• Informacje na temat:

  walonowie

Artykuły na temat: walonowie
 • Walonowie chcą do Francji

  ...dlaczego nie z Francją - komentowali w rozmowie z naszą korespondentką Katarzyną Szymańską-Borginion: Walonowie wyraźnie chcą przyłączyć się do Francji, ale dopiero w ostateczności gdy rozpadnie się...

 • "Tak mi się tylko wymsknęło". Żenujące wypowiedzi Oettingera

  O Chińczykach mówi "żółtki" i obraża Walonów. Potem twierdzi, że mu się "tylko tak wymsknęło". Wszelkie tłumaczenia jednak nic nie pomagają, bo takich werbalnych potknięć komisarz Oettinger miał już zbyt wiele.

 • CETA: Ultimatum Komisji Europejskiej i Kanady dla Walonii

  Kanada nie zmieni już ani linijki w umowie handlowej. Oczekuje teraz, że Komisja Europejska wykona swoje zadanie i przekona Walonię do umowy tak, żeby można ją było podpisać jak planowano. Komisja z kolei straciła cierpliwość i ostrzega, że jeśli Walonia nie podejmie decyzji ws. umowy CETA do poniedziałku wieczorem, umowa zostanie podpisana w czwartek.

 • Ktoś doniósł o tym specjalnej komisji czystości języka i ta nakazała ich natychmiastowe usunięcie. Teraz na słupach mają być napisy wyłącznie po niderlandzku. Zaprotestował waloński minister transportu, argumentując że pasażerowie to głównie Walonowie: -To transport publiczny, a więc trzeba uwzględnić raczej interes pasażerów, a nie trzymać się litery prawa i stosować podziały na to co...

 • Piłkarski mistrz Belgii RC Genk może zostać ukarany przez krajową federację za zachowanie kibiców, którzy podczas niedzielnego meczu ze Standardem Liege wznosili okrzyki antywalońskie. "Walonowie to g..." - krzyczeli sympatycy Genku.

 • "Bye, bye Belgio"

  Belgia pogrążyła się w poważnym kryzysie politycznym. Podziały w kraju są tak ogromne, że nie wiadomo, czy Belgia przetrwa. Walonowie chcą mieć więcej praw, a Flamandowie nie chcą dłużej płacić na(...) pierwszy są tak poważnie zaniepokojeni możliwością rozpadu ich kraju. To nie jest dobre, co się dzieje. Walonowie i Flamandowie wyraźnie nie mogą żyć razem. Czy się boję? Jeszcze nie, ale nie wiem, co...

 • Flamandzko-walońska wojenka o pstrągi

  W jednej z miejscowości leżącej na granicy między niderlandzkojęzyczną Flandrią, a francuskojęzyczną Walonią, wędkarze mogą łowić tylko po prawej, walońskiej stronie rzeki. W Walonii rozpoczął się już sezon na pstrągi, we Flandrii łowić pstrągi można dopiero w czerwcu, a więc Flamandowie nie mogą wędkować na lewym brzegu. Nie patrzą jednak bezczynnie aż Walonowie wyłowią wszystkie ryby, tylko...

 • Belgowie protestują, są znużeni kryzysem politycznym

  Wstyd - pod takim hasłem ponad 30 tysięcy osób manifestowało w niedzielę na ulicach Brukseli przeciwko brakowi rządu. Z powodu konfliktu między francuskojęzycznymi Walonami a niderlandzkojęzycznymi Flamandami, politycy nie są w stanie stworzyć koalicji rządzącej od ponad 7 miesięcy.

 • W Belgii sprawa wymiany tablic rejestracyjnych stała się kwestią narodowego sporu między Flamandami a Walonami. Po dwóch latach konfliktu doszło do kompromisu.

 • Belgowie odśpiewali królowi Albertowi II "Sto lat!"

  Król Belgii Albert II obchodzi 75. urodziny. Wśród europejskich monarchów wiekiem ustępuje więc tylko brytyjskiej królowej Elżbiecie, która ma 85 lat. O Albercie II mówi się, że jest jedynym prawdziwym Belgiem, bo poza nim w kraju żyją już tylko Flamandowie lub Walonowie.

Dyskusje na temat: walonowie