• Informacje na temat:

  walezjusze

Artykuły na temat: walezjusze
 • Jan Kochanowski - biografia

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Dziś zostanie podpisana umowa ws. zbiorów Fundacji Książąt Czartoryskich. Warte są miliardy

  "Dama z gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, kilkadziesiąt tysięcy muzealiów i kilkaset tysięcy archiwaliów oraz starodruków - tak w skrócie można opisać kolekcję książąt Czartoryskich, która dziś ma zostać kupiona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko to warte jest - według jednych - trzy - według drugich źródeł - nawet 10 miliardów złotych.

 • Jan Kochanowski

  Jan Kochanowski urodził się w Sycynie w 1530 roku, zmarł natomiast w roku 1584. Pochodził ze średnio zamożnej szlachty. Nic wówczas nie wskazywało na to, iż poeta stanie się "ojcem literatury polskiej".

 • Prababcie Unii

  ...gotowała się właśnie do ataku na Anglię, a królowie Francji z dogasającej dynastii Walezjuszy walczyli z własnymi niekatolickimi poddanymi. Kiedy ze sceny zniknęła i Armada, i Walezjusze, gdy ucichły wojny...

 • "Kradzież Mony Lisy była szlachetnym czynem patriotycznym"

  Aktem patriotycznym nazywa kradzież Mony Lisy z Luwru włoski reżyser przedstawienia teatralnego, które sławi złodziejski czyn sprzed stu lat. Spektakl prezentowany jest na festiwalu w rodzinnym mieście rabusia - Dumenzy koło Mediolanu. Francuzi oczywiście mają inne zdanie na temat porwania Giocondy przez niejakiego Vincenzo Perugio.

 • Pewien Czytelnik zaprotestował przeciwko temu, że obraziłem pamięć śp. Gandhiego, który przecież otrzymał był przydomek Mahatma, czyli "Wielki Duchem" - a w ogóle to podważam sens powstań narodowo-wyzwoleńczych.

 • Berło w pieluchach

  Gdy król Maciuś I objął panowanie, usiłował wprowadzić parlament dziecięcy i uczynić kraj sprawiedliwym. Metaforyczna baśń Janusza Korczaka jest przepojona wiarą w szlachetność dzieci, choć również oddaje ich naiwność w zderzeniu ze światem dorosłych. A jak to było naprawdę z dziećmi na tronie?

Dyskusje na temat: walezjusze