• Informacje na temat:

  westerplatte 1939

Artykuły na temat: westerplatte 1939
 • Wstrzymano decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

  ...​Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Resort odpowiada: "Zarządzenie dotyczące połączenia muzeów jest zgodne z przepisami". Nowa instytucja miała rozpocząć działalność 1 grudnia.

 • Muzeum II Wojny zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie w wyniku połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa instytucja zostanie utworzona 1 grudnia.

 • Gdańscy radni podjęli decyzję ws. Westerplatte

  Gdańscy radni zdecydowali, że chcą przekazania terenu Westerplatte Muzeum Gdańska. Ma ono przygotować koncepcję zagospodarowania pola bitwy z września 1939 roku. O ten sam teren, w takim samym celu, zabiegało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 • "Rzeczpospolita": Prezydenta zabraknie na Westerplatte?

  ...1 września o 4.40 rano prezydent Andrzej Duda będzie w Wieluniu - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak podkreśla gazeta, poprzednicy prezydenta obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zaczynali od Westerplatte.

 • Uroczystości na Westerplatte bez wojska?

  ...1 września prezydent Andrzej Duda udaje się do Tczewa, gdzie weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej; na Westerplatte będzie go reprezentować kierownictwo BBN - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szef gabinetu był o to pytany w kontekście sporu o obecność wojska na uroczystościach, jaki rozgorzał między MON a prezydentem...

 • Prezydent Gdańska: Westerplatte nie jest na sprzedaż

  Westerplatte nie jest na sprzedaż, to jest własność nas wszystkich - mówił w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w odpowiedzi na ofertę kupna za 2 mln zł miejskiego terenu na Westerplatte złożoną przez dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Karola Nawrockiego.

 • ...10 lipca w wieku 96 lat zmarł Aleksy Kowalik, jeden z obrońców Westerplatte 1939 roku. Mieszkał w Blachowni w województwie śląskim. - Miał świetny wzrok i celne oko. Nawet kiedy skończył 80 lat, zawsze trafiał w dziesiątkę - powiedziała jego córka, Jadwiga Bucz.

 • Konflikt wokół uroczystości na Westerplatte. Co zrobi prezydent Duda?

  ...armii polskiej w obronie Rzeczpospolitej; 1 września 1939 r. na Westerplatte nie odbył się zlot młodzieży z różnych krajów, tylko nastąpił atak armii niemieckiej na armię polską.   Upamiętnienie(...), by prowadzić bieżącą politykę, a zwłaszcza spór partyjny na tle takich obchodów. To jest rzecz, która wymaga wspólnej refleksj i - podkreślił. Pytany, czy w uroczystościach na Westerplatte powinien...

 • Wiceminister kultury: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte będą połączone

  Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 będą połączone - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, komentując decyzję WSA o wstrzymaniu decyzji MKiDN w tej sprawie.

 • Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Decyzję wstrzymującą połączenie obu muzeów zaskarżył resort kultury. MKiDN już poinformowało, że "połączenie muzeów II wojny i Westerplatte staje się możliwe do realizacji; połączenie...

Zdjęcia na temat: westerplatte 1939
Wideo na temat: westerplatte 1939
 • Na Westerplatte znów rozegrała się bitwa

  Pół godziny trwała inscenizacja walk na półwyspie Westerplatte z okazji 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Inscenizacja prezentowała walkę o placówkę "Prom", której załoga 1 września 1939 roku odpierała pierwsze ataki niemieckie od strony bramy prowadzącej do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W widowisku rozgrywającym się na łące u podnóża Pomnika Obrońców Wybrzeża

Dyskusje na temat: westerplatte 1939