• Informacje na temat:

  wojna polsko bolszewicka

Artykuły na temat: wojna polsko bolszewicka
 • Piknik Historyczno-Edukacyjny "Wojna Polsko-Bolszewicka 1920 r."

  ...o Wojnie Polsko-Bolszewickiej, tym bardzo trudnym a dla dzieci często niezrozumiałym, a nawet niebezpiecznym wydarzeniu" - zapewniają organizatorzy Pikniku Historyczno-Edukacyjnego "Wojna Polsko-Bolszewicka 1920 r.".

 • Reprodukcje zdjęć, dokumentów oraz postaci najważniejszych dowódców i polityków można oglądać na otwartej w poniedziałek w Katowicach wystawie "Sąd Boży 1920. Wojna polsko-bolszewicka".

 • Wielka granitowa szabla ma upamiętnić bohatera wojny polsko-bolszewickiej

  Waży około 3,5 tony. Wykonana jest z czarnego, szlifowanego granitu. To szabla kapitana Stefana Pogonowskiego, która jest centralną częścią pomnika bohatera wojny polsko-bolszewickiej.

 • ...14 lutego 1919 roku doszło do pierwszych walk między oddziałami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Był to początek wojny polsko-bolszewickiej.

 • Traktat zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.

 • Po zawarciu przez Józefa Piłsudskiego polityczno-wojskowego sojuszu z przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej Semenem Petlurą, 25 kwietnia 1920 r. ruszyła polsko-ukraińska ofensywa, wyprzedzająca uderzenie przygotowywane przez Armię Czerwoną. 7 maja wojska polskie bez większych przeszkód zajęły Kijów.

 • Wschodzie powstała polityczna próżnia. Zapełniać ją zaczęły ośrodki polityczne narodów, które w XIX wieku nie miały niepodległości, a teraz aspirowały do stworzenia własnych państw. Bolszewicka Rosja(...) atamanem Semenem Petlurą, zwieńczone podpisaniem 1 września rozejmu i ustaleniem linii demarkacyjnej między siłami polskimi i oddziałami ukraińskimi. Działania wojenne na froncie polsko-bolszewickim...

 • RMF: Jeńcy bolszewiccy zamęczeni przez Polaków. Skandaliczne tablice w Katyniu

  ...o polskich obozach koncentracyjnych dla jeńców bolszewickich. Plany zakładają, że w Katyniu powstanie centrum wystawowe o polsko-rosyjskich stosunkach w XX wieku. Otwarcie centrum zapowiedziano na...

 • Jeńcy bolszewiccy zamęczeni przez Polaków. Skandaliczne tablice na cmentarzu w Katyniu

  ...słowami o polskich obozach koncentracyjnych dla jeńców bolszewickich. Plany zakładają, że w Katyniu powstanie centrum wystawowe o polsko-rosyjskich stosunkach w XX wieku. Otwarcie centrum zapowiedziano na...

 • Pogrzeb ostatniego uczestnika wojny polsko-bolszewickiej

  W wieku 113 lat zmarł w sobotę kapitan Józef Kowalski, ostatni uczestnik wojny polsko-bolszewickiej - poinformowało dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej. Jutro w Krzeszycach w Lubuskiem odbędzie się pogrzeb weterana.

Zdjęcia na temat: wojna polsko bolszewicka
Dyskusje na temat: wojna polsko bolszewicka