• Informacje na temat:

  wojna pozycyjna

Artykuły na temat: wojna pozycyjna
 • Osica: Albo totalna konfrontacja, albo wojna pozycyjna

  Sytuację na Ukrainie można rozwiązać na wiele sposobów - uważa Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Pacyfikacja manifestacji przez milicję lub coraz bardziej brutalna wojna pozycyjna na przeczekanie to w tej chwili najbardziej prawdopodobne scenariusze. Ekspert mówił w radiowej Jedynce, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudno powiedzieć, jaki wariant wybiorą władze w Kijowie.

 • 99 lat temu zakończyła się I wojna światowa. Zmieniła oblicze całego globu

  I wojna światowa - konflikt zbrojny z lat 1914-1918 toczący się w Europie, Azji i Afryce - radykalnie zmieniła oblicze ówczesnego świata. Wojna przyniosła kres epoki królów. Skończyło się(...) Chwalba w książce "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918". Wybuch wojny oznaczał kres XIX-wiecznego porządku politycznego w Europie, ustalonego w 1815 r. na Kongresie Wiedeńskim, kończącym okres wojen...

 • I wojna światowa to konflikt zbrojny w latach 1914 - 1918 pomiędzy krajami ententy (Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami, USA) a państwami centralnymi (Austro-Węgrami, Niemcami, Turcją i Bułgarią).

 • Gazowy Książę na wojnie. O atakach gazowych pod Bolimowem inaczej

  W maju tego roku obchodzimy 100-lecie użycia gazów bojowych na ziemiach polskich. Podobną rocznicę obchodziło również w kwietniu belgijskie Ypres. Okolicznościowa prelekcja odbyła się również w siedzibie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze. Otwarto tam też wystawę poświęconą 100-leciu użycia gazów bojowych, na której można zobaczyć historię użycia broni chemicznej prezentowaną przez Rosję, Niemcy, Polskę, Belgię i Łotwę. W tym roku odbędą się rocznicowe imprezy rekonstrukcyjne,...

 • Takie słowa wypowiedział minister spraw wewnętrznych Macedonii Stevo Pendarovski po rozpoczęciu przez armię i specjalne jednostki policyjne operacji przeciwko rebeliantom albańskim. Żołnierze macedońscy natrafili na zdecydowany opór podczas ataku na pozycje rebeliantów w Gajre w pobliżu Tetova.

 • Ukraina na barykadach!

  Tłumy protestujących, zdewastowane ulice Kijowa. Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Po gorącej nocy na barykadach nie dochodzi do nowych incydentów i walk pomiędzy protestującymi i milicją. „Będzie wojna, to już się pokojowo nie zakończy, będziemy tu stać i bronić się, mamy pałki” – mówili wysłannikowi RMF FM Przemysłowi Marcowi młodzi ludzie, którzy przyjechali z Tarnopola. Oto nasza relacja...

 • Zimna stal i gorąca krew

  Pierwsza wojna światowa postrzegana jest jako okres dynamicznego rozwoju techniki militarnej. Seryjna produkcja i masowe zastosowanie przez walczące armie samolotów, okrętów podwodnych, broni maszynowej, gazów bojowych, ciężkiej artylerii i czołgów trwale zmieniły wizerunek konfliktów zbrojnych.

 • Strach miał niebieskie oczy

  W kwietniu 1915 r. po raz pierwszy na masową skalę użyto na froncie gazów trujących. Wojna ukazała swoje najstraszliwsze oblicze.

 • Spotkanie w Berlinie bez Putina. Na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy

  ...- zaznaczył Erler. Na Ukrainie toczy się obecnie "wojna pozycyjna". Wizyta Poroszenki jest szansą na rozmowę o tym, "jak podtrzymać proces reform politycznych i nie dopuścić do eskalacji walk" - dodał...

 • Obrazki z Warszawy, odcinek 4: Wet za wet

  ...uda? Już przeczytałem wpisy - Prezydent waszej wolności. Waszego sukcesu, waszej prosperity i naszych 2 tys. brutto. Jak Komorowski na to odpowie?   Tak oto trwa zwykła wyborcza wojna pozycyjna. Ostrzeliwanie z okopów. Czas szturmu przyjdzie podczas telewizyjnych debat. No, chyba że sztabowcy wymyślą jakiś zaskakujący manewr...  Robert Walenciak Robert Walenciak - publicysta...

Dyskusje na temat: wojna pozycyjna
 • Re: Rośnie liczba cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie

  Wojna pozycyjna czyli na Wschodzie bez zmian.Czyli bardzo dziwna wojna na Wschodzie.

 • Re: Dwóch Palestyńczyków zabitych na granicy z Izraelem

  tzw marsz powrotu to wojna pozycyjna przy wtórze zachodnich manipulujących mediów. " biedaczyska, pokojowo nastawione" - hehhehhehheehhe palestyńczycy iycredrom i eleicicławg chcą przedrzeć się przez granicę państwa. Europa powinna się uczyć od Izraela.

 • Re: Orzysz: Żołnierze NATO rozpoczynają szkolenia Puma

  Jeżeli Ruscy zaatakuja to pierwsza fala zatrzyma się dopiero na Wiśle a później wojna pozycyjna i powoli odbijanie terenów zajętych o ile nasi sojusznicy szybko zrobią mobilizację i wyślą swoje wojska. Jeżeli nie to przybija piątkę z Niemcami na Odrze

 • Re: Ukraina: Niebezpieczeństwo skażenia chemicznego w Donbasie

  Tam trwa regularna wojna pozycyjna. Z odległości 400 metrów, nikt nie przestrzeli tych zbiorników z fenolem przy użyciu AK-74 (5.45 x 39 mm), ale przy użyciu PK (7.62 x 54 mm) może się udać.

 • Re: Błaszczak: Wniosek o wręczenie nominacji generalskich jest u prezydenta

  Pisowcu, to nie jest rok 1918, to nie czas gdy liczyła się masa biegnąca do beznadziejnego ataku na bagnety, przez pole zasiek i wprost na ogień CKM. Wojna pozycyjna raczej NIE NASTĄPI. Więc i nie są potrzebne aż tak liczebne armie. Wojsko ma być wyszkolone, mobilne i dobrze wyposażone a nie liczne. Nie problem wznowić pobór i mieć 500 tys. armię, wyposażoną w złom i bez wyszkolenia, tylko PO CO?

 • Re: Polacy współwinni Holocaustu. Ostra reakcja polityków

  Tak, polaki niepotrzebnie zaczęli wojne z Niemcami 1.09.1939, a jak Zwiazek Radziecki się nie wtracał, to Polaki napadli milujacy pokój Zwiazek Zdradziecki i zaczęła się wojna pozycyjna czyli Światowa.

 • Re: Janusz Zemke dla Interii: Wojsko jest instytucją świętą

  wojna pozycyjna ale to tylko miraż prawdziwa wojna wygląda inaczej.

 • Re: Moskwa żąda wyjaśnień w sprawie "Nocnych Wilków"

  Nie rozśmieszaj mnie. Jak długo chciałbyś utrzymywać pozycje bez zaopatrzenia? Widzisz wojna pozycyjna zakończyła się z chwilą zakończenia I wojny światowej. O sukcesje armii niemieckiej w 1939 rok zadecydowały szybkie jednostki zmechanizowane.

 • Re: Anatol Lieven: Nie bójmy się Rosji

  Przypomnijmy, że w czasie I wojny światowej na Zachodzie trwała wojna pozycyjna, a na wschodzie Rosjanie prali Niemców i wtedy na pomoc Niemcom przyszli amerykańscy Żydzi organizując w 1917 roku rewolucje bolszewicką, Rewolucje finansował głownie FED oraz częściowo amerykańscy Żydzi posłużyli się pieniędzmi niemieckimi.

 • Re: Walki na Ukrainie. Groźba katastrofy humanitarnej

  Wsparciem lotnictwa? Jakiego? bo raczej z samego początku wojny lotnictwo zostało rozbite! I jeszcze jedno tam ci co walczą to raczej tylko "PRAWY Sektor" czyji faszystowskie bojówki !Normalni UKRAIŃCY nie chcą ginąć za oligarchów i ich interesy! Teraz to wojna pozycyjna. Czyli kto by nie zaatakował i chciał zmienić przebieg terytorium to poniesie ogromne straty. I jeszcze dodam coś bo pisali