• Informacje na temat:

  wańkowicz melchior

Artykuły na temat: wańkowicz melchior
 • Szkice spod Monte Cassino to adaptacja obszernego tomu Monte Cassino, której dokonał Melchior Wańkowicz na potrzeby młodego czytelnika. Ukazuje ona zdobycie w 1944r. przez żołnierzy Korpusu Polskiego we Włoszech, wzgórza Monte Cassino, którego bronili zażarcie Niemcy.

 • W Piszu na Mazurach powstanie pierwszy w Polsce pomnik Melchiora Wańkowicza - zdecydowali w czwartek tamtejsi radni. Przypadająca w tym roku 75. rocznica wydania książki "Na tropach Smętka" ma pomóc w promocji szlaków turystycznych na trasie podróży pisarza.

 • Ostatni polski mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak "Monte Cassino", "Hubalczycy", "Ziele na kraterze" - Melchior Wańkowicz - zmarł 35 lat temu, 10 września 1974 roku. W tym roku wydawnictwo Prószyński zapoczątkowało najpełniejszą z dotychczasowych edycję "Dzieł zebranych" Wańkowicza.

 • Najlepsi polscy reportażyści zostaną w sobotę uhonorowani nagrodami "Melchiory", które zostaną wręczone podczas uroczystej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Polskim Radiu Białystok.

 • Wznowiono reportaże Wańkowicza

  Klasyka polskiego reportażu - "W kościołach Meksyku", "Opierzona rewolucja" oraz "Na tropach Smętka" Melchiora Wańkowicza - znalazły się w kolejnym tomie serii dzieł zebranych tego autora. Książka właśnie trafia do księgarń.

 • Anna Dudzińska nagrodzona Złotym Melchiorem dla Reportażysty Roku

  Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice została nagrodzona Złotym Melchiorem dla Reportażysty Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory, organizowanym od 11 lat przez Polskie Radio.

 • Matura 2015. Prus, Mickiewicz, Wańkowicz na polskim w technikum

  Znamy tematy z matury z języka polskiego, jaką pisali w poniedziałek uczniowie technikum. To wykorzystywanie władzy absolutnej w opowiadaniu Bolesława Prusa oraz wizerunek matki w "Dziadach" Adama Mickiewicza i "Zielu na kraterze" Melchiora Wańkowicza. Był to egzamin na poziomie podstawowym.

 • VI Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory 2009" rozstrzygnięto w sobotę podczas uroczystej gali na Zamku w Lublinie. Nagrodę w kategorii - Radiowy Reportażysta Roku - otrzymała Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

 • Matura 2015: Język polski. W technikach Prus, "Dziady" i Wańkowicz

  Uczniowie techników zakończyli już pisanie matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ich tematy różniły się nieco od tematów, jakie dostali licealiści. Absolwenci techników na egzaminie mierzyli się z wykorzystywaniem władzy absolutnej w opowiadaniu Bolesława Prusa. Musieli także porównać wizerunek matki w "Dziadach" Adama Mickiewicza i "Zielu na kraterze" Melchiora Wańkowicza.

 • ..."Melchiory" - nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów - odebrali w sobotę laureaci konkursu organizowanego od czterech lat przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Zdjęcia na temat: wańkowicz melchior
Dyskusje na temat: wańkowicz melchior