• Informacje na temat:

  wojna pozycyjna

Artykuły na temat: wojna pozycyjna
 • Osica: Albo totalna konfrontacja, albo wojna pozycyjna

  Sytuację na Ukrainie można rozwiązać na wiele sposobów - uważa Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. Pacyfikacja manifestacji przez milicję lub coraz bardziej brutalna wojna pozycyjna na przeczekanie to w tej chwili najbardziej prawdopodobne scenariusze. Ekspert mówił w radiowej Jedynce, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i trudno powiedzieć, jaki wariant wybiorą władze w Kijowie.

 • ​104 lata temu wybuchła wojna, która wstrząsnęła światem

  ...28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się w światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.

 • 99 lat temu zakończyła się I wojna światowa. Zmieniła oblicze całego globu

  I wojna światowa - konflikt zbrojny z lat 1914-1918 toczący się w Europie, Azji i Afryce - radykalnie zmieniła oblicze ówczesnego świata. Wojna przyniosła kres epoki królów. Skończyło się(...) Chwalba w książce "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918". Wybuch wojny oznaczał kres XIX-wiecznego porządku politycznego w Europie, ustalonego w 1815 r. na Kongresie Wiedeńskim, kończącym okres wojen...

 • I wojna światowa to konflikt zbrojny w latach 1914 - 1918 pomiędzy krajami ententy (Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami, USA) a państwami centralnymi (Austro-Węgrami, Niemcami, Turcją i Bułgarią).

 • Gazowy Książę na wojnie. O atakach gazowych pod Bolimowem inaczej

  W maju tego roku obchodzimy 100-lecie użycia gazów bojowych na ziemiach polskich. Podobną rocznicę obchodziło również w kwietniu belgijskie Ypres. Okolicznościowa prelekcja odbyła się również w siedzibie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w Hadze. Otwarto tam też wystawę poświęconą 100-leciu użycia gazów bojowych, na której można zobaczyć historię użycia broni chemicznej prezentowaną przez Rosję, Niemcy, Polskę, Belgię i Łotwę. W tym roku odbędą się rocznicowe imprezy rekonstrukcyjne,...

 • Takie słowa wypowiedział minister spraw wewnętrznych Macedonii Stevo Pendarovski po rozpoczęciu przez armię i specjalne jednostki policyjne operacji przeciwko rebeliantom albańskim. Żołnierze macedońscy natrafili na zdecydowany opór podczas ataku na pozycje rebeliantów w Gajre w pobliżu Tetova.

 • Ukraina na barykadach!

  Tłumy protestujących, zdewastowane ulice Kijowa. Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Po gorącej nocy na barykadach nie dochodzi do nowych incydentów i walk pomiędzy protestującymi i milicją. „Będzie wojna, to już się pokojowo nie zakończy, będziemy tu stać i bronić się, mamy pałki” – mówili wysłannikowi RMF FM Przemysłowi Marcowi młodzi ludzie, którzy przyjechali z Tarnopola. Oto nasza relacja...

 • Zimna stal i gorąca krew

  Pierwsza wojna światowa postrzegana jest jako okres dynamicznego rozwoju techniki militarnej. Seryjna produkcja i masowe zastosowanie przez walczące armie samolotów, okrętów podwodnych, broni maszynowej, gazów bojowych, ciężkiej artylerii i czołgów trwale zmieniły wizerunek konfliktów zbrojnych.

 • Strach miał niebieskie oczy

  W kwietniu 1915 r. po raz pierwszy na masową skalę użyto na froncie gazów trujących. Wojna ukazała swoje najstraszliwsze oblicze.

 • Spotkanie w Berlinie bez Putina. Na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy

  ...- zaznaczył Erler. Na Ukrainie toczy się obecnie "wojna pozycyjna". Wizyta Poroszenki jest szansą na rozmowę o tym, "jak podtrzymać proces reform politycznych i nie dopuścić do eskalacji walk" - dodał...

Dyskusje na temat: wojna pozycyjna