• Informacje na temat:

  warszawski krzyż powstańczy 1944

Artykuły na temat: warszawski krzyż powstańczy 1944
 • Piosenki powstańcze w rytmie rocka i punku

  ...muzycy Lao Che zostali odznaczeni Srebrnymi Krzyżami Zasługi "na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego.  Pomysł o nagraniu albumu podsunął członek zespołu Mariusz Denst (Denat(...) wybrzmiewają tylko pojedyncze tony, został nagrany na Powązkach, między rzędami powstańczych mogił. "Gdy stoimy tak dzisiaj przy brzozowych krzyżach, a Godzina "W" choć odległa się zbliża, To nasze serca znów...

 • Za dwa lata w podziemiach warszawskiej kamienicy przy ulicy Konopczyńskiego 5/7 na warszawskim Powiślu ma powstać ekspozycja, upamiętniajaca szpital mieszczący się tam w 1944 roku. Na razie miejsce jest udostępniane zwiedzającym z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 • Prezydent: Powstańcy warszawscy walczyli, bo chcieli wolności

  ..."Powstańcy warszawscy - wzorem poprzednich pokoleń - walczyli, bo chcieli wolności" - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego Apelu Poległych w przeddzień 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 • Powstanie Warszawskie dzień po dniu

  ...1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie...

 • Pod pomnik Powstania Warszawskiego powinien zapraszać prezydent Polski, a nie USA

  Niefortunne jest miejsce spotkania, czyli plac Krasińskich, na którym znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego. Amerykanie bowiem dla uratowania owego zrywu niepodległościowego praktycznie nic nie uczynili.

 • 63 dni heroicznej walki. 72 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie

  Dźwiękiem syren w godz. "W" i uroczystością przy pomniku Gloria Victis z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów oraz m.in. uroczystościami przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK stolica uczci 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak podaje prezydent Warszawy, w stolicy jest ponad 400 miejsc pamięci powstania w postaci pomników, tablic i upamiętnień w miejscach zagłady...

 • BBC: Powstańcza Warszawa nie chce koncertu Madonny

  Polscy katolicy oraz weterani protestują przeciwko koncertowi Madonny, który ma się odbyć w 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O sprzeciwie, jaki budzi występ wokalistki w tak ważnym dla Polaków dniu, informuje BBC.

 • W czwartek nad ranem w Nowej Soli (woj. lubuskie) w wieku prawie 100 lat zmarł kapucyn ojciec Medard - ostatni żyjący kapelan Powstania Warszawskiego - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

 • Powstanie Warszawskie: Adresy wyryte w sercach Polaków

  ...1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie - największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Pańska, Krasińskiego, Elektryczna, Długa, Starówka czy kanały ciągnące się przez 5 kilometrów z Żoliborza do Śródmieścia to tylko niektóre z wielu miejsc, gdzie rozgrywały się wydarzenia, które na zawsze zapisały się na kartach naszej historii. Śladami powstańców podążyli...

 • Było miasto. Jest miasto. Powstanie Warszawskie w obiektywie Sylwestra Brauna ps. „Kris”

  Od 3 października na dziedzińcu Muzeum Armii Krajowej w Krakowie będzie można zobaczyć Warszawę sfotografowaną przez Sylwestra „Krisa” Brauna podczas Powstania Warszawskiego. Wśród 60 fotografii znajdą się również zdjęcia – ikony. Jednym z najbardziej znanych ujęć jest to, które przedstawia ciemną chmurę wokół trafionego pociskiem budynku Prudentialu.