• Informacje na temat:

  wojna w bośni

Artykuły na temat: wojna w bośni
 • Zimna wojna na Bałkanach

  ...- Ostatnie badania w Bośni i Hercegowinie oraz w Macedonii pokazują, że młodzi ludzie są bardziej nacjonalistycznie nastawieni niż ich rodzice, którzy brali udział w wojnie na Bałkanach. Młodzi bardziej nienawidzą dziś drugiej strony - zwraca uwagę dr Marko Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

 • "To nie Serbowie wywołali wojnę w Bośni"

  Były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić oskarżył "wielkie mocarstwa" o doprowadzenie do wojny w Bośni w celu "realizacji swych imperialistycznych celów". Powiedział o tym w wywiadzie dla agencji AFP.

 • ​104 lata temu wybuchła wojna, która wstrząsnęła światem

  ...28 lipca 1914 r. Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co było konsekwencją dokonanego miesiąc wcześniej w Sarajewie zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Wojna szybko przerodziła się w światowy konflikt, który pochłonął życie prawie 10 mln żołnierzy.

 • "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego filmem otwarcia festiwalu w Sarajewie

  Film "Zimna wojna" w reżyserii nagrodzonego Oscarem Pawła Pawlikowskiego zainauguruje 24. Sarajewski Festiwal Filmowy. Jest to - jak napisał Reuters - największy konkurs filmowy i spotkanie branży w regionie rozciągającym się od Wiednia po Stambuł.

 • 99 lat temu zakończyła się I wojna światowa. Zmieniła oblicze całego globu

  I wojna światowa - konflikt zbrojny z lat 1914-1918 toczący się w Europie, Azji i Afryce - radykalnie zmieniła oblicze ówczesnego świata. Wojna przyniosła kres epoki królów. Skończyło się(...) Chwalba w książce "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914-1918". Wybuch wojny oznaczał kres XIX-wiecznego porządku politycznego w Europie, ustalonego w 1815 r. na Kongresie Wiedeńskim, kończącym okres wojen...

 • Wojna kobiet. "Nic nie powstrzyma rewolucji"

  W wielu miejscach świata dorosłe kobiety i małe dziewczynki wciąż traktowane są instrumentalnie, brutalnie wykorzystywane pod osłoną karykaturalnie rozumianej religii i kultury. Są bite, poniżane, gwałcone, kamienowane na śmierć, a ich prawa nie są respektowane. W zmianę tragicznego losu milionów wierzy Sally Armstrong, działaczka społeczna i dziennikarka, autorka książki "Wojna kobiet".

 • Polscy strażacy wyjechali do Bośni i Hercegowiny

  ...37 polskich strażaków z województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego wyjechało do Bośni i Hercegowiny. Będą pomagać w walce ze skutkami powodzi.

 • Wojna nerdów

  ...systemu sterowania inteligentnej broni jego współrzędne geograficzne. Współczesna wojna staje się zmaganiem konkurujących ze sobą technologii, a w tej dziedzinie przodują Amerykanie. Słynny Predator (Drapieżnik), który, co prawda, nie jest robotem, lecz bezzałogowym zdalnie sterowanym samolotem, od 1995 r. uczestniczył w akcjach bojowych w Afganistanie, Pakistanie, Bośni, Serbii, Iraku i Jemenie...

 • Powódź jak wojna. Ucierpiało ponad milion osób

  W Bośni i Hercegowinie ponad milion ludzi, co stanowi ponad jedną czwartą mieszkańców, ucierpiało w powodziach - ogłosił wicepremier i szef MSZ Zlatko Lagumdżija. Porównał on skutki powodzi do zniszczeń wojennych z lat 1992-95.

 • Rosja uważa, że dla Bośni integracja z UE to niejedyna opcja

  Podczas środowego posiedzenia Rady Wdrażania Pokoju (PIC) w Bośni, ciała nadzorującego utworzonego przez USA, UE, Rosję i Japonię po wojnie w Bośni w latach 1992-95, przedstawiciel Moskwy oświadczył, że przyszłość tego kraju w UE nie jest jego jedyną opcją.

Zdjęcia na temat: wojna w bośni
Dyskusje na temat: wojna w bośni