• Informacje na temat:

  walijska literatura

Artykuły na temat: walijska literatura
 • O Tolkienie z innej strony

  3 stycznia 2013 roku przypadła kolejna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejszego twórcy literatury fantasy, J.R.R. Tolkiena. Stworzony przez niego świat Śródziemia zna każdy miłośnik fantastyki, a „Władca Pierścieni” czy „Hobbit” zaliczane są do najważniejszych i najbardziej popularnych książek nie tylko wśród książek fantastycznych, ale również ogólnie wśród utworów literatury pięknej.

 • Bob Dylan odbierze w weekend literacką Nagrodę Nobla

  Amerykański bard Bob Dylan odbierze w sobotę lub niedzielę w Sztokholmie przyznaną mu w październiku 2016 r. literacką Nagrodę Nobla. Artysta został nagrodzony za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

 • Reputacja Szekspira legła w gruzach? "Spekulował zbożem i... unikał płacenia podatków"

  Badaczka twórczości Williama Szekspira - dr Jayne Archer twierdzi, że dramaturg był o wiele bardziej złożoną osobowością, niż się powszechnie sądzi. "Spekulował żywnością w czasach nieurodzaju i wymigiwał się od płacenia podatków, za co grożono mu nawet karą więzienia" - twierdzi.

 • Ludzkość od zawsze interesowała się swoją przeszłością. Świadczą o tym kroniki, dawne historie oraz ich bardziej fantastyczne wersje - podania, legendy, które dotyczą czasów jeszcze bardziej zamierzchłych, nieznanych z historycznych podań czy dzieł dziejopisarzy godnych zaufania. Właśnie te ostatnie, legendy i podania dotyczące głębokiej przeszłości, z której brakuje jakichkolwiek zapisów, zawsze budziły największe zaciekawienie.