• Informacje na temat:

  wojna afgańska

Artykuły na temat: wojna afgańska
 • Armia Afgańska potrzebuje wsparcia USA

  W sobotę rozpoczęły się nieoficjalne rozmowy między talibami a rządem w Kabulu. Jak twierdzi prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, "bez wsparcia Stanów Zjednoczonych Afganistan nie utrzyma swojej armii nawet przez pół roku".

 • Talibowie chcą rozmów pokojowych z rządem afgańskim?

  USA dostrzegają sygnały zainteresowania ze strony talibów możliwością podjęcia rozmów pokojowych, by zakończyć trwającą od wielu lat wojnę w Afganistanie - oświadczył we wtorek szef Pentagonu James Mattis, który przybył z niezapowiedzianą wizytą do tego kraju.

 • ...jeszcze i tych resztek armii, jakie nam zostały. Będąc raczej dalekim od kierowania się w takich sprawach tzw. głosem ludu, tu akurat muszę przyznać większości rację. Wojna w Afganistanie przypomina tę(...) na siły sajgońskie zwaliły się przeważające siły uzbrojone po zęby przez Chiny i ZSSR), a armia afgańska jest fikcją, wielu z jej żołnierzy zaraz po odebraniu podarowanej przez interwentów broni...

 • Afgańskie sieroty nie widzą miliardów dolarów

  Międzynarodowa pomoc miała poprawić standard życia w Afganistanie. Sierocińce w Kabulu pokazują jednak, że najbardziej poszkodowane są dzieci. Tym rodziców zabrała wojna. Prawie nie widzą korzyści z miliardów dolarów wydanych na pomoc Afgańczykom.

 • ...- Chcemy pokazać przed wyborami prezydenckimi, że Afganistan jest jedną z kluczowych kwestii polskiej polityki - powiedział Filip Ilkowski z Inicjatywy "Stop Wojnie", która zorganizowała demonstrację. - W kampanii wyborczej o Afganistanie słyszymy tyle, co nic. Nie jest to zaskoczeniem, bo afgańska wojna jest bardzo niepopularna w społeczeństwie - dodał. Ubolewał, że żaden z tych kandydatów na...

 • W konflikcie afgańskim w 2010 roku zginęło ponad 2400 cywilów, czyli średnio ponad sześć osób dziennie. Jest to rekordowa liczba zabitych w ciągu bez mała dziesięciu lat wojny - podała we wtorek afgańska organizacja pozarządowa Afghanistan Rights Monitor (ARM).

 • USA: Przetrzymywany przez afgańskich talibów żołnierz jest wolny

  Przetrzymywany przez prawie pięć lat przez afgańskich talibów sierżant armii USA Bowe Bergdahl odzyskał wolność - poinformował prezydent tego kraju Barack Obama.

 • "Wojna w Afganistanie będzie jeszcze krwawsza"

  ...najwcześniej za 3-4 lata. Amerykański wywiad ostrzega, że jeśli talibowie nie dadzą się przekonać do rozmów o pokoju, w tym roku wojna w Afganistanie będzie jeszcze krwawsza niż w zeszłym, a wojsko...

 • Brytyjscy muzułmanie walczący w szeregach talibów będą ścigani prawem - to oficjalne stanowisko brytyjskich władz. Według doniesień, co najmniej dwóch najemników pochodzących z Wielkiej Brytanii już zginęło w amerykańskich nalotach na Afganistan.

 • Jeśli po wycofaniu wojsk z Afganistanu w 2014 r., Zachód zapomni o tym kraju, wybuchnie w nim wojna domowa, do której od jakiegoś czasu wszyscy afgańscy przywódcy się szykują, ostrzega dr Andrew Exum, amerykański politolog i znawca Afganistanu.

Wideo na temat: wojna afgańska
 • Wyjątkowy zabytek wraca do Polski

  Z bazy Bagram w Afganistanie do Poznania przyleci polski czołg z okresu międzywojennego, odnaleziony w Kabulu. Chodzi o renault F-17, który brał udział w wojnie polsko-sowieckiej 1920 roku. Afgańskie władze podarowały go Polsce.

Dyskusje na temat: wojna afgańska