• Informacje na temat:

  władysław broniewski

Artykuły na temat: władysław broniewski
 • Spotkanie z Broniewskim

  Na spotkanie zatytułowane "Ojczyzno moja - kocham i myślę!". Władysław Broniewski znany i nieznany zaprasza Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu, której poeta jest patronem.

 • W obronie Batalionów Chłopskich i Władysława Broniewskiego

  ...w Tarnowie, gdzie na fali usuwania niegodnych patronów postanowiono pozbyć się Batalionów Chłopskich i Władysława Broniewskiego. Znakomicie zareagował na to prezydent miasta Roman Ciepiela(...). Być może źle uczono ich też o Władysławie Broniewskim, a na pewno nie zapoznali się dokładnie z jego życiorysem przed wpisaniem go na dekomunizacyjną listę. Owszem, został on skutecznie wykreowany...

 • Radni Płocka chcą ogłosić rok 2012 rokiem Władysława Broniewskiego, poety urodzonego w tym mieście, do którego wielokrotnie powracał, także w swej twórczości. W 2012 r. przypada 115. rocznica urodzin i 50. rocznica śmierci Władysława Broniewskiego.

 • W Płocku (Mazowieckie) rozpoczęła się w piątek dwudniowa kwesta na budowę nowego nagrobka Eugenii Dąbrowskiej (1884-1939), siostry gen. Władysława Sikorskiego (1881-1943), która pochowana jest na tamtejszym Cmentarzu Miejskim, założonym pod koniec XIX wieku.

 • Cudowny Zamość? Mali artyści w szponach biurokracji

  Kraju mój, kraju barwny pelargonii i malwy... pisał poeta Władysław Broniewski. Jest taki kraj, a w nim miasto, które Polacy nazwali Cudem Polski, bo kojarzą go z symbolami naszej tradycji i kultury narodowej. Zamość na Zamojszczyźnie.

 • Konkurs poetycki "O liść dębu"

  Książnica Płocka ogłosiła XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Władysława Broniewskiego "O liść dębu".

 • 75. rocznica Akcji pod Arsenałem. "Nie myślałem, że to zrobicie"

  ...75 lat temu, 26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie w pobliżu budynku Arsenału członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego "Orszy", przeprowadzili akcję odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara "Rudego" i 20 innych więźniów.

 • Wiersze m.in. Beaty Obertyńskiej, Anatola Sterna, Tadeusza Wittlina, Władysława Broniewskiego i Aleksandra Wata znalazły się w antologii pt. "Gułag polskich poetów". Antologię zestawiła Nina Taylor-Terlecka.

 • "Literatura i wojna" w Warszawie

  Rękopisy wierszy Baczyńskiego, listy Broniewskiego, zapiski robione przez Gałczyńskiego w oflagu - to niektóre eksponaty z wystawy "Literatura i wojna", którą w czwartek otwarto w warszawskim Muzeum Literatury.

 • ...65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do opublikowania kilku książkowych nowości na temat wydarzeń sierpnia 1944 roku. Są wśród nich "Powstanie Warszawskie" Władysława Bartoszewskiego, II tom "Słownika biograficznego Szarych Szeregów", a także dwie publikacje oparte na materiałach zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dyskusje na temat: władysław broniewski