• Informacje na temat:

  władysław ii jagiełło

Artykuły na temat: władysław ii jagiełło
 • Miał siedzieć na koniu, trzymać miecz i stać w północnej części Starego Rynku. Tak miał wstępnie wyglądać pomnik Władysława Jagiełły, króla, który nadał Łodzi prawa miejskie 29 lipca 1423 r. Jednak monument na razie nie powstanie. Radni LiD debatę rozpoczęli od pytań do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego o koncepcję Starego Rynku.

 • Najważniejsze postacie sobotniej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem tj. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego i król Polski Władysław Jagiełło są już na Polach Grunwaldu, a ich obozy są już rozbite i można je zwiedzać.

 • Jagiełło i Wielki Mistrz już pod Grunwaldem

  Na pola Grunwaldu, gdzie w sobotę odbędzie się inscenizacja 599. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, ściągnęli już król Władysław Jagiełło i Wielki Mistrz Zakonu - Ulrich von Jungingen. Uroczyście powitali ich w czwartek wójt Grunwaldu i marszałek województwa.

 • Niezapomniany Brunner i król Jagiełło. Dziś 94. urodziny Emila Karewicza

  ...94 lata temu w Wilnie urodził się Emil Karewicz - wybitny aktor teatralny i filmowy. To on wcielił się w rolę Hermanna Brunnera w kultowej "Stawce większej niż życie". Pamiętamy go też m.in. z roli króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach".

 • Pierwsze polskie święto narodowe ustanowił król Władysław Jagiełło po zwycięstwie nad Krzyżakami w 1410 roku. Wedle kroniki Jana Długosza, król nakazał wszystkim stanom, by rocznica bitwy pod Grunwaldem "była obchodzona uroczyście, jako święto w całym Królestwie Polskim".

 • XVI-wieczny obraz króla Władysława Jagiełły namalowany techniką tempery na drewnie zidentyfikowano w kapitularzu katedry w Sandomierzu (Świętokrzyskie). Po konserwacji malowidło zostanie zaprezentowane na lipcowej wystawie grunwaldzkiej na Wawelu w Krakowie.

 • Król Jagiełło zaprasza pod Grunwald: Może w tym roku wygramy

  Według organizatorów w tegorocznej Bitwie pod Grunwaldem wystąpi ponad 1200 zbrojnych odtwórców historii z kilkunastu krajów. Kolejne 3 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci w średniowiecznych strojach przebywają w obozowisku. Od lat w rolę króla Władysława Jagiełły wcieli się Jacek Szymański.

 • ...rozegrała się na polach Grunwaldu, to emocje były naprawdę duże. Jak to na wojnie były też ofiary, a właściwie jedna - Władysław Jagiełło - król Polski. Koń spłoszony hałasem, zrzucił z grzbietu tego najważniejszego jeźdźca. Jagiełło dotkliwie się potłukł i złamał obojczyk. Na szczęście w pobliżu była współczesna karetka pogotowia. Prawdziwy król Jagiełło przypuszczalnie przewracał się w grobie ze...

 • Jadwiga Andegaweńska była królową Polski w latach 1384 - 1399. Poślubiła Władysława Jagiełłę. Jako święta Jadwiga jest patronką Polski.

 • ...temu, rozegrała się na polach Grunwaldu, to emocje były naprawdę duże. Jak to na wojnie były też ofiary, a właściwie jedna ofiara - Władysław Jagiełło - król Polski. Koń spłoszony hałasem, zrzucił z grzbietu tego najważniejszego jeźdźca. Jagiełło dotkliwie się potłukł, ma złamany obojczyk. Na szczęście w pobliżu była współczesna karetka pogotowia. 00:20

Zdjęcia na temat: władysław ii jagiełło
Wideo na temat: władysław ii jagiełło
 • Rozmowa z Andrzejem Boruckim, dyrektorem Muzeum w Łęczycy

  Łęczyca to niespełna 15-tysięczne Miasto Królewskie, czyli takie, w którym król Kazimierz Wielki wybudował swój zamek, a król Władysław Jagiełło wypowiedział wojnę Krzyżakom. Dziś zamek królewski nadal przynosi sławę i chlubę łęczycanom, bo co roku w sierpniu najlepsi europejscy "rycerze" stają w szranki na dziedzińcu budowli.

Dyskusje na temat: władysław ii jagiełło