• Informacje na temat:

  wikingowie

Artykuły na temat: wikingowie
 • Rozwiązanie konkursu "Wikingowie"

  Przedstawiamy wyniki konkursu "Wikingowie", w którym pytaliśmy Was o to, jaki mit skandynawski najbardziej sobie cenicie.

 • Sensacyjne odkrycie: Statek Wikingów zakopany pod ziemią

  ...z większych odkrytych na terenie Norwegii. Statek zakopany pod ziemią to typowy element wikińskiego pochówku łodziowego. Tak Wikingowie chowali swoich królów: w statku, w zbroi, z ukochanym koniem...

 • XIV Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie

  Hasło tegorocznej edycji to "Słowianie i wikingowie – wierzenia, obrzędy i zwyczaje". Uczestnicy z 30 krajów zjechali się do Wolina, by przeżyć "żywą lekcję historii" i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły pancerze wojowników.

 • Szczypiorniści PGE Vive Kielce jako… Wikingowie zapraszają na mecz z PSG

  Przed piłkarzami ręcznymi PGE Vive Kielce kolejny bardzo ważny mecz w Lidze Mistrzów. Tym razem najlepsza polska drużyna zagra na własnym parkiecie z francuskim Paris Saint Germain. Szczypiorniści z Kielc postanowili w niecodzienny sposób promują spotkanie, które zostało uznane za hit tego weekendu. Karol Bielecki, Julen Aguinagalde czy Michal Jurecki wcielili się w role Wikingów. Ciekawe, co na to rozgrywający PSG Duńczyk Mikkel Hansen.

 • Poczuj się jak wiking!

  ...odkrycia w Wolinie drewnianego kompasu, który w XI wieku wykorzystywali wikingowie. Kompas służy do nawigacji na podstawie położenia słońca -  mówi Piotr Jankowski z Muzeum Narodowego w Szczecinie(...). Wcięcie w drewnianym kompasie pokaże południe. Potem trzeba ustalić w jakim kierunku żeglować - tłumaczy Jankowski. Wikingowie nie mieli łatwo. Pływali odkrytymi łodziami, nie mieli mapy, nie mieli...

 • Wybuch wulkanu na Islandii sprawił, że Wikingowie porzucili swoich bogów?

  Wybuch wulkanu Eldgjá na Islandii około 940 roku mógł przyspieszyć przejście mieszkańców wyspy na chrześcijaństwo - pisze na łamach czasopisma "Climatic Change" międzynarodowy zespół naukowców. Badacze z Uniwersytetów w Cambridge, Oksfordu i Genewy oraz Georgetown University, w tym eksperci historii średniowiecza, określili datę erupcji, do której doszło krótko po zasiedleniu wyspy i twierdzą, że wspomnienia jej konsekwencji mogły przyczynić się do porzucenia przez miejscową ludność...

 • Kolejne sensacyjne odkrycie archeologiczne. Potwierdza, że to Wikingowie odkryli Amerykę Północną

  Na początku lat 60. zeszłego wieku archeolodzy natrafili w L'Anse aux Meadows w Nowej Fundlandii w Kanadzie na pozostałości nordyckich domostw z czasów wikingów. Teraz dokonano kolejnego odkrycia. Naukowcy mówią o nim, że jest "obiecujące".

 • Wikingowie w Karpackiej Troi

  Życie, obrzędy i zwyczaje Wikingów przedstawią w najbliższy weekend w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła (woj. podkarpackie) grupy rekonstrukcyjne. Impreza pod nazwą "Świat Wikingów" to kolejne przedsięwzięcie cyklu "Od Troi po Bałtyk".

 • Średniowieczni rycerze i wikingowie, czyli "Powrót do przeszłości"

  Średniowieczni rycerze, wikingowie, pretorianie, żołnierze obu wojen światowych, ale też zupełnie współcześni wojownicy. W pełnym uzbrojeniu z epoki walczą na miecze, włócznie, topory i karabiny w spektakularnych rekonstrukcjach najsłynniejszych historycznych bitew. CANAL+ DISCOVERY zaprasza na wyjątkową polską superprodukcję dokumentalną "Powrót do przeszłości".

 • Niezwykłe odkrycie emeryta. To skarb Wikingów

  Znaleziska w Dumfriesshire dokonał emerytowany przedsiębiorca, przy użyciu wykrywacza metali. Teraz badają je szkoccy eksperci. Skarb Wikingów to drugie tego typu odkrycie Dereka McLennana. W ubiegłym roku w tej samej okolicy poszukiwacz znalazł około trzystu średniowiecznych monet.  Między 8. a 11. wiekiem Wikingowie, bojownicy ze Skandynawii, wielokrotnie najeżdżali Wyspy Brytyjskie...

Zdjęcia na temat: wikingowie
Wideo na temat: wikingowie
 • Polscy i zagraniczni Wikingowie ćwiczą w Szczecinie

  W Szczecinie trwa największy w Polsce trening współczesnych Wikingów. Nad Odrę przyjechali wojownicy ze Szwecji, Anglii i kilku polskich miast. Ćwiczenia mają jak najlepiej przygotować ich do występów na letnich festiwalach, które co roku odbywają się w całej Europie.

 • Sprawdź siebie na symulatorze łodzi wikingów

  Raz świeci słońce, raz leje, na horyzoncie skaliste wybrzeża fiordów. W jednej ręce drążek steru, w drugiej - kompas słoneczny. To za jego pomocą trzeba dopłynąć do celu. W Szczecińskim Muzeum Narodowym można spróbować swoich sił na jedynym na świecie symulatorze łodzi Wikingów.

 • Spłonęła chata Wikingów w Wolinie

  Policja szuka sprawcy lub sprawców podpalenia jednej z chat w skansenie Wikingów w Wolinie. Ogień pojawił się w nocy po godzinie 22. Na szczęście, pożar udało się szybko opanować - poważnie zagrożone były kolejne budynki w całości wykonane z drewnianych bali i przykryte strzechą.

Dyskusje na temat: wikingowie