• Informacje na temat:

  westerplatte

Artykuły na temat: westerplatte
 • Przebraże – „wołyńskie Westerplatte”

  ...umieszczenia na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicy dedykowanej obrońcom Przebraża na Wołyniu.  Czym była obrona Przebraża, nazywanego przez wielu "wołyńskim Westerplatte"? Banderowskie(...) jest w Lublinie. Dobrze, że w polskich szkołach dzieci uczą się o bohaterstwie obrońców Westerplatte, Warszawy czy Tobruku w Libii. Szkoda jednak, że o identycznym bohaterstwie samoobrony kresowej...

 • Westerplatte "zawłaszczone" przez prezydenta Gdańska?

  Westerplatte to jest miejsce historyczne zawłaszczone przez prezydenta Gdańska - powiedział w czwartek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Karol Nawrocki. Zarzucił Pawłowi Adamowiczowi, że przeszkadza w zbudowaniu na Westerplatte muzeum.

 • Westerplatte darowizną dla Muzeum Gdańska

  Westerplatte darowizną dla Muzeum Gdańska. Gdańscy radni zgodzili się dziś na przekazanie "Pola bitewnego na Półwyspie Westerplatte" tej miejskiej instytucji kultury. Chodzi o ten sam grunt, za który miastu w zeszłym tygodniu dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zaoferował około 2 milionów złotych.

 • Gdańscy radni podjęli decyzję ws. Westerplatte

  Gdańscy radni zdecydowali, że chcą przekazania terenu Westerplatte Muzeum Gdańska. Ma ono przygotować koncepcję zagospodarowania pola bitwy z września 1939 roku. O ten sam teren, w takim samym celu, zabiegało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 • "Rzeczpospolita": Prezydenta zabraknie na Westerplatte?

  ...1 września o 4.40 rano prezydent Andrzej Duda będzie w Wieluniu - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak podkreśla gazeta, poprzednicy prezydenta obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zaczynali od Westerplatte.

 • Prezydent Gdańska: Westerplatte nie jest na sprzedaż

  Westerplatte nie jest na sprzedaż, to jest własność nas wszystkich - mówił w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w odpowiedzi na ofertę kupna za 2 mln zł miejskiego terenu na Westerplatte złożoną przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Karola Nawrockiego.

 • Kto upokorzył harcmistrza Lemańskiego na Westerplatte?

  Jako instruktorowi harcerskiemu, który napisał i odczytał kilkadziesiąt Apeli Poległych nie tylko na obozach, ale także podczas różnych uroczystości patriotycznych w latach 70.i 80. ubiegłego wieku jest mi bardzo przykro z powodu nieprzyjemności, jaka spotkała 1 września na Westerplatte mojego młodszego kolegę.

 • Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte połączone

  Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Muzeum II Wojny Światowej zostało połączone z Muzeum Westerplatte w Gdańsku.

 • MON: Żandarmeria nie utrudniała nikomu udziału w ceremonii na Westerplatte

  ...​Uroczystości na Westerplatte odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Żandarmeria Wojskowa działała zgodnie z prawem, nie utrudniała przebywającym osobom udziału w ceremonii - oświadczyła w piątek rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz.

 • ​Kancelaria Prezydenta domaga się od MON wyjaśnień w sprawie incydentu na Westerplatte

  W imieniu pana prezydenta Andrzeja Dudy minister Wojciech Kolarski zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, która zaistniała na Westerplatte - poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Zdjęcia na temat: westerplatte
Wideo na temat: westerplatte
 • Żołnierska przysięga na Westerplatte

  311 podchorążych razem na Westerplatte wypowiedziało dziś słowa żołnierskiej przysięgi. Po raz pierwszy wspólnie składali ją nowi studenci Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

 • Mitt Romney pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

  Republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych Mitt Romney w czasie swojej wizyty w Gdańsku odwiedził półwysep Westerplatte. Wraz z małżonką złożył wieniec na znajdującym się tam pomniku Obrońców Wybrzeża. Towarzyszył mu m. in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

 • Na Westerplatte znów rozegrała się bitwa

  Pół godziny trwała inscenizacja walk na półwyspie Westerplatte z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Inscenizacja prezentowała walkę o placówkę "Prom", której załoga 1 września 1939 roku odpierała pierwsze ataki niemieckie od strony bramy prowadzącej do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W widowisku rozgrywającym się na łące u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża