• Informacje na temat:

  westerplatte

Artykuły na temat: westerplatte
 • Przebraże – „wołyńskie Westerplatte”

  ...umieszczenia na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicy dedykowanej obrońcom Przebraża na Wołyniu.  Czym była obrona Przebraża, nazywanego przez wielu "wołyńskim Westerplatte"? Banderowskie(...) jest w Lublinie. Dobrze, że w polskich szkołach dzieci uczą się o bohaterstwie obrońców Westerplatte, Warszawy czy Tobruku w Libii. Szkoda jednak, że o identycznym bohaterstwie samoobrony kresowej...

 • Westerplatte "zawłaszczone" przez prezydenta Gdańska?

  Westerplatte to jest miejsce historyczne zawłaszczone przez prezydenta Gdańska - powiedział w czwartek dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Karol Nawrocki. Zarzucił Pawłowi Adamowiczowi, że przeszkadza w zbudowaniu na Westerplatte muzeum.

 • Westerplatte darowizną dla Muzeum Gdańska

  Westerplatte darowizną dla Muzeum Gdańska. Gdańscy radni zgodzili się dziś na przekazanie "Pola bitewnego na Półwyspie Westerplatte" tej miejskiej instytucji kultury. Chodzi o ten sam grunt, za który miastu w zeszłym tygodniu dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zaoferował około 2 milionów złotych.

 • Uroczystości na Westerplatte. Plan MON

  MON przekazało scenariusz uroczystości na Westerplatte 1 września. Głównymi punktami planu są: Apel Pamięci, przemówienia okolicznościowe, w tym odczytanie listu od prezydenta Andrzeja Dudy, odegranie hymnu RP, a także emisja krótkiego filmu historycznego na temat wybuchu II wojny światowej.

 • Gdańscy radni podjęli decyzję ws. Westerplatte

  Gdańscy radni zdecydowali, że chcą przekazania terenu Westerplatte Muzeum Gdańska. Ma ono przygotować koncepcję zagospodarowania pola bitwy z września 1939 roku. O ten sam teren, w takim samym celu, zabiegało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 • "Rzeczpospolita": Prezydenta zabraknie na Westerplatte?

  ...1 września o 4.40 rano prezydent Andrzej Duda będzie w Wieluniu - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak podkreśla gazeta, poprzednicy prezydenta obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zaczynali od Westerplatte.

 • Uroczystości na Westerplatte bez wojska?

  ...1 września prezydent Andrzej Duda udaje się do Tczewa, gdzie weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej; na Westerplatte będzie go reprezentować kierownictwo BBN - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szef gabinetu był o to pytany w kontekście sporu o obecność wojska na uroczystościach, jaki rozgorzał między MON a prezydentem...

 • Prezydent Gdańska: Westerplatte nie jest na sprzedaż

  Westerplatte nie jest na sprzedaż, to jest własność nas wszystkich - mówił w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w odpowiedzi na ofertę kupna za 2 mln zł miejskiego terenu na Westerplatte złożoną przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Karola Nawrockiego.

 • Uroczystości na Westerplatte. Prezydent Gdańska zaprosił szefa MON

  Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił szefa MON Mariusza Błaszczaka do udziału w obchodach wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. "Zależy nam, aby uwzględnić obecność armii w scenariuszu uroczystości rocznicowej" - napisał Paweł Adamowicz w liście do ministra. "Cieszę się, że prezydent Gdańska zrozumiał, iż niemożliwe jest organizowanie uroczystości na Westerplatte bez udziału Wojska...

 • MON podał plan rocznicowych uroczystości na Westerplatte

  Apel Pamięci, przemówienia okolicznościowe, w tym odczytanie listu od prezydenta Andrzeja Dudy, odegranie hymnu RP, a także emisja krótkiego filmu historycznego na temat wybuchu II wojny światowej - to główne punkty scenariusza uroczystości na Westerplatte 1 września, przekazanego przez resort obrony narodowej.

Zdjęcia na temat: westerplatte
Wideo na temat: westerplatte
Dyskusje na temat: westerplatte