia to Frankowie nie Węgrzy. Proponuję powrót do podstawówki lub odrabianie wspólnie z dziatwą lekcji( jeśli takową posiadasz). Jak już lizniesz więcej wiedzy możesz się nia dzielić na razie pozostało ci walenie kapucyna

 • Re: Frekwencja w wyborach prezydenckich w Rosji na godzinę 15.

  Jak rozumiem ukraińska doktryna polityczna formować się teraz będzie w oparciu o przepowiednię Nostradamusa ? Taki mały detal. Nostradamus przepowiedział Katarzynie Medycejskiej , ze jej potomkowie- Walezjusze- będą rzadzili Francją przez następne 500 lat. Dynastia Walezjuszy wygasła na synach Katarzyny Medycejskiej.

 • Re: Macron wskazuje winnych fiaska szczytu. "Osobiste ambicje"

  Przypomnę wam niewyedukowani rodacy, że od XIV wieku właściwie cały czas królami Polski byli obcy - Litwini, Węgrzy, Wazowie, Sasi,Walezjusze. My nawet nie możemy się dorobić (wybrać) własnego króla Polaka a co dopiero przewodniczącego KE. I zawsze wyboru dokonywali ludzie pokroju morawiecki liberum veto. A po nich choćby potop. Cóż pisowcy nawet makaron potrafi wyciągać wnioski wy nigdy.

 • Re: Orban przeciwko podwójnym standardom wobec Polski na forum UE

  Korwin jest m.in. monarchistą. Polska największą potęgą była za czasów polskich dynastii. Sytuacja zaczęła się pogarszać od wprowadzenia tzw. wolnej elekcji ustanowionej w XVI w. Od tego czasu Polską rządziły dynastie zagraniczne (Wettyni, Wazowie, Walezjusze). Wybitni władcy "trafiali" się sporadycznie: Stefan Batory, Jan III Sobieski.. Nie rozumiem jak można być zwolennikiem demokracji (czegoś

 • Re: ​Poroszenko: Rosja potwierdziła, że okupuje Donbas

  do historii np. Francji ja akurat wojne 100letnią lubię ,to fascynujący okres,a potem wojny z ligą chrześcijańską i Walezjusze potem Burbonowie epoka Ludwika XIV,twierdzenie że historia Francji